Կոնստանտին Օրբելյանը դիմել է դատարան
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը դիմել է վարչական դատարան։ Նա պահանջում է անվավեր ճանաչել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Մշակույթի նախարարի պարտականությունները ժամանակավորապես Նազենի Ղարիբյանի վրա դնելու մասին» թիվ 24-Ա որոշումը և Ն. Ղարիբյանի  «Հարրի Կոնստանտին Օրբելյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին» մարտի 3-ի հրամանը։
Պատասխանող կողմերն են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու մշակույթի նախարարությունը։  Գործով որպես երրորդ անձ ներգրաված է Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն ՊՈԱԿ -ը։  Գործը մայիսի 23-ին մակագրվել է վարչական դատարանի դատավոր Լիանա Հակոբյանին։

Константин Орбелян обратился в суд
Художественный руководитель Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиарова Константин Орбелян обратился в административный суд. Он требует признать недействительным постановление премьер-министра Никола Пашиняна N 24-A «О временном возложении обязанностей министра культуры на Назени Гарибян» и приказ Н. Гарибян “О прекращении полномочий Гарри Константина Орбеляна” от 3-го марта.
Стороны ответчика – премьер-министра РА Никол Пашинян и министерство культуры. В качестве третьего лица по делу привлечено ГНКО Национальный академический театр оперы  и балета имени А. Спендиарова. 23-го мая дело закреплено за судьей административного суда Лианой Акопян.