Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Չինաստանի արտաքին գերատեսչությունների միջև
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 6-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջև կայացան քաղաքական խորհրդակցություններ, որոնք անցկացնելու նպատակով Հայաստան էր ժամանել ՉԺՀ արտաքին գործերի նախարարության պատվիրակությունը՝ ՉԺՀ ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի խորհրդական Գուո Ճիծյունի (Guo Zhijun) գլխավորությամբ: Հայկական կողմի պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳՆ Ասիայի, Օվկիանիայի և Աֆրիկայի վարչության պետ Արեգ Հովհաննիսյանը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ երկկողմ քաղաքական երկխոսության և փոխայցերի, փոխգործակցության ընդլայնման և խորացման, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության վերաբերյալ: Մտքեր փոխանակվեցին ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանային խնդիրների առնչությամբ:
Գոհունակություն արտահայտվեց այն փաստի կապակցությամբ, որ ընթացիկ տարում դրական զարգացումներ են նախանշվել հայկական գինեգործական արտադրանքի չինական շուկա դուրս գալու, ինչպես նաև՝ փոքր և միջին գործարարության ոլորտում Չինաստանից Հայաստան մասնավոր ներդրումների ուղղությամբ, որին նպաստել է Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավումը:
ՉԺՀ պատվիրակությունը նաև հանդիպում ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցի հետ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշեց, որ հարկ է կողմերի միջև այս տարի քաղաքական, տնտեսական և մշակութային բնագավառներում ծրագրված փոխայցերի և միջոցառումների շրջանակներում հավելյալ ջանքեր գործադրել հայ-չինական համագործակցության ողջ համալիրի առաջխաղացումն ապահովելու ուղղությամբ

Политические консультации между внешнеполитическими ведомствами Армении и Китая
Между Министерством иностранных дел Республики Армения и Министерством иностранных дел Китайской Народной Республики состоялись политические консультации, для проведения которых в Армению прибыла делегация Министерства иностранных дел КНР во главе с советником департамента Восточной Европы и Центральной Азии МИД КНР Гуо Чицюном (Guo Zhijun).
Aрмянскую делегацию возглавил начальник управления Азии, Океании и Африки МИД Армении Арег Ованнисян.
В ходе консультаций стороны обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес, в том числе двусторонний политический диалог и взаимные визиты, расширение и углубление взаимодействия, сотрудничество в международных организациях. Состоялся обмен мнениями относительно сотрудничества в рамках ЕАЭС, а также региональных проблем.
Было выражено удовлетворение тем фактом, что в текущем году были намечены положительные развития в направлении выхода армянской винодельческой продукции на китайский рынок, а также частных инвестиций из Китая в Армению в сфере малого и среднего бизнеса, чему способствовало улучшение бизнес-среды Армении.
Делегация КНР также встретилась с заместителем министра иностранных дел Армении Аветом Адонцем. Заместитель министра иностранных дел Армении отметил, что в рамках запланированных в этом году взаимных визитов и мероприятий в политической, экономической и культурной сферах необходимо приложить и дополнительные усилия для обеспечения продвижения всего комплекса армяно-китайского сотрудничества.