Օրացույց. 27-ը մայիսի. կոնդեցի ցուցարարները շարժվում են դեպի ԿԸՀ (տեսանյութ)
ԵՊՀ ուսանող Վազգեն Խաչիկյանը որպես ԲՈՒՀ-ի արհմիութենական կոմիտեի ղեկավար զբաղվում է հայրենասիրությամբ։
1999-ի այս օրը ԱԺՄ առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը նախընտրական շրջանի վերջին ասուլիսում ասում է, որ անկախ Ազգային Ժողովի ընտրությունների արդյունքներից, մտադիր չէ նախարարական որեւէ պորտֆել վերցնել, թեպետ խորամանկության ժամանակներ են։ Նույն օրը նույն սրահում ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հերքում է իր կուսակցության եւ Սերժ Սարգսյանի միջեւ կապը։
Աջափնյակ-Դավիթաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանը 1999-ի այս օրը քննում է թիվ 2 ընտրատարածքի պատգամավորության թեկնածու Ավետիք Իշխանյանի հայցն ընդդեմ Աջափնյակի թաղապետարանի։
Նույն օրը թիվ 12 ընտրատարածքի ընտրողները բողոքում են Կենտրոնի թաղապետարանից՝ Կոնդի մոտ 600 ընտանիք դուրս են թողել ընտրացուցակներից եւ ընդգրկել այդ կողմերում չապրող այլ ընտրողների։
Կոնդեցիները մեղադրում են թաղապետ Արարատ Զուրաբյանին՝ նա էր պատասխանատու ցուցակների համար։ Ցուցարարները շարժվում են ԿԸՀ, որտեղ նրանց հանգստացնում են ընտրացուցակները հրապարակելու խոստումով։
2000 թվականի մայիսի 27-ին արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը հավաքել է մեկ տարի առաջ ձեւավորված հարկադիր ծառայության աշխատողներին եւ նրանց հետ խոսում է մարդու իրավունքներից։

Календарь: 27-е мая, кондские демонстранты движутся в направлении ЦИК (видео)
В этот день 1999-го Вазген Манукян на последней пресс-конференции предвыборного этапа говорит, что вне зависимости от результатов выборов в Национальное собрание, он не намерен брать какой-либо предвыборный портфель, несмотря на то, что сейчас время хитрости. В тот же день в том же зале председатель ПОЕ Артур Багдасарян отрицает связь между своей партией и Сержем Саргсяном.
Суд первой инстанции общин Ачапняк-Давиташен в этот день 1999-го расследует иск кандидата в депутаты от избирательного участка номер 2 Аветика Ишханяна против районной администрации Ачапняка.
В тот же день избиратели избирательного участка номер 12 жалуются на районную администрацию Кентрон: около Конда 600 семей выписали из избирательных участков и включили другие семьи, не живущие в этих краях.
Кондцы обвиняют главу района Арарата Зурабяна: он был ответственен за списки. Демонстранты движутся в ЦИК, где их успокаивают, обещая опубликовать списки избирателей.
27-го мая 2000 года министр юстиции Давид Арутюнян собрал сотрудников исполнительной службы, сформированной год назад,  и разговаривал с ними о правах человека.