Հայկ Ալումյանն էլ չգիտի, թե երբ որոշում կայացրեց դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան  Հայկ Ալումյանը  պնդում է՝   այսօր է տեղեկատվություն ստացել Մարտի 1-ի գործից անջատված մասի վարույթը կասեցնելու մասին։
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր  Դավիթ Գրիգորյանը կասեցրել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արմեն Գևորգյանի, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՀԱՊԿ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի վերաբերյալ գործի վարույթը եւ ուղարկել է Սահմանադրական դատարան։
«Տվյալ գործով գործողություններ ժամանակավորապես չեն կատարվում մինչև որևէ իրադարձությունը: Տվյալ դեպքում գործողություն չի կատարվելու մինչև Սահմանադրական դատարանը կորոշի Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի սահմանադրականության հարցը: Սահմանադրական դատարանը պիտի որոշի որքանով է Սահմանադրությանը համապատասխանում ներկա Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը, այն համատեքստում, որ ինքը կիրառվելու է 2008թ. գործողությունների նկատմամբ, երբ այդ հոդվածը չկար»,-  «Ա1+»-ին ասաց  Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը։
Երբ Ալումյանը հայտնեց որոշումն  հավանաբար այսօր  է կայացվել, հարցրեցինք, թե այսօր դատարանների մուտքերը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչով քաղաքացիների կողմից արգելափակված էին, ինչպե՞ս ստացվեց, որ դատարանը նման որոշում  հասցրեց  կայացնել։
«Միգուցե որոշման կայացման ամսաթիվը այսօր չի, միգուցե դատարանը, երբ որ վարչապետը թույլատրեց, որ դատարանները աշխատեն, դրանից հետ է կայացրել, չգիտեմ»,-ասաց փաստաբանը:
Արդյո՞ք որոշումը կայացնելիս՝ դատարանը հաշվի է առել պաշտպանների միջնորդությունը։ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Ռուբեն Սահակյանը մայիսի 14-ին  դատական նիստի ժամանակ նշել էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրվել է մի արարք, որը 2008-ին հանցագործություն չի եղել, հետևաբար նրա նկատմամբ չի կարող կիրառվել որևէ խափանման միջոց:
«Առաջին ատյանի դատարանը իրավունք ունի իր նախաձեռնությամբ նման որոշում կայացնել և մեր միջնորդության հիման վրա: Տվյալ դեպքում մենք միջնորդել էինք, հավանաբար նկատի ունի մեր միջնորդությունը»,-ասաց Հայկ Ալումյանը։
Իսկ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը  Ռոբերտ  Քոչարյանի եւ երեք նախկին պաշտոնյաների գործի վարույթի կասեցման եւ ՍԴ ուղարկելու մասին որոշումը դեռ չի ստացել: Այս մասին հայտնեց «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը: Նշված քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը ստանալուց և հիմքերն ուսումնասիրելուց հետո ՀՀ դատախազությունը դիրքորոշում կարտահայտի այս որոշումը բողոքարկելու վերաբերյալ:
Գործի վարույթը  կասեցնելու եւ ՍԴ ուղարկելու մասին վերաբերյալ փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ  վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանից։
Նա միայն նշեց, որ կառավարության ղեկավարը բազմիցս հայտարարել է, որ չի խառնվում դատական գործընթացներին:
Դատաիրավական համակարգի վերաբերյալ քննարկմանն այսօր կառավարությունում ներկա չէին ԲԴԽ նախագահ Գագիկ Հարությունյանն ու ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը։

Айк Алумян также не знает, какое решение принял судья Давид Григорян
Адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян утверждает: сегодня получил информацию о приостановке производства по отделенной от дела 1-го Марта части.
Судья суда общей юрисдикции города Еревана Давид Григорян приостановил производство дела касательно второго президента РА Роберта Кочаряна, бывшего секретаря Совета безопасности Армена Геворгяна, бывшего министра обороны РА Сейрана Оганяна и бывшего начальника генерального штаба ОДКБ Юрия Хачатурова и направил его в Конституционный суд.
«Действия по данному делу временно не выполняются до какого-либо события. В данном случае действие не будет выполняться до тех пор, пока Конституционный суд определит вопрос конституционности статьи 300.1 Уголовного кодекса. Конституционный суд должен определить, насколько соответствует Конституции статья 300.1 нынешнего Уголовного кодекса, в контексте того, что она будет применяться по отношению к действиям 2008г., когда этой статьи не было»,- сказал «А1+» один из адвокатов Роберта Кочаряна Айк Алумян.
Роберту Кочаряну выдвинуто обвинение по 1-й части 300.1-й статьи Уголовного кодекса РА за то, что он по предварительному сговору с другими лицам свергнул конституционный строй Республики Армения.
Когда Алумян заявил решение вероятно было принято сегодня, мы спросили, сегодня входы в суды были заблокированы по призыву к гражданам премьер-министра Никола Пашиняна, как получилось, что суд успел принять подобное решение?
«Возможно, дата принятия решения не сегодня, возможно, суд, когда премьер разрешил судам работать, принял после этого, не знаю», - сказал адвокат.
Принимая решение, учел ли суд ходатайство адвокатов? Адвокат Роберта Кочаряна Рубен Саакян на судебном заседании 14-го мая отметил, что Роберта Кочаряна обвиняют в действии, которое не было преступлением в 2008 году, следовательно, в отношении него не может применяться мера пресечения.
«Суд первой инстанции имеет право принять подобное решение по своей инициативы и также на основании нашего ходатайства.  В данном случае мы ходатайствовали, вероятно, имеет в виду наше ходатайство», - сказал Айк Алумян.
А генеральная прокуратура РА пока не получила решения о приостановке производства дела Роберта Кочаряна и трех бывших чиновников и направления в КС. Об этом в беседе с «А1+» сообщил советник генерального прокурора РА Гор Абраамян.
Относительно приостановки производства по делу и направления в КС мы попытались получить комментарий от спикера премьер-министра Владимира Карапетяна.
Он только отметил, что глава правительства неоднократно заявлял, что не вмешивается в  судебные процессы.
На обсуждении судебно-правовой системы сегодня в правительстве не присутствовали председатель ВСС Гагик Арутюнян и председатель КС Грайр Товмасян.