Ոստիկանությունը բացահայտել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություն (տեսանյութ)
ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչությունում ստացված օպերատիվ տեղեկությունների հիման վրա նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ իրավաբանական անձի կարգավիճակով գործող, շահույթ չհետապնդող «Արագածոտն» ջրօգտագործողների ընկերության տնօրինությունը ապօրինություններ է թույլ տվել:
Մասնավորապես, նշված ընկերության տնօրինությունը, օգտվելով ՀՀ ջրային կոմիտեի իրավասու աշխատակիցների ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ վերաբերմունքից և ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված ջրամատակարարման ու ջրօգտագործման նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու արդյունքում ստեղծված հնարավորություններից, իրենց կարգադրիչ և այլ լիազորությունները կազմակերպության շահերին հակառակ և իրենց կամ ուրիշ անձանց օգտին օգտագործելու կամ այլ անձանց վնաս պատճառելու դիտավորությամբ, անձամբ, ինչպես և կազմակերպության մյուս աշխատակիցների ներգրավմամբ, խախտել են հիշյալ որոշմամբ սահմանված՝ բաժանորդների հետ կնքված 2016-2019 թվականների ընթացքում ջրամատակարարման ծառայություններ մատուցելու վերաբերյալ պայմանագրերի ելակետային պահանջները:
Առանց ջրաչափերի տեղադրման՝ մատակարարված ջրի ծավալները խորանարդ մետրով գրանցելու փոխարեն գրանցել են հետկարներով և դրանով իսկ բաժանորդներին փաստացի զրկել մատակարարված ոռոգելի ջրի ծավալները վերահսկելու հնարավարությունից: Ջրամատակարարման արդյունքում առաջացած 35 տոկոս բնական կորուստների ծավալները ընկերության տնօրինությունը հավելագրել է ջրօգտագործողների հասույթի գումարների հաշվին:
Այդ տվյալները ներառելով էլէկտրոնային մատյաններում և փաստացի ուռճացնելով մատուցված ծառայությունների ծավալները՝ բաժանորդների կողմից ընկերության հանդեպ ունեցած դեբիտորական պարտքի հաշվեկշիռը ծանրաբեռնել են ընդհանուր 654.800.000 դրամով, ինչի արդյունքում ջրօգտագործողների և կազմակերպության համար առաջացրել են ծանր հետևանքներ:

Полиция раскрыла преступление коррупционного характера (видео)
На основании оперативных сведений, полученных в управлении по противодействию коррупции и преступлениям против экономической деятельности Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции РА, были получены фактические данные о том, что руководство компании водопользователей “Арагацотн”, действующее в статусе юридического лица, не преследующей прибыли, допустило незаконные действия .
В частности, дирекция компании, пользуясь недобросовестным отношением к службе компетентных сотрудников водного комитета РА и возможностями, созданными в результате ненадлежащего выполнения обязанностей по осуществлению контроля за водоснабжением и водопользованием, установленных решением правительства РА, с намерением использовать свои распорядительные и иные полномочия вопреки интересам организации и в их пользу или в пользу других лиц или причинить вред другим лицам, лично, как и с привлечением других сотрудников организации, нарушила исходные требования заключенных с абонентами договоров об оказании услуг водоснабжения в течение 2016 - 2019 годов.
Без установки водомеров фиксировались гектары вместо объемов поставляемой воды на кубический метр, и тем самым фактически лишали абонентов возможности контролировать объемы поставляемой оросительной воды. Объем естественных потерь, образовавшихся в результате водоснабжения, руководство компании приписало на счет доходов водопользователей. Включив эти данные в электронные журналы и фактически раздувая объемы оказанных услуг, баланс дебиторской задолженности по отношению к компании со стороны абонентов превзошел общую сумму  на 654.800.000 драмов, что привело к тяжелым последствиям для водопользователей и организации.