Խորհրդարանի ղեկավարն ընդունել է Շվեդիայից ժամանած ներկայացուցչական պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 23-ին ընդունել է Շվեդիայի Թագավորությունից ժամանած ներկայացուցչական պատվիրակությանը, որի կազմում էին Շվեդիայի զարգացման համագործակցության գործակալության, Արտաքին գործերի նախարարության բարձրաստիճան անձինք, ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ուլրիկ Թիդեստրոմը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` օրենսդիր մարմնի ղեկավարը ներկայացրել է այն բարեփոխումները, որոնք սկիզբ են առել Թավշա հեղափոխությունից եւ ազատ, արդար ու ժողովրդավարության ոգով անցկացված խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Մասնավորապես նա մանրամասներ է ներկայացրել դատական համակարգի բարեփոխումների, անցումային արդարադատության, ընտրական համակարգի, հարկային, տնտեսական ոլորտների բարեփոխումների ուղղությամբ իրականացվող քայլերի մասին:
«Երիտասարդ ժողովրդավարությունը, քաղաքացիական հասարակության հետագա զարգացումը մեզ համար սկզբունքային նշանակություն ունեն: Ինչ խոսք, այս ճանապարհն ավելի հեշտորեն կարող ենք անցնել միջազգային գործընկերների աջակցությամբ»,-նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Հյուրերի խնդրանքով խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է նաեւ Ազգային ժողովում իրականացվող ծրագրերը՝ ուղղված խորհրդարանի, պատգամավորների, աշխատակազմի կարողությունների հզորացմանը, վերլուծական, փորձագիտական կառույցների կայացմանը:
«Մենք կարեւորում ենք խորհրդարանի աշխատանքների թափանցիկությունը, հաշվետվողականությունը, հանրության լայն շերտերի ներգրավվածությունը խորհրդարանի աշխատանքներին, այդ թվում՝ օրինաստեղծ գործընթացներին»,-ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ուլրիկ Թիդեստրոմը նշել է, որ իրենց պատվիրակությունը լավ ժամանակ է այցելել Երեւան, եւ իր երկիրը հետաքրքրված է խորացնելու համագործակցությունն ու աջակցման ծրագրերը զարգացման նոր ուղի ընտրած Հայաստանի հետ: Նա կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունն ամենատարբեր ձեւաչափերով` հույս հայտնելով, որ խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակության այցը Ստոկհոլմ կխթանի ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային կառույցների շրջանակներում գործակցության ընդլայնմանը:
Շվեդիայի զարգացման համագործակցության գործակալության Եվրոպայի եւ Լատինական Ամերիկայի վարչության փոխտնօրեն Քրիստինա Հարթլերը, ներկայացնելով այցի առաքելությունը, ընդգծել է, որ նպատակ ունեն ծանոթանալու մեր երկրում հաստատված նոր իրողություններին, համագործակցության այն հնարավորություններին, որոնք իրենց կազմակերպությունը կարող է իրականացնել Հայաստանում մասնավորապես ժողովրդավարության ու քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման, տնտեսության զարգացման, խորհրդարանի կարողությունների հզորացման ուղղությամբ: Նա կարեւորել է Ազգային ժողովի նախագահի այն նախաձեռնությունը, ըստ որի ստեղծվել է հարթակ` համակարգելու եւ ավելի նպատակային դարձնելու խորհրդարանական կառույցների գործունեության բարելավմանն ուղղված միջազգային դոնոր կազմակերպությունների ջանքերը:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել շվեդական կողմին Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման ուղղությամբ կատարած քայլերի համար՝ նշելով, որ վերջինիս ամբողջական գործարկումը փոխգործակցության նոր հնարավորություններ կընձեռի:

Глава парламента принял делегацию из Швеции
23 мая председатель НС, А. Мирзоян принял прибывшую из Королевства Швеции представительскую делегацию, в составе которой высокопоставленные лица из Агентства по сотрудничеству в развитии Швеции, Министерства иностранных дел, Чрезвычайный и полномочный посол Королевства Швеции в РА, Ульрик Тидестром.
Приветствуя гостей в НС, глава законодательного органа представил те реформы, которые произошли после Бархатной революции и свободных, справедливых и демократических выборов. В частности, он представил детали реформ судебной системы, переходного правосудия, избирательной системы, реформ в налоговой и экономической сферах.
“Молодая демократия, дальнейшее развитие гражданского общества имеют для нас принципиальное значение. Конечно, этот путь легче пройти при поддержке международных партнеров”, - отметил Арарат Мирзоян.
По просьбе гостей глава Парламента представил также осуществляемые в НС программы, направленные на усиление возможностей парламента, депутатов, аппарата, становление аналитических, экспертных структур.
“Мы придаем важность прозрачности, подотчетности работ Парламента, вовлеченности широких слоев общества в работу Парламента, в том числе в законотворческие процессы”, - подчеркнул председатель НС.
Поблагодарив за теплый прием, Чрезвычайный и полномочный посол Королевства Швеции в РА, Ульрик Тидестром отметил, что их делегация посетила Ереван в хорошее время, и его страна заинтересована в углублении сотрудничества с Арменией, избравшей новый путь развития и расширении программ содействия.
Заместитель директора управления Европы и Латинской Америки Агентства по сотрудничеству в развитии Швеции,  Кристина Хартлер, представляя миссию визита, подчеркнула, что они нацелены на ознакомление с новыми реалиями, установившимися в нашей стране, возможностями сотрудничества, которые их организация может реализовать в Армении, в частности, в направлении укрепления демократии и гражданского общества, развития экономики, усиления возможностей парламента. Она подчеркнула важность инициативы председателя НС, согласно которой создана платформа для координации и более целенаправленных усилий международных организаций-доноров, направленных на улучшение деятельности парламентских структур.
Арарат Мирзоян выразил благодарность шведской стороне за шаги, предпринятые в направлении ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения - ЕС, отметив, что его полное задействование предоставит новые возможности для сотрудничества.