Էկո բնակարաններ կառուցելու ու տրամադրելու կեղծ խոստմամբ, հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի ուրիշի գույք (տեսանյութ)
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ծառայողների օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով, ըստ նախնական տվյալների, պարզվել է, որ Մհեր Դերձյանը 2018 թվականին «Մի կտուրի տակ» անվանումով ծրագիր իրականացնելու պատրվակով, խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու նախնական դիտավորությամբ, որպես բարերար ներկայանալով՝ վստահություն է ձեռք բերել սոցիալապես անապահով բազմաթիվ քաղաքացիների մոտ և շուկայականից ցածր գներով, անտոկոս, սեղմ ժամկետներում էկո բնակարաններ կառուցելու ու տրամադրելու կեղծ խոստմամբ, խաբեությամբ, մեկ միասնական դիտավորությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի ուրիշի գույք:
Նա հանցավոր մտադրությունը իրականացնելու նպատակով համացանցով տարածել է իր ծրագիրը և հավաքագրել մի շարք քաղաքացիների: Վերջիններիս աշխատանքով ապահովելու և անվճար բնակարան տրամադրելու կեղծ խոստում տալով, պահանջել է 2018 թվականի հոկտեմբերից կատարել ծրագրին մասնակցելու ցանկություն հայտնած քաղաքացիների գրանցում:
Այդ նպատակով Երևանի մի քանի փողոցներում վարձակալելով գրասենյակներ՝ կատարել են տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների գրանցում և դիմումի լրացման համար գանձել 50-ական, իսկ հետագայում ստեղծվելիք կոոպերատիվի համար՝ ևս 1000-ական դրամ գումարներ: Նման եղանակով քաղաքացիներից գումարներ գանձելուց և սեփական հայեցողությամբ, առանց պատշաճ հիմնավորումների օգտագործելուց հետո Մհեր Դերձյանը 2018 թվականի նոյեմբերի 6-ին հիմնել է «Մի կտուրի տակ» սպառողական կոոպերատիվը և ընտրվել նախագահ:
Առաջնահերթ կարգով տներ տրամադրելու կեղծ պատրվակով նա հորդորել է կոոպերատիվի անդամներին կոոպերատիվի բանկային հաշվեհամարին կատարել կանխավճարներ, խոստանալով բնակարանների առաջին խմբաքանակը կառուցել և տրամադրել 2018-ի դեկտեմբերին, ինչը չկատարելուց հետո խոստացել է կառուցել և հանձնել 2019-ի մարտին:
Արդյունքում՝ քաղաքացիների կանխավճարներով «Մի կտուրի տակ» սպառողական կոոպերատիվի հաշվեհամարին է փոխանցվել ավելի քան 8.000.000 դրամ:
Դերձյանը հաշվեհամարին մուտքագրված գումարի մի մասով, բնակելի թաղամաս կառուցելու նպատակով, Զովունիում ձեռք է բերել գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք, ինչի նպատակային նշանակությունը չի փոխել և շինարարություն չի կատարել: Հաշվեհամարին մնացած ավելի քան 1.400.000 դրամը կանխիկացվել և հափշտակվել է:
Շարունակելով հանցավոր մտադրությունը՝ Մհեր Դերձյանի պահանջով 2018 թվականի դեկտեմբերից 2019-ի մարտ ստեղծվել են «Մի կտուրի տակ» անվանումով 9 սպառողական կոոպերատիվներ, որոնք փաստացի ղեկավարվել են Մհեր Դերձյանի կողմից, սակայն որպես կոոպերատիվի նախագահ ընտրվել են այլ մարդիկ:
2018 թվականի դեկտեմբերին Մհեր Դերձյանը թողնելով «Մի կտուրի տակ» սպառողական կոոպերատիվի նախագահի պաշտոնը՝ հիմնել և նախագահել է «Մի կտուրի տակ կուլտուր կենցաղային աջակցության ազգային միություն» հասարակական կազմակերպությունը, որի անունով բացվել է առանձին բանկային հաշվեհամար: «Մի կտուրի տակ» կոոպերատիվներին անդամակցելու և արտոնյալ պայմաններով բնակարաններ տրամադրելու խոստմամբ Դերձյանը քաղաքացիներին հորդորել է հասարակական կազմակերպության հաշվեհամարին փոխանցել անդամակցության վճար՝ 2000-ական դրամի չափով, ինչպես և տարբեր չափերի կանխավճարներ:
Արդյունքում՝ ավելի քան 500 քաղաքացիներ վստահելով Մհեր Դերձյանին, շուրջ 3.500.000 դրամ են փոխանցել հաշվեհամարին, որից ավելի քան 1.550.000 դրամը կանխիկացվել ու հափշտակվել է:
Առերևույթ հանցագործության փաստի առթիվ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ, որն ուղարկվել է քննչական կոմիտե՝ նախաքննության:

Ложными обещаниями построить и предоставить ЭКО-квартиры, похитил чужое имущество в крупных размерах (видео)
В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции РА, по предварительным данным, выяснилось, что Мгер Дердзян обманным путем присвоил чужое имущество в особо крупных размерах. Дердзян в 2018 году под предлогом выполнения программы под названием “Под одной крышей”, с преднамеренным мошенничеством - хищением денег в особо крупных размерах, представлялся в качестве благотворителя, внушал  доверие  многим социально необеспеченным гражданам, давал ложные обещания в сжатые сроки, построить и предоставить ЭКО-квартиры.
Полиции РА, с целью осуществления преступного намерения он распространял сведения о своей программе в интернете и собрал ряд граждан. Он, давая им ложные обещания обеспечить их работой и бесплатно предоставить квартиру, потребовал с октября 2018 года осуществлять регистрацию граждан, пожелавших принять участие в программе.
С этой целью, были арендованы офисы по нескольким адресам  Еревана, они зарегистрировали десятки тысяч граждан и взимали за заполнение заявлении по 50 драмов, а в дальнейшем за создаваемый кооператив - еще по 1000 драмов. Таким образом, после взимания денег с граждан и использования их по собственному усмотрению, без надлежащих обоснований Мгер Дердзян 6 ноября 2018 года основал потребительский кооператив “Под одной крышей” и был избран президентом.
Под ложным предлогом предоставления в первоочередном порядке домов, он призвал членов кооператива внести предоплату на банковский счет кооператива, пообещав построить и предоставить первую партию квартир в декабре 2018 года, после чего перенес срок на март 2019 года.
В результате на счет потребительского кооператива “Под одной крышей” по предоплатам  граждан было перечислено более 8.000.000 драмов. Дердзян приобрел в Зовуни земельные участки сельскохозяйственного назначения, не изменив их целевого назначения, на которых так  и не осуществил строительство. Более 1.400.000 драмов, оставшихся на счете, были обналичены и украдены.
В продолжении преступных намерении, по требованию Мгера Дердзяна с декабря 2018 года по март 2019 года были созданы 9 потребительских кооперативов под названием “Под одной крышей”, которые фактически руководствовались Мгером Дердзяном, однако в качестве председателей кооператива были другие люди.
В декабре 2018 года Мгер Дердзян, оставив пост председателя потребительского кооператива “Под одной крышей”, основал и возглавил общественную организацию “Национальный союз бытового содействия под одной крышей”, на имя которой был открыт отдельный банковский счет. Обещая членство в кооперативах  “Под одной крышей”  и предоставление квартир на льготных условиях, Дердзян призывал граждан перечислять на счет общественной организации членские взносы в размере 2000 драмов, а также авансы в разных размерах. В результате более 500 граждан, доверившись Мгеру Дердзяну, перечислили на счет около 3.500.000 драмов, из которых более 1.550.000 драмов обналичены и украдены.
По факту очевидного преступления в Главном управлении по борьбе с организованной преступностью Полиции возбуждено уголовное дело и направлено в Следственный комитет для предварительного следствия.