Կենդանաբանական այգում բիզնեսի համար տարածքները վարձակալությամբ կտրամադրվեն մրցույթով (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄայիսի 1-ից կմեկնարկի Երևանի կենդանաբանական այգու հերթական տարեշրջանը: Այցելուները, սակայն, դեռ որոշ ժամանակ չեն կարողանա օգտվել այգու մուտքի մոտ տեղադրված խաղային ատրակցիոններից: Փակ կլինեն նաև սրճարաններն ու հանրային սննդի մյուս կետերը: Պատճառը հինգ տնտեսվարողների հետ վեցամսյա պայմանագրերն են, որոնց ժամկետները լրացել են:
Ապրիլի 25-ին տնտեսվարողներին ուղարկվել են գրավոր ծանուցումներ, որպեսզի նրանք իրենց պատկանող գույքը հեռացնեն այգու տարածքից: Տնտեսվարողները, սակայն, հրաժարվում են կատարել պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները:
Տնտեսվարողներին հանդիպելուց հետո այգի է այցելել Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Վիրաբյանը:
Տեղում ծանոթանալով խնդրին՝ փոխքաղաքապետն ընդգծում է՝ այն պետք է լուծվի միայն իրավական հարթությունում: Տիգրան Վիրաբյանը նաև շեշտում է՝ գործընթացի նպատակն է պաշտպանել երկարաժամկետ գործարար ծրագրերն ու տնտեսվարողների շահերը:
«Մենք բանավոր պայմանավորվածություններ չենք ունեցել, չունենք և չենք ունենալու: Որևէ ձեռնարկատեր իրավունք չունի շարունակել գործունեություն իրականացնելը, եթե պայմանագրի ժամկետը լրացել է: Քաղաքապետարանը կհայտարարի մրցույթ, և այն մարդիկ, որոնք կմասնակցեն և կառաջարկեն ամենահարմար պայմանները քաղաքի և կենդանաբանական այգու համար, նրանք էլ իրավունք կունենան տնտեսվարելու: Մրցույթին ազատորեն մասնակցելու իրավունք ունեն նաև այն տնտեսվարողները, որոնք նախկինում այստեղ գործունեություն են ծավալել»,-ընդգծեց Տիգրան Վիրաբյանը:
«Բարի կամք դրսևորելով՝ բազմիցս բանավոր խնդրել ենք և հիմնավորել, որ Կենդանաբանական այգու տարածքը ենթակա է քաղաքապետարանին և մենք չունենք որևէ փաստաթուղթ կամ թույլտվություն այստեղ երկարաժամկետ գործունեություն թույլատրելու համար: Սակայն տնտեսվարողներն ասում են, որ ամեն ինչ անելու են, որպեսզի պայմանագրի ժամկետը երկարաձգվի»,-նշել է այգու իրավաբան Քրիստինե Ղասումյանը:
Որոշ տնտեսվարողներ ոչ միայն հրաժարվում են իրենց պարտավորությունները կատարելուց, այլև փորձում են խոսել սպառնալիքների լեզվով:
«Բնականաբար, ամենակոշտ արձագանքը կստանան այն մարդիկ, որոնք փորձում են խոսել սպառնալիքի, այլ ոչ թե օրենքի լեզվով: Երբ մարդուն առաջարկում են 6-ամսյա պայմանագիր, նա չի կարող լուրջ ներդրումներ կատարել և ստիպված է առանց սանիտարահիգիենիկ նորմերը պահպանելու նման կետերից վաճառք կազմակերպել: Մենք ստեղծել ենք բոլոր օրինական ճանապարհները և իրավական հիմքերը, որպեսզի մրցակցային պայմաններ ստեղծենք և մարդիկ իրավունք ունենան երկարաժամկետ ներդրումային ծրագրերի առաջարկներ ներկայացնել»,-նշել է Տիգրան Վիրաբյանը:
Կենդանաբանական այգում տնտեսական գործունեություն ծավալելու համար մրցութային փաթեթներն այժմ մշակվում են: Պատրաստ լինելուն պես դրանք կհրապարակվեն, և բոլոր ցանկացողները կկարողանան մասնակցել այգու տարածքների վարձակալության մրցույթներին:

Завтра будут закрыты кафе и пункты питания: причина в договорах (видео)
С 1-го мая начнется очередной сезон Ереванского зоопарка. Посетители, однако, еще некоторое время не смогут пользоваться установленными у входа в парк игровыми аттракционами. Будут закрыты также кафе  и прочие пункты общественного питания. Причина – шестимесячные договора пяти хозяйствующих субъектов, сроки которых истекли.
25-го апреля хозяйствующим субъектам были направлены письменные уведомления, чтобы они убрали с территории парка принадлежащее им имущество. Хозяйствующие субьекты, однако, отказываются выполнять договорные обязательства.
После встречи с хозяйствующими субъектами парк посетил заместитель мэра Еревана Тигран Вирабян.
На месте ознакомившись с проблемой, вице-мэр подчеркивает: она должна решаться только в правовой плоскости. Тигран Вирабян также подчеркивает: цель процесса – соблюдать долгосрочные бизнес-программы и интересы хозяйствующих субъектов.
«У нас не было, нет и не будет устных договоренностей. Ни один предприниматель не имеет права продолжать осуществление деятельности, если срок договора истек. Мэрия объявит конкурс, и те люди, которые примут участие и предложат самые удобные условия для города и для зоопарка, они получат право вести хозяйство. В конкурсе свободно могут участвовать и те хозяйствующие субъекты, которые здесь работали ранее»,- подчеркнул Тигран Вирабян.
«Проявляя добрую волю, неоднократно устно просили и обосновывали, что территория Зоопарка подчиняется мэрии и у нас нет документа или разрешения для того, чтобы разрешить здесь долгосрочную деятельность. Однако хозяйствующие субъекты говорят, что сделают все, чтобы продлить срок договора»,- отметила юрист зоопарка Кристине Гасумян.
Некоторые хозяйствующие субъекты не только отказываются от исполнения своих обязательств, но и пытаются разговаривать на языке угроз.
«Разумеется, самую жесткую реакцию получат те, кто пытается говорить на языке угрозы, а не закона. Когда человеку предлагают 6-месячный договор, он не может производить серьезных инвестиций и вынужден организовать продажу из подобных пунктов без соблюдения санитарно-гигиенических норм. Мы создали все законные пути и правовые основания, чтобы создать конкурентные условия, и люди имели право представить предложения долгосрочных инвестиционных программ»,- отметил Тигран Вирабян.
Конкурсные пакеты для экономической деятельности в зоопарке сейчас разрабатываются. Как только они будут готовы, их опубликуют, и все желающие смогут участвовать в конкурсах на аренду территорий парка.