Բանկոմատներից հափշտակությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է
«Կոնվերս Բանկ»-ի բանկոմատներից կատարված հափշտակությունների գործով մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ ևս մեկ քաղաքացու
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչությունում շարունակվում է «Կոնվերս Բանկ»-ի բանկոմատներից հափշտակությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ ևս մեկ քաղաքացու:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2018թ. օգոստոսի 17-ից մինչև օգոստոսի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության դեպքեր են տեղի ունեցել «Կոնվերս Բանկ»-ի՝ Երևանում և Կոտայքում տեղադրված շուրջ մեկ տասնյակից ավելի բանկոմատներից: Մեկ մեղադրյալի՝ ՌԴ 20-ամյա քաղաքացու մասով հայտարարվել էր նախաքննության ավարտի մասին, և անջատված մասով գործն ուղարկվել էր դատարան:
Ձեռնարկված քննչական և դատավարական այլ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է հափշտակության մեխանիզմը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից ևս մեկի ինքնությունը, ով նույնպես հանդիսանում է ՌԴ քաղաքացի՝ ծնված 1987 թվականին:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 32-ամյա տղամարդը, ինքնությունը չպարզված անձի հետ համագործարկցելով, 2018թ. օգոստոսի 18-ին՝ ժամը 03:30-ից 03:35-ն ընկած ժամանակահատվածում, ընկերության՝ Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքում գտնվող բանկոմատից համակարգչային ծրագրի գործարկմամբ, փորձել է հափշտակել այնտեղ առկա առանձնապես խոշոր չափերով ողջ գումարը, սակայն բանկոմատից ելքագրված առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 8.800.000 ՀՀ դրամ գումարը ձեռքի պայուսակում տեղավորելուց հետո տեղում բռնվել է ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից և հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել՝ իր կամքից անկախ հանգամանքներով:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ ՌԴ 1987թ. ծնված քաղաքացուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա վերաբերյալ քրեական գործի մասն անջատվել է առանձին վարույթ, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել դատարան:
Նախաքննությունը շարունակվում է՝ հափշտակությանը հնարավոր առնչություն ունեցած այլ անձանց հայտնաբերելու և նրանց գործողություններին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Предварительное расследование по уголовному делу, возбужденному в связи с хищениями из банкоматов
Поддержи А1+!В управлении по расследованию коррупции, преступлений против собственности и киберпреступлений Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета Республики Армения продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту хищений из банкоматов “Конверс Банка”. Обвинение предъявлено еще одному гражданину РФ.
Ранее сообщалось, что в результате крупномасштабных следственных действий, предпринятых по уголовному делу, были получены достаточные доказательства того, что в 2018 году, в Армении с 17 августа по 18 августа произошли случаи хищения в особо крупных размерах с использованием компьютерной техники из более чем десятка банкоматов “Конверс банка”, установленных в Ереване и Котайке. По части одного обвиняемого, 20 - летнего гражданина РФ, было объявлено о завершении предварительного следствия, и дело по выделенной части было направлено в суд.
В результате предпринятых следственных и других процессуальных мер установлен механизм хищения, личность еще одного предполагаемого преступника, который также является гражданином РФ, 1987 года рождения.
По данным, полученным в ходе досудебного производства, 32-летний мужчина, в сотрудничестве с неустановленным лицом, 18-го августа 2018 г., с 03:30 до 03:35, с использованием компьютерной программы компании из банкомата в городе Раздан Котайкской области, пытался похитить всю имеющуюся там сумму в особо крупных размерах, однако после получения суммы в 8.800.000 драмов, на месте был задержан сотрудниками Полиции РА и не довел преступление до конца по независящим от него обстоятельствам.
По совокупности добытых доказательств, гражданин 1987 г.р., обвиняется по пункту 1 части 3 статьи 34-181 Уголовного кодекса Армении. Часть уголовного дела была отделена от общего производства, и уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд.
Предварительное следствие продолжается в направлении выявления других лиц, причастных к хищению, и дачи соответствующей уголовно-правовой оценки их действиям.