Գերեզմանատանը հողահատկացումների դիմաց խաբեությամբ հափշտակել են խոշոր չափերի գումարներ. ԱԱԾ
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում բացահայտել և կանխել է կազմակերպված խմբի կողմից խոշոր չափերով խարդախության դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացիներ Ա.Շ-ն և Ն.Հ-ն, կազմակերպված հանցավոր խմբի կազմում, կեղծ տեղեկություններ են տարածել ՀՀ Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր համայնքի գերեզմանատան հողերի հատկացման իրավասության վերաբերյալ և 2018 թվականի ամռանից հուղարկավորության համար օրինական կարգով տարածքներ հատկացնելու հարցով իրենց դիմած բազմաթիվ քաղաքացիներից խաբեությամբ հափշտակել խոշոր չափերով՝ ընդհանուր առմամբ 1.932.000 ՀՀ դրամին համարժեք ԱՄՆ դոլար:
Մասնավորապես՝ Ն.Հ-ն, համաձայն նախնական դերաբաշխման, գերեզմանատանը հուղարկավորման հարցով իրենց դիմած բազմաթիվ քաղաքացիների ներկայացել է որպես գերեզմանատանը հողահատկացումը կարգավորող իրավասու անձ, և վստահություն առաջացնելու նպատակով, նույնիսկ այցելել է գերեզմանատուն ու ցույց տվել ազատ հողատարածքներ: Այնուհետև համաձայնության գալով գնի շուրջ՝ խաբեությամբ հափշտակել է գումարը և փոխանցել հանցակցին՝ ստանալով իր մասնաբաժինը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, մեղադրանք է առաջադրվել 2 անձի, ընտրվել են խափանման միջոցներ:

За предоставление земель на кладбище обманным путем похитили крупные суммы денег: СНБ
Служба национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно-розыскных мероприятий и комплексных следственных действий, предпринятых в рамках осуществления своих функций, направленных на борьбу с преступностью, выявила и предотвратила мошенничество организованной группой в крупных размерах.
По предварительным данным, граждане Армении А.Ш.  и Н.Х. в составе организованной преступной группы распространяли ложные сведения о правомочности предоставления земель на кладбище общины Дзорахбюр Котайкской области РА, и с лета 2018 года обманным путем вымогали у обращавшихся к ним многих граждан суммы в крупных размерах. Общая сумма эквивалентна 1.932.000 драмам РА.
В частности, Н.Х. обращавшимся к ним по вопросу захоронения на кладбище гражданам представлялся в качестве компетентного лица, регулирующего выделение земель на кладбище, и с целью вызвать доверие даже посещал кладбище и показывал свободные земельные участки. Затем, договорившись о цене, обманным путем получал деньги, получив свою долю, передавал остальное соучастнику.
По факту очевидного преступления в следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, двум лицам предъявлено обвинение, избрана мера пресечения.