60709038_2326117547431458_5330735136587644928_n
Քաղաքապետարանի առաջ այսօր Կոնդի թաղամասին բնակիչները բողոքի ցույց էին իրականացնում քաղաքապետարանից պահանջելով նոր չափագրումներ իրականացնել: Բնակիչները պահանջում են  ստեղծել հանձնաժողով, որտեղ ընդգրկված կլինեն նաև Կոնդի բնակիչները:
«Մենք պահանջում ենք, որ նախկին թերի չափագրումները նորից վերանայվեն և մեզ տան իրական չափերով վկայականներ: Քանի որ նախկինում միտումնավոր թերի չափագրում է իրականացվել հաշվի չառնելով  պատերի հաստությունը, ընհանուր բակերը, հարկերի քանակը և այլ հանգամանքներ».- նշում է Կոնդի բնակիչ Նաիրա Երեմյանը:
Գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը ընդունեց բնակիչներին և վստահեցրեց, որ հաշվի կառնվեն բոլոր պահանջները և խնդիրները.
«Մենք չենք կարող սկսել ճարտարապետությունից, մենք պետք է սկսենք ճարտարապետության քաղաքականությունից: Հասկանանք Կոնդի հետ ինչ ենք անելու, ինչն ենք պահում, ինչն ենք  քանդում»
Ճարտարապետը նաև  ավելացրեց, որ չի խոստանում որ մեկ երկու օրում կարող է բոլոր այդ խնդիրների լուծումները գտնել, քանի որ Կոնդը իր  տեսակով  փոքր քաղաք է և եթե մեկ օրվա մեջ շուտափույթ լուծումներ տրվեն, խելամիտ չի լինի:

Жители Конда встретились с главным архитектором (видео)
Поддержи А1+!Сегодня перед мэрией жители квартала Конд провели акцию протеста, требуя от мэрии провести новые измерения. Жители требуют создать комиссию, в которую войдут и жители Конда.
«Мы требуем, чтобы прежние неполные измерения были вновь пересмотрены, и нам дали свидетельства с реальными размерами. Посколько ранее преднамеренно проводились неполные измерения с учетом толщины стен, общих дворов, количества этажей и прочих обстоятельств», - отмечает жительница Конда Наира Еремян.
Главный архитектор Артур Месчян принял жителей и заверил, что все требования и проблемы будут учтены.
«Мы не можем начать с архитектуры, мы должны начать с политики архитектуры. Понять, что будем делать с Кондом, что оставляем, что разрушаем».
Архитектор также заверил, что не обещает найти решения всех этих проблем за пару дней, поскольку Конд – это, по своему типу, небольшой город, и если за день будут даны поспешные решения, это не будет разумным.