Զարուհի Հովհաննիսյան
Արդեն երրորդ շաբաթն է անընդհատ ունենում ենք կնասպանության դեպքեր, որոնք չեն կարող չանհանգստացնել հասարակությանը և հատկապես այն կազմակերպություններին, որոնք հետևողականորեն զբաղվում են խնդրով. լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Բաց հասարակության հիմնադրամներ»-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրենների խորհրդի անդամ, իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանը։
Կնասպաննությունների վիճակագրությամբ, ըստ իրավապաշտպանի, տարեկան առնվազն տասը կին բռնության զոհ է դառնում։ Հովհաննիսյանը նշեց, որ նույնիսկ բռնության վերաբերյալ ահազանգով, ոստիկանություն դիմելով՝ անձը համապատասխան պաշտպանությունը չի ստանում և դառնում է սպանության զոհ։
Կարծրատիպերն ըստ նրա, նախապատրաստող կայուն հող են լինում բռնությունների համար։
«Եթե մենք չփորձենք հասարակության մեջ արմատացած կարծրատիպերը փոխել մեդիադաշտի միջոցով, կրթական համակարգի միջոցով, մենք չենք ունենա հանրային գիտակցության փոփոխություն։ Եվ հանդուրժողականությունը հատկապես գենդերային բռնության նկատմամբ, կանանց հանդեպ բռնության նկատմամբ կշարունակի հասարակության մեջ մնալ գերիշխող և բռնությունների համար կնախապատրաստի կայուն հող»,- եզրափակեց նա։

Как минимум десять женщин в год становятся жертвами насилия: Правозащитник (видео)
Поддержи А1+!Уже третью неделю подряд у нас случаи убийства женщин, которые не могут не беспокоить общество и в особенности те организации, которые последовательно занимаются этой проблемой, на брифинге с журналистами сказала член совета директоров армянского офиса «Фондов открытого общества», правозащитник Заруи Ованнисян.
По статистике убийства женщин, по словам правозащитницы, в год как минимум десять женщин становятся жертвами насилия. Ованнисян отметила, что даже по тревожному звонку о насилии, обратившись в полицию, человек не получает соответствующей защиты и становится жертвой убийства.
Стереотипы, по ее словам, являются устойчивой почвой, готовящей преступления.
«Если мы не попытаемся изменить укоренившиеся в обществе стереотипы посредством медиаполя, посредством образовательной системы, у нас не будет изменения общественного сознания. И толерантность в особенности к гендерному насилию, к насилию в отношении женщин продолжит оставаться преобладающей в обществе и подготовит устойчивую почву для насилия», - заключила она.