Մրցույթ՝ օրենքով և առանց հստակ չափորոշիչների (տեսանյութ)
Ապրիլի 1-ին հայտնի դարձավ Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նոր նախագահի անունը։ Մրցութային հանձնաժողովը հայտ ներկայացրած 23 թեկնածուներից նախապատվությունը տվեց Արա Շիրինյանին։ Նախորդ 6 տարիներին խորհրդի նախագահի պաշտոնն զբաղեցնում էր Ռուբեն Ջաղինյանը, որն ընտրվել էր օրենքի բոլորովին այլ պահանջով։ Եթե նախկինում ՀՀ նախագահն էր մրցույթ հայտարարում և նշանակում խորհրդի անդամներին, ապա «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքի՝ 2018 թ. մարտի 23-ի փոփոխությունից հետո մրցույթը կազմակերպում է ոլորտը կարգավորող մարմինը, իսկ հաղթողի նշանակումը կատարում է վարչապետը։
Այսպիսով՝ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի ստեղծած 5 հոգանոց մրցութային հանձնաժողովը, որը գործելու է 6 տարի, Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդում թափուր տեղեր առաջանալու դեպքում այն լրացնելու է մրցույթի միջոցով՝ ՀՌՀ-ի իսկ սահմանած կարգի համաձայն։
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն ներկայացնում է «Օրենսդրական բացերի ազդեցությունը ԶԼՄ-ների գործունեության վրա» թեմայով նախագծի 9-րդ ֆիլմը՝ «Մրցույթ՝ օրենքով և առանց հստակ չափորոշիչների»։
Այն վերաբերում է Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի ձևավորման նոր կարգին, որով վերջերս անցկացվեց խորհրդի նախագահի մրցույթը։

Конкурс – по закону и без четких критериев (видео)
1-го апреля стало известно имя нового председателя Совета общественной телерадиокомпании. Конкурсная комиссия из 23 кандидатов, подавших заявки, отдала предпочтение Ара Шириняну. Предыдущие 6 лет должность председателя совета занимал Рубен Джажгинян, который был избран по совершенно иному требованию закона. Если ранее обьявлял конкурс  и назначал членов совета президент РА, после поправок к закону «О телевидении и радио» от  23-го марта 2018г. конкурс организует орган,  регулирующий отрасль, а победителя назначает премьер-министр.
Таким образом, конкурсная комиссия из 5 человек, созданная Комиссией телевидения и радио, которая будет действовать 6 лет, в случае возникновения вакантных мест в Совете общественной телекомпании, восполнит их посредством конкурса, согласно порядку, установленному самой КТР.
Комитет по защите свободы слова представляет 9-й фильм проекта на тему «Влияние законодательных упущений на деятельность СМИ» - «Конкурс по закону и без четких критериев».
Он касается нового порядка формирования Совета общественной телерадиокомпании, по которому недавно прошел конкурс председателя совета.