Արդյո՞ք առաջին ատյանի դատարանն առանց ՍԴ-ի ենթադրյալ որոշումն իմանալու գործը կուղարկեր. Ա. Սաքունց
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Սեյրան Օհանյանի գործերով վարույթն առաջին ատյանի դատարանի կողմից կասեցվել և ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան։
Այս կապակցությամբ «Ա1+»-ը զրուցեց Հելսինկյան քաղաքացիական ասոցիացիայի նախագահ, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցի հետ։
«Հայտնի չէ, թե այդ որոշումը երբ է ընդունվել, որովհետև բոլորիս աչքի առջև ընթանում էր Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի քննությունը և հայտնի չէ, թե դա կալանքի փոփոխության որոշումից հետո է կայացել, թե միաժամանակ», - ասաց իրավապաշտպանը։
Ըստ նրա՝ դատարանը որոշումը կայացնելիս պարտավոր էր տեղեկացնել դատավարության մասնակից կողմերին։
Քոչարյանի անձեռնմխելիության հանգամանքը, հիշեցնում է Սաքունցը, փաստաբանական խմբի կարևոր արգումենտներից էր։
«Առաջին ատյանի դատարանը որոշում է կայացրել, որը բխում էր պաշտպանական կողմի շահերից, որի մասին տեղյակ չեն եղել տուժողները, նրանց իրավահաջորդների ներկայացուցիչները և մեղադրող կողմը՝ դատախազությունը, այսինքն՝ վերջիններս այդ որոշման վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնելու հնարավորություն չեն ունեցել», - ընդգծեց նա։
Իրավապաշտպանն ասաց, որ առաջին ատյանի դատարանի կողմից ներկայացված որոշման քննության ժամկետը, ըստ ՍԴ օրենքի, ոչ ուշ քան 3 ամիս է։ Եվ տեսականորեն եթե որոշում կայացվի, ապա գործի քննությունն արդեն տեղափոխվում է օգոստոսի 20-ին, իսկ, եթե ՍԴ-ն, իր իրավասությունից ելնելով, ընթացակարգային որոշում ընդունի հետաձգել ևս 3 ամսով, ապա նոյեմբերի 20-ին, և դիմումը կքննվի 6 ամիս հետո կամ 6 ամսվա ընթացքում։
«Իսկ 6 ամիսը Քոչարյանի և իր թիմի համար բավարար ժամանակ է որոշակի ուժեր կենտրոնացնելու տեսանկյունից», - շեշտեց գրասենյակի ղեկավարը՝ հավելելով, որ մայիսի 12-ին հիմնադրված «Քոչարյանի աջակիցներ» դաշինքը և նրա մասնակցությունը դատական նիստերին ցույց տվեցին, որ քրեական գործը կարող է տեղափոխվել քրեական դաշտից դեպի քաղաքական դաշտ՝ պատասխանատվությունից խուսափելու համար։
Իսկ քաղաքական դաշտում շահառուները շատ են, ի դեմս՝ նախկին իշխանությունների, որոնք թաթախված էին կոռուպցիոն համակարգի մեջ և առիթը կօգտագործեն պատասխանատվությունից խուսափելու համար։
Սաքունցը նաև հարցադրում արեց, թե արդյո՞ք առաջին ատյանի դատարանը, առանց ՍԴ-ի ենթադրյալ որոշումն իմանալու՝ կդիմեր դատարան։ «Պետք է հաշվի առնել նաև, որ ՍԴ-ի ներկայիս կազմը ձևավորվել է Սերժ Սարգսյանի օրոք և Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը նույն Սերժ Սարգսյանի օրոք եղել է ՍԴ նախագահ։ Ավելին՝ ՍԴ ներկայիս նախագահ Հրայր Թովմասյանի՝ Արդարադատության նախարար լինելու օրոք, Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամներից՝ Արամ Օրբելյանը եղել է նրա տեղակալներից», - կարևորեց իրավապաշտպանը։
Սաքունցի փոխանցմամբ, կան հետևյալ հնարավոր տարբերակները.
ա) Ռոբերտ Քոչարյանը, որպես նախկին նախագահ՝ անձեռնմխելի է և ենթակա չէ քրեական հետապնդման:
բ) Անձեռնմխելիությունը հիմք չէ, որ նրա հանդեպ քրեական հետապնդում չլինի։
Եթե «բ)»-ն լինի, ապա 6 ամսվա հանգամանքը դուրս է գալիս և որոշումն ավելի շուտ կլինի, դատավարությունը կվերսկսվի։ Իսկ եթե «ա»-ն, ապա որոշումը ձգձգվելու է, ինչն էլ բավական է քաղաքական մոբիլիզացիայի համար։ «Ստեղծվելու է մի իրավիճակ, որ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող անձը ձեռք է բերում քաղաքական ռևանշի հնարավորություն», - շեշտեց նա։
Արթուր Սաքունցի համար պատահական չէ այն հանգամանքը, որ դատարանների անկախությամբ «մտահոգվում են» այնպիսի քաղաքական ուժեր, որոնք նույն այդ համակարգը ոչնչացրել են, պատահական չէր Հայաստան կատարած Վիտալի Բալասանյանի այցելությունը, Ստեփանակերտում ռազմաքաղաքական դաշինքի կնքումը։
«Բավականին լուրջ արմատական քայլեր պետք է արվեն, որպեսզի կազմակերպված քրեական խմբավորումը չվերադառնա քաղաքական դաշտ ու վերստին զավթի իշխանությունը», - եզրափակեց նա։

Суд первой инстанции, не зная предполагаемого решения КС, направил бы дело? А. Сакунц
Поддержи А1+!Производство по делам Роберта Кочаряна, Армена Геворгяна, Юрия Хачатурова и Сейрана Оганяна, обвиняемых в свержении конституционного строя, было приостановлено судом первой инстанции и направлен в Конституционный суд.
В связи с этим «А1+» побеседовал с председателем Хельсинской гражданской ассоциации, правозащитником Артуром Сакунцем.
«Неизвестно, когда было принято это решение, потому что перед нашими глазами проходило расследование меры пресечения Роберта Кочаряна, и неизвестно, оно было принято после решения об изменении ареста или одновременно с ним», - сказал правозащитник.
По его словам, суд, принимая решение, был обязан проинформировать стороны, участвующие в судебном процессе.
Обстоятельство неприкосновенности Кочаряна, вспоминает Сакунц, было одним из важных аргументов адвокатской группы.
«Суд первой инстанции принял постановление, вытекающее из интересов стороны защиты, о котором не знали пострадавшие, представители их правопреемников и сторона обвинения – прокуратура, то есть последние не имели возможности выразить позицию относительно этого решения», - подчеркнул он.
Правозащитник сказал, что срок расследования решения, представленного судом первой инстанции, по закону КС, не позднее, чем через 3 месяцев. И теоретически, если решение будет принято, расследование дела уже переносится на 20-е августа, а если КС, исходя из своей компетенции, примет процедурное решение отложить еще на 3 месяца, то 20-го ноября, и заявление будет рассмотрено через 6 месяцев или в течение 6 месяцев.
«А 6 месяцев – это достаточный срок для Кочаряна и его команды с точки зрения сосредоточения некоторых сил», - подчеркнул глава офиса, добавив, что основанный 12-го мая альянс «Сторонники Кочаряна» и его участие в судебных заседаниях показали, что уголовное дело может переместиться из уголовного поля в политическое поле – во избежание ответственности.
А в политическом поле бенефициаров много, в лице прежних властей, погрязших в коррупционной системе и они воспользуются поводом дабы избежать ответственности.
Сакунц также спросил, обратился бы в суд суд первой инстанции, не зная предполагаемого решения КС? «Нужно также учесть, что нынешний состав КС был сформирован при Серже Саргсяна и председатель Высшего судебного совета Гагик Арутюнян при том же Серже Саргсяне был председателем КС. Более того, когда нынешний председатель КС Грайр Товмасян был министром юстиции, Арам Орбелян из адвокатской группы Кочаряна был одним из его заместителей», - отметил правозащитник.
Как передает Сакунц, есть следующие возможные варианты:
а) Роберт Кочаряна, как бывший президент, неприкасаем и не подлежит уголовному преследованию.
б) Неприкосновенность не является основанием для того, чтобы по отношению к нему не было уголовного преследования.
Если будет “б)”, то обстоятельство 6 месяцев выходит и решение будет раньше, судебный процесс возобновится. А если “а”, то решение будет откладываться, чего достаточно для политической мобилизации. «Создастся ситуация, что лицо, обвиняемое в свержении политического строя, получает возможность политического реванша», - подчеркнул он.
Для Артура Сакунца не является случайным то обстоятельство, что независимостью судов “озабочены” такие политические силы, которые уничтожили эту системы, не случайным был визит Виталия Баласаняна в Армению, заключение военно-политического союза в Степанакерте.
«Должны быть сделаны довольно серьезные коренные шаги, чтобы организованная криминальная группировка не вернулась на политическую арену и вновь не захватила власть», - заключил он.