Օրացույց. 21-ը Մայիսի. մայրաքաղաքում գեյ-շքերթի փորձ էր նախաձեռնվում (տեսանյութ)
2001-ի այս օրն ընդունվող «Կոռուպցիայի կանխարգելման» մասին օրենքով նախատեսվում էր բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաների եկամուտների հայտարարագրում։ Նախագծից անհետացել էր ծախսերի հայտարարագրման պահանջը։
2001-ի մայիսի 21-ին Հայաստանի տարբեր մարզերում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողները հանդիպում էին Ադրբեջանից տեղահանված քաղաքացիներին։ Փորձ էր արվում բնակչությանը բացատրել, որ հանուն խաղաղության արժե գնալ զիջումների։
2004-ի մայիսի 21-ին կայացած ընդդիմության միասնական հանրահավաքի կազմակերպիչները սպառնացին իշխանություններին, թե հաջորդ միտինգի ժամանակ երթով շարժվելու են դեպի Բաղրամյան 26։
2007-ի այս օրն ամփոփվեցին խորհրդարանական ընտրությունների վերջնական արդյունքները։
2012-ի այս օրը Երեւանում մշակութային բազմազանության երթ անցկացնելու փորձ արվեց ։ Երթը խափանելու վճռականությամբ հավաքվել էին բազմապատիկ անգամ ավելի շատ թվով երիտասարդներ, ովքեր համոզված էին, որ մշակութային բազմազանության քողի ներքո մեր մայրաքաղաքում գեյ-շքերթի փորձ է նախաձեռնվում։

Календарь: 21-е Мая, в столице инициируют попытку гей-парада (видео)
По закону о “Предотвращении коррупции”, который принимается в этот день 2001 г. предусмотрено декларирование доходов высокопоставленных чиновников. Из проекта исчезло требование декларирования доходов.
21-го мая 2001 года в различных регионах Армении сопредседатели Минской группы ОБСЕ встречались с гражданами, эвакуированными из Азербайджана. Делается попытка объяснить населению, что во имя мира стоит пойти на уступки.
21-го мая 2004 года организаторы объединённого митинга оппозиции угрожали властям, что во время следующего митинга они шествием двинутся к Баграмяна 26.
В этот день 2007 года подведены окончательные итоги парламентских выборов.
В этот день 2012 года в Ереване была произведена попытка организации шествия культурного разнообразия. С решимостью сорвать шествие собралось многократно большее число молодых людей, уверенных в том, что под завесой культурного разнообразия в столице инициирована попытка провести гей-парад.