Դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը պետք է հրաժարական տա. Մխիթար Հայրապետյան (տեսանյութ)
Ազգային ժողովում ընթանում է Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը։ Օրակարգում ներառված է  գրագողության մասին հարցը։
Օրեր առաջ Բարձրագույն որակավորման կոմիտեն կասկածի  տակ է դրել Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի գիտական ատենախոսությունը, նշելով, որ ատենախոսության մեջ հատվածներ կան, որոնք արտագրված են։
Հիշեցնենք, որ Ալեքսանդր Ազարյանը 2018 թ. օգոստոսի 13-ին Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատ արձակած դատավորն է։ Հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը նշեց, որ միջազգային պրակտիկայում նման պարագայում հրաժարականն են ներկայացնում։ Հայաստանում նույնպես պետք է հետևեն այդ կարգին։
Նիստին մասնակցում է նաև ԲՈԿ նախագահ Սմբատ Գոգյանը։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն ասում է, որ խնդիրը պայմանավորված չէ Ալեքսանդր Ազարյանի անձով։ «Խնդիրը հասունացել էր երկար ժամանակ։ Կարծում եմ, Բարձրագույն որակավորման  կոմիտեն հետագայում իր աշխատանքներում ամեն ինչ կանի, որ նախկին իշխանությունում, թե ներկա իշխանությունում, եթե կա գրողության դեպք, պետք է պատժվեն։ Դրանից տուժվում է գիտությունը»։  Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի նախագահը անդրադառնալով Ալեքսանդր Ազարյանի ատենախոսությունում արտագրված հատվածներ գտնելուն, նշում է, որ նման ինֆորմացիա ստացել է դեռևս 2018թ. օգոստոս-սեպտեմբեր  ամիսներին։ «Մեկը եկավ ԲՈԿ ու ասաց, որ գիտի այդ ատենախոսությունը արտագրված է ինչ-որ մեկից։ Տեղում նայեց տեսավ, որ իսկապես արտագրություն կա, մեզնից տեղեկանք ուզեց, մենք չտվեցինք, քանի որ ոչ օֆիցիալ հարաբերություններ էին», -պատմեց Գոգյանը։
Իսկ ո՞րն է գրագողության սահմանունը։ Ինչպես հասկանալ, որ աշխատանքը արտագրված է։ ԲՈԿ նախագահի պատասխանը  այսպիսինն էր. «Եթե նույնիսկ մի պարբերություն կամ մի քանի տող արտագրել ես, առանց աղբյուրը նշելու, ուրեմն դա գրագողություն է», - պարզաբանեց Գոգյանը։
Սմբատ Գոգյանը մտավախություն ունի, որ բնագետը և հումանիտարները տարբեր ձևակերպումներ ունեն գիտության վերաբերյալ։ «Երբ որ որոշ բնագետների ատենախոսություն վերցնում ես, ասում են, բայց այսքան գործ ենք արել։ Բայց ախր, պատշարը, որ ամբողջ շենքի  քարերը բարձրացնում է, նա դեռ ճարտարապետ չէ։ Չենք ասում, որ Կանտի նյութը մի վերցրեք, բայց վերլուծությունը պետք է սեափականը լինի», - ընդգծեց Սմբատ Գոգյանը։

Судья Александр Азарян должен подать в отставку: Мхитар Айрапетян (видео)
В Национальном собрании проходит внеочередное заседание постоянной комисии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта. В повестку дня включен вопрос о плагиате.
Несколько дней назад Высшая аттестационная комиссия поставила под сомнение научную диссертацию судьи Апелляционного суда Александра Азаряна, отметив, что в диссертации есть участки, которые переписаны.
Напомним, что Александр Азарян – это судья, освободивший из-под ареста Роберта Кочаряна 13-го августа 2018г.  Председатель комиссии Мхитар Айрапетян отметил, что в международной практике в подобных случаях подают в отставку. В Армении также должны следовать этому порядку.
В заседании также участвовал председатель ВАК Смбат Гогян.
Депутат от фракции «Мой шаг» Ованнес Ованнисян говорит, что проблема не обусловлено именем Александра Азаряна. «Проблема давно созрела. Считаю, что Высшая аттестационная комиссия в дальнейшем в своей работе сделает все, чтобы если в прежней власти или нынешней власти есть случай плагиата, должны быть наказаны. От этого страдает наука». Председатель Высшей аттестационной комиссии, обратившись к нахождению списанных участков в диссертации Александра Азаряна, отмечает, что подобную информацию он получил еще в августе-сентябре 2018г. «В Вак пришел человек и сказал, что знает, что эта диссертация списана у кого-то. На месте посмотре увидел, что действительно переписано, захотел от нас справку, мы не дали, поскольку были неофициальные отношения», - рассказал Гогян.
А каково определение плагиата? Как понять, что работа списана? Ответ председателя ВАК таков: «Если даже один абзац или строку переписал, не указывая источника, это плагиат», - пояснил Гогян.
У Смбата Гогяна есть опасение, что ученых в естествознании и гуманитарий различные форумулровки о науке. «Когда берешь диссертацию некоторых представителей естествознания, говорят, но мы столько сделали. Но ведь строитель поднимает камни всего дома, он еще не архитектор. Мы не говорим не берите материала Канта, но анализ должен быть свой», - подчеркнул Смбат Гогян.