ԱՀ ՊԲ-ն կտրականապես հերքում է ադրբեջանական կողմի տարածած տեղեկությունը
Ադրբեջանական  որոշ լրատվամիջոցների կողմից տարածված տեղեկությունն առ այն, թե իբր ս.թ. ապրիլի 24-ի ժամը 17:30-ի և 25-ի ժամը 15:20-ի սահմաններում  հայկական առաջապահ ուժերը  կրակահերթեր են արձակել հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան հատվածում տեղակայված մերձճակատային Չիրագլի գյուղի ուղղությամբ, որի ընթացքում գնդակոծության տակ են հայտնվել այդ ժամանակ տներից մեկի բակում գտնվող  4-ից 13 տարեկան մի քանի աղջիկ երեխաներ, ոչ այլ ինչ է, քան հերթական ապատեղեկատվություն:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ոչ միայն կտրականապես հերքում է ադրբեջանական կողմի տարածած տվյալ տեղեկությունը, այլև այն որակելով սադրիչ, իր պատրաստակամությունն է հայտնում, անհրաժեշտության դեպքում, վերոնշյալ բնագծերում առկա իրավիճակը բնութագրող  տեսագրությունները՝ ֆիքսված տեսադիտարկման համակարգերով, ըստ ժամանակագրության ներկայացնել հանրության առավել լայն շրջանակների ուշադրությանը:
Միաժամանակ Արցախի զինված ուժերի հրամանատարությունը, հավատարիմ մնալով հրադադարի պահպանման ռեժիմի տառին ու ոգուն, կոչ է անում ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ շփման գծում իրադրությունն արհեստականորեն սրելու անհեռանկար մարտավարությունից և շարունակել պահպանել կառուցողական կեցվածք:

МО АР категорически опровергает информацию, распространенную азербайджанской стороной
Министерство обороны Республики Арцах назвало очередной дезинформацией распространяемую некоторыми азербайджанскими СМИ информацию о том, что якобы армянские ВС 24 апреля, в районе 17:30, и 25 апреля, в районе 15:20, открыли огонь по восточному направлению линии соприкосновения, в сторону приграничного села Чирагли, в результате чего несколько девочек в возрасте от 4 до 13 лет во дворе одного из сельских домов оказались под огнем.
“Министерство обороны Республики Арцах не только категорически опровергает эту информацию, распространяемую азербайджанской стороной, но и считает ее провокационной, а также выражает готовность, в случае необходимости, в хронологическом порядке представить внимания широкой общественности видеозаписи фиксированной системы видеонаблюдения с вышеупомянутых позиций”, - говорится в сообщении.
В то же время командование ВС Арцаха, оставаясь верными режиму прекращения огня, призвало азербайджанскую сторону воздерживаться от недальновидной тактики искусственной эскалации ситуации на линии соприкосновения, и продолжать сохранять конструктивную позицию.