Աճուրդում նվազագույն գնով օտարվել է Հանրային ռադիոընկերությանը պատկանող գույքը. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում ուսումնասիրվել է «Հայաստանի հանրային ռադիոընկերություն» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալում գտնվող Երևան քաղաքի Տերյան 2 հասցեի շենքը և դրա զբաղեցրած օգտագործման և սպասարկման համար անհրաժեշտ հողամասի օտարման գործընթացը: Այդ նպատակով համապատասխան փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել  ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեից, ՀՀ կադաստրի պետական կոմիտեից և «Հայաստանի հանրային ռադիոընկերություն» ՓԲ ընկերությունից:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 23.10.2016թ. հունվարի 29-ի որոշմամբ «ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկին ամրացված՝ Երևան քաղաքի Տերյան 2 հասցեում գտնվող շենքը և դրա զբաղեցրած օգտագործման և սպասարկման համար անհրաժեշտ հողամասը հետ է վերցվել «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն» ՊՈԱԿ-ից և գնահատված արժեքով ներդրվել է «Հայաստանի հանրային ռադիոընկերություն» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալում:
Ընդ որում՝ ՀՀ սեփականություն հանդիսացող նշված տարածքը անհատույց սեփականության իրավունքով «Հայաստանի հանրային ռադիոընկերություն» ՓԲԸ-ին հանձնելը դեռևս 2015թ. օգոստոսի 27-ին ՀՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի (ՀՀՌԽ) նախագահի՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետին ուղղված դիմումով պատճառաբանվել է Հանրային ռադիոընկերության գործունեության ապահովման համար  լրացուցիչ տարածքների կարիք առաջանալու անհրաժեշտությամբ:
Հետագայում, սակայն, 2016թ. մարտի 30-ի որոշմամբ ՀՀ ՀՀՌԽ-ն «Հայաստանի հանրային ռադիոընկերություն» ՓԲԸ-ին թույլատրել է իրականացնել նշված հասցեում գտնվող 1.167.9 քմ շենքի և 0.10014 հա հողատարածքի, 198.6քմ տարածքի և 0.0195 հա հողատարածքի դասական աճուրդային եղանակով օտարումը՝ առաջին ինը աճուրդների համար մեկնարկային գին սահմանելով 720.000.000 ՀՀ դրամը: Այդ որոշման մեջ նշվել է, որ գույքը չվաճառելու դեպքում տասներորդ աճուրդից սկսած կազմակերպել նոր աճուրդներ՝ յուրաքանչյուր հաջորդ հինգերորդ աճուրդի մեկնարկային գինը նվազեցնելով նախորդ աճուրդի ընդհանուր մեկնարկային գնի 4 տոկոսի չափով՝ նվազագույն ընդհանուր գին սահմանելով 480.000.000 ՀՀ դրամը:
Աճուրդային վաճառքը կազմակերպելու նպատակով 2016թ. մարտի 31-ին Ընկերության, աճուրդի տուն ՍՊԸ-ի և ապրանքահումաքային բորսա ՓԲԸ-ի միջև կնքվել է պայմանագիր:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է սակայն, որ ՀՀ ՀՀՌԽ-ն մեկ այլ՝ 2016թ. դեկտեմբերի 5-ի որոշմամբ փոփոխել է աճուրդի նախնական պայմանները՝ թույլատրելով Գույքի մեկնարկային գինը սահմանել 650.000.000 ՀՀ դրամ, իսկ չվաճառելու դեպքում կազմակերպել նոր աճուրդներ՝ յուրաքանչյուր հաջորդ աճուրդի ընդհանուր մեկնարկային գին սահմանելով նախորդ աճուրդի ընդհանուր մեկնարկային գնից 35.000.000 դրամով պակաս, նվազագույն ընդհանուր գին սահմանելով 300.000.000 ՀՀ դրամը:
Պարզվել է, որ աճուրդի մասին հրապարակային ծանուցումները կատարվել են «Հրապարակային սակարկությունների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված հրապարակային ծանուցումների պարտադիր պայմանների խախտումով: Արդյունքում խաթարվել է հրապարակային սակարկությունների բուն էությունը և բացառվել է պայմանագրի կնքման գործընթացում օրենքի պայմաններին բավարարող անորոշ շրջանակի անձանց կողմից աճուրդին մասնակցությունը:
Պարզվել է նաև, որ «Հայաստանի հանրային ռադիոընկերություն» ՓԲԸ-ի խնդրանքով Գույքի արժեքը նվազեցվել է յուրաքանչյուր օր 35.000.000 դրամով, ինչի արդյունքում պետական բաժնեմասով նշված անշարժ գույքը, որպես բորսային ապրանք, իրացվել է 300.000.000 ՀՀ դրամով: Ընդ որում, միայն դեկտեմբեր ամսին գույքի արժեքը նվազեցվել է 350.000.000 դրամի չափով:
Մինչդեռ, «Ապրանքային բորսաների մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի համաձայն «Բորսային ապրանք չեն կարող լինել անշարժ գույքը, մտավոր սեփականության օբյեկտները, հեղինակային իրավունքը, արվեստի ստեղծագործությունները, ինչպես նաև այն ապրանքները, որոնց շրջանառությունը (վաճառքը) արգելված է ՀՀ օրենսդրությամբ»:
Փաստորեն, «Հայաստանի հանրային ռադիոընկերություն» ՓԲԸ-ի ծառայողների կողմից իրենց կարգադրիչ կամ այլ լիազորությունները կազմակերպության շահերին հակառակ օգտագործելով, անտեսելով «Հրապարակային սակարկությունների մասին» ՀՀ օրենքի դրույթները, ապրանքահումաքային բորսա ՓԲԸ-ի միջոցով իրացվել է  բորսային ապրանք չհանդիսացող անշարժ գույքը: Վերջինս առաջացրել է ծանր հետևանքներ, ինչպես նաև, աճուրդի կազմակերպիչների կողմից խախտվել է հրապարակային սակարկությունների անցկացման կարգը, որի հետևանքով «Հայաստանի հանրային ռադիոընկերություն» ՓԲԸ-ին պատճառվել է առնվազն 350.000.000 դրամի վնաս:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությունների արդյունքում ի հայտ բերված տվյալներն առերևույթ պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազի որոշմամբ «Հայաստանի հանրային ռադիոընկերություն» ՓԲԸ ծառայողների կողմից իրենց կարգադրիչ կամ այլ լիազորությունները կազմակերպության շահերին հակառակ օգտագործելու և հրապարակային սակարկությունների անցկացման կարգը խախտելու փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 196-րդ հոդվածով:

На аукционе по минимальной цене отчуждено имущество, принадлежащее Общественной радиокомпании: возбуждено уголовное дело
В рамках функции по возбуждению иска о защите государственных интересов в Генеральной прокуратуре РА изучен процесс отчуждения здания по адресу Теряна 2 города Еревана, находящееся в уставном капитале ЗАО “Общественная радиокомпания Армении”, и земельного участка, необходимого для его использования и обслуживания. С этой целью были потребованы и получены соответствующие документы от Комитета по управлению госимуществом Министерства экономического развития и инвестиций Армении, Госкомитета кадастра и ЗАО “Общественная радиокомпания Армении”.
В результате исследования выяснилось, что решением 23.10.2016 г. от 29 января, закрепленное за государственным управленческим учреждением “Аппарат управления по управлению государственным имуществом при правительстве РА” здание по адресу Теряна 2 и земельный участок, необходимый для его использования и обслуживания, были изъяты из ГНКО “Национальный киноцентр Армении”, оценены и внесены в уставной капитал ЗАО “Общественная радиокомпания Армении”.
При этом безвозмездная передача указанной территории, являющейся собственностью РА, ЗАО “Общественная радиокомпания Армении”, в обращении председателя Совета общественной телерадиокомпании РА՝ к главе Департамента управления государственным имуществом при правительстве Республики Армения объяснялась тем, что для функционирования Общественной радиокомпании необходимо дополнительное пространство.
Однако, в  дальнейшем, решением от 30-го марта 2016 года  СОТР РА разрешило ЗАО “Общественная радиокомпания Армении” осуществить отчуждение находящегося по указанному адресу здания 1.167.9 кв. м, земельного участка 0.10014 га, территории 198.6 кв. м и земельного участка 0.0195 га, установив стартовую цену на первые девять аукционов в размере 720.000.000 драмов РА. В этом решении было отмечено, что в случае непродажи имущества, начиная с десятого аукциона организовывать новые аукционы, снижая стартовую цену каждого следующего пятого аукциона в размере 4% от общей стартовой цены предыдущего аукциона, установив минимальную общую цену в 480.000.000 драмов.
С целью организации аукционной продажи  31 марта 2016 г. между компанией, ООО аукционный дом и ЗАО товарно-сырьевая биржа был заключен договор.
Однако в ходе исследования выяснилось, что в другом  решении СОТР РА от 5 декабря 2016 г. изменены предварительные условия аукциона, разрешено установить стартовую цену на имущество в размере 650.000.000 драмов, а в случае непродажи организовать новые аукционы, установив общую стартовую цену каждого последующего аукциона на 35.000.000 драмов меньше, чем общая стартовая цена предыдущего аукциона, установив минимальную общую цену в 300.000.000 драмов.
Выяснилось, что публичные уведомления об аукционе были сделаны с нарушением обязательных условий публичных уведомлений, установленных Законом РА  “О публичных торгах”. В результате была нарушена сама сущность публичных торгов и было исключено участие в аукционе неопределенного круга лиц, удовлетворяющих условиям закона в процессе заключения договора.
Выяснилось также, что по просьбе ЗАО “Общественная радиокомпания Армении” стоимость имущества снижалась ежедневно на 35.000.000 драмов, в результате чего недвижимость, указанная с государственной долей, была реализована в качестве биржевого товара за 300.000.000 драмов.
Между тем, согласно 5-ой статье закона РА “О товарных биржах” биржевым товаром не может быть недвижимое имущество, объекты интеллектуальной собственности, авторское право, произведения искусства, а также товары, оборот (продажа) которых запрещена законодательством РА.
Фактически, используя свои распорядительные или иные полномочия служащие ЗАО “Общественная радиокомпания Армении” вопреки интересам организации, игнорируя положения Закона РА “О публичных торгах”, посредством ЗАО “Товарно-сырьевой биржи” реализовано не являющееся биржевым товаром недвижимое имущество. Что привело к тяжелым последствиям, к нарушению порядка проведения публичных торгов, в результате чего ЗАО “Общественная радиокомпания Армении” был причинен ущерб в размере 350.000.000 драмов.
Учитывая, что данные, выявленные в результате исследований, содержат признаки преступления, по решению прокурора Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА по факту использования служащими ЗАО “Общественная радиокомпания Армении” своих распорядительных или иных полномочий вопреки интересам организации и нарушения порядка проведения публичных торгов возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 214 и статье 196 Уголовного кодекса РА.