Հայաստանը պատրաստ է ԵՄ հետ վիզաների ազատականացմանը
Հայաստանը նշանակալի առաջընթաց է արձանագրել կենսաչափական անձնագրերի ներդրման, սահմանային հսկողության բարելավման եւ երկրի հյուսիսային սահմանային անցակետերի արդիականացման հարցում: Այս մասին ասվել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում կայացած հանդիպմանը։ Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Կարել Հոֆսթրային ընդգծել է նաեւ, որ Եվրամիության աջակցությամբ շուտով կսկսվի Մեղրիի սահմանային անցակետի արդիականացման գործընթացը:
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը նշել է, որ Հայաստանը ոչ միայն տեխնիկապես է պատրաստ Եվրամիության հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկին, այլ նաեւ՝ քաղաքականապես, քանի որ անցյալ տարվա քաղաքական փոփոխություններից հետո մեր երկիրն աննախադեպ առաջընթաց է արձանագրել մարդու եւ քաղաքացու հիմնական իրավունքների, խոսքի, մամուլի եւ հավաքների ազատության պաշտպանության հարցում, ինչը վիզաների ազատականացման գործողությունների պլանի հիմնական պահանջներից մեկն է:
Նա հավելել է, որ 2018 թ. Եվրամիության երկրներից ապաստան հայցող Հայաստանի քաղաքացիների թիվը 2017-ի համեմատ կրճատվել է ավելի քան երեք անգամ, եւ եթե այս դինամիկան պահպանվի, ապա կարող ենք արձանագրել, որ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի համար որեւէ քաղաքական խոչընդոտ չկա:
Կողմերը պայմանավորվել են համատեղ ջանքերով մի կողմից բարձրացնել հասարակության իրազեկվածությունը վիզաների ազատականացման գործընթացի նրբությունների մասին, մյուս կողմից ԵՄ անդամ երկրներին ավելի հանգամանալի ներկայացնել գործընթացին՝ Հայաստանի պատրաստվածության աստիճանը:

Армения готова к либерализации виз с ЕС
Армения зафиксировала значительный прогресс в вопросе внедрения биометрических паспортов, улучшения пограничного контроля и модернизации северных пограничных пропускных пунктов страны. Об этом было сказано на встрече на постоянном комиссии по вопросам евроинтеграции НС РА. Руководитель ереванского офиса Международного центра разработки миграционной политики Карел Хофстрайн также подчеркнул, что при содействии Евросоюза вскоре начнется процесс модернизации пропускного пункта Мегри.
Председатель комиссии Арман Егоян отметил, что Армения не только технически, но и политически готова к началу диалога с Евросоюзом о либерализации виз, поскольку после прошлогодних политических изменений наша страна зафиксировала беспрецедентный прогресс в вопросе защите основных прав и свобод человека, свободы слова, печати и собраний, что является одним из основных требований в плане действий по либерализации виз.
Он добавил, что в 2018 г. число граждан Армении, просящих убежище у Евросоюза, по сравнению с 2017-м сократилось более чем в три раза, и если эта динамика сохранится, то можем отметить, что для начала диалога о либерализации виз нет никаких политических препятствий.
Стороны договорились совместными усилиями с одной стороны повысить осведомленность общественности о тонкостях процесса либерализации виз, с другой стороны – более подробно представить странам-членам ЕС степень готовности Армении.