Ghazaryan Davit, varchapet
ՀՀ Քրեական Վերաքննիչ դատարանում հրապարակվեց «Սպայկա» ընկերության հիմնադիր-տնօրեն Դավիթ Ղազարյանի փաստաբանական խմբի բողոքի քննության վերաբերյալ որոշումը։
Դատարանը մերժեց բողոքը և «Սպայկա»-ի տնօրենը կշարունակի մնալ կալանքի տակ։
Փաստաբան Արսեն Սարդարյանի խոսքով, մեղադրող կողմը որևէ հիմնավոր փաստարկ չներկայացրեց, թե ինչու Ղազարյանը պետք է մնա կալանքի տակ։ Ըստ փաստաբանի, դատախազները նշել են, որ տնօրենի հեղինակությունն է, որ կարող է խոչընդոտել գործի քննությանը։
Նա նաև ընդգծեց, որ այս դատական գործը ուղղակի գումար կորզելու մեխանիզմ է։
Նշենք, որ փաստաբանները բողոքարկել էին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 2019 թվականի ապրիլի 8-ին կայացրած՝ Ղազարյանին երկու ամսով կալանավորելու որոշումը։
Հիշեցնենք, որ 2019թ. ապրիլի 4-ին Դավիթ Ղազարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելը օրենսդրությամբ նախատեսված հաշվետվություններ, հաշվարկներ կամ հարկման հիմք հանդիսացող պարտադիր այլ փաստաթղթեր չներկայացնելու կամ նշված փաստաթղթերի մեջ ակնհայտ խեղաթյուրված տվյալներ մտցնելու միջոցով, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ հինգից տասը տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ):
Նշենք, որ ըստ Պետական եկամուտների կոմիտեի տարածած հայտարարության՝ 7.036.666.312 դրամ հարկեր, տուրքեր կամ պարտադիր այլ վճարների հաշվառման համար և մեղադրանքի համար հիմք էին հանդիսացել քրեական գործով ձեռք բերված բազմաթիվ ելակետային տվյալներ՝ ապացույցներ, այդ թվում օտարերկրյա պետություններ կատարված հարցումների արդյունքում ստացված համապատասխան փաստաթղթեր:
Իսկ վերոնշյալին ի պատասխան՝ Սպայկան հայտարարել էր, որ միայն այն բանի համար, որ ընկերության տնօրենը հլու-հնազանդ չի կատարում ներկայացված պահանջը, ՊԵԿ-ը փորձում է օգտագործել կալանք քրեաիրավական գործիքը՝ անձին վախեցնելու և գումար գանձելու համար:

Ghazaryan Davit, varchapet
В Уголовном Апелляционном суде РА опубликовано решение о рассмотрении адвокатской группы учредительного директора компании «Спайка» Давида Казаряна.
Суд отклонил жалобу и директор «Спайки» останется под арестом.
По словам адвоката Арсена Сардаряна, обвиняющая сторона не представила обоснованных аргументов, почему Казарян должен оставаться под арестом. По словам адвоката, прокуроры отметили, что расследованию дела может помешать авторитет директора.
Он также подчеркнул, что это судебное дело – просто механизм вымогательства денег.
Отметим, что адвокаты обжаловали решение суда первой инстанции общей юрисдикции города Еревана от 8-го апреля 2019 года об аресте Казаряна на два месяца.
Напомним, что 4-го апреля 2019г. Давиду Казаряну было выдвинуто обвинение по 2-й части 205-й статьи Уголовного кодекса РА (злостное уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных выплат, посредством непредъявления предусмотренных законодательством отчетов, расчетов или иных обязательных документов, служащих основанием для налогообложения, или посредством внесения в указанные документы явно искаженных данных, что было сделано в особо крупных размерах -  лишением свободы сроком от пяти до десяти лет с конфискацией имущества).
Отметим, что согласно заявлению Комитета государственных доходов основанием для расчета налогов, пошлин или иных обязательных выплат на сумму 7.036.666.312 драм и для обвинения послужили многочисленные исходные данные, полученные по уголовному делу: доказательства, в том числе соответствующие документы, полученные в результате запросов в иностранные государства.
А в ответ на вышеуказанное, Спайка заявила, что только за то, что директор компании не выполняет послушно предъявленное требование, КГД пытается использовать уголовно-исполнительный инструмент ареста, чтобы напугать человека и взыскать от него деньги.