Բացահայտվել է թմրամիջոցի ապօրինի իրացման դեպք. երկու անձի մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով բացահայտվել է թմրամիջոցի ապօրինի իրացման դեպք: Երկու անձի մեղադրանք է առաջադրվել:
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում իրականացված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցի իրացման հանգամանքները։
2019թ. մարտի 15-ին, ապօրինի թմրամիջոց պահելու և օգտագործելու կասկածանքով, ՀՀ ոստիկանության Շենգավիթի բաժին բերման է ենթարկվել Երևան քաղաքի՝ 1986թ. ծնված բնակիչ, ում անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է 1 հատ պոլիէթիլենային փաթեթ` 2,57 գրամ հաստատուն քաշով կանաչավուն, յուրահատուկ մանրացված զանգվածի պարունակությամբ: Փաթեթի պարունակությունը ենթարկվել է դատաքիմիական փորձաքննության:
Փորձագետի՝ 18.03.2019թ. ստացված եզրակացության համաձայն՝ հիշյալ փաթեթի պարունակությունը հանդիսանում է «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց:
Փաստի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Շենգավիթի բաժնում 2019թ. մարտի 18-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 268 հոդվածի 1-ին մասով, որը քննչական ենթակայության կարգով ստացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
Քրեական գործի նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ նշված անձը թմրամիջոցը ձեռք է բերել Երևան քաղաքի՝ 1959թ. ծնված բնակչից:
Վերջինիս բնակարանում կատարված խուզարկությամբ տարբեր սենյակներից հայտնաբերվել են ընդհանուր մոտ 78,5 գրամ քաշով, տարբեր փաթեթների մեջ լցված կանաչավուն, յուրահատուկ հոտով չորացված զանգվածներ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել է դատաքիմիական փորձաքննություն, որի եզրակացությունը դեռևս չի ստացվել:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ առերես հարցաքննություններ, անձի ճանաչման քննչական գործողություն:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 1959թ. ծնված տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երեք դրվագ): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
1986թ. ծնված տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Выявлен случай незаконной реализации наркотиков: двум лицам предъявлены обвинения
Поддержи А1+!В рамках, расследуемого следственным отделом следственного управления административного района Шенгавит Следственного комитета РА, уголовного дела раскрыт случай незаконной реализации наркотиков. Двум лицам предъявлено обвинение.
В результате следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий, проведенных в следственном отделе административного района Шенгавит Следственного комитета РА, выяснены обстоятельства реализации наркотика “марихуана”.
15-го марта 2019 г., по подозрению в незаконном хранении и использовании наркотических средств, в Шенгавитский отдел Полиции РА был подвергнут приводу житель Еревана. При личном обыске был обнаружен 1 полиэтиленовый пакет с содержанием зеленоватой массы весом 2,57 г. Содержание пакета подверглось судебно-химической экспертиз. Согласно полученному заключению, содержание данного пакета является наркотиком “марихуана”.
По данному факту в Шенгавитском отделе полиции РА 18 марта 2019 года было возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 266 и ч. 1 ст. 268 УК РА, которое в порядке Следственного подчинения было направлено в следственный отдел административного района Шенгавит Следственного комитета РА и принято к производству. В ходе предварительного следствия по уголовному делу были получены данные о том, что данное лицо приобрело наркотики у жителя города Еревана, 1959 г. р. При обыске в разных комнатах его квартиры были обнаружены пакеты с зеленоватой высушенной массой , со специфическим запахом, весом около 78,5 грамма. С целью выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение по уголовному делу, назначена судебно-химическая экспертиза, заключение которой пока не получено.
В ходе предварительного следствия был проведен ряд следственных действий, в том числе очные допросы и следственные действия по опознанию.
На основании полученных достаточных доказательств, гражданин 1959 г. р., обвиняется по части 1 статьи 266 УК Армении (три эпизода). В качестве меры пресечения избран арест. Гражданин, 1986 г. р. обвиняется по части 1 статьи 266 УК Армении. В качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде. Предпринимаются меры по обеспечению объективного, полного и всестороннего расследования обстоятельств инцидента.
Примечание: Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, установленном уголовно-процессуальным кодексом РА, вступившим в законную силу приговором суда.