Մեկնարկել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի աշխատանքային այցը ԱՄՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի խմբի 2019թ. գարնանային հանդիպումների շրջանակներում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:
Ապրիլի 11-ին փոխվարչապետի այցը մեկնարկել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով փոխնախագահ Սիրիլ Մյուլերի, այնուհետև ՀԲ-ում Հայաստանի գծով գործադիր տնօրեն Կոեն Դավիդսեի հետ հանդիպումներով:
Հանդիպումների ընթացքում երկուստեք բարձր է գնահատվել Հայաստանի և Համաշխարհային բանկի միջև առկա համագործակցությունը, ինչպես նաև շեշտվել է վերջերս հաստատված «Երկրի գործընկերության շրջանակ 2019-2023» ռազմավարական փաստաթղթի կարևորությունը համագործակցության հետագա զարգացման տեսանկյունից: Զրուցակիցներն անդրադարձել են ռազմավարական փաստաթղթից բխող հիմնական ուղղություններով առաջիկայում նախատեսվող քայլերին, մասնավորապես ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտում: Այդ համատեքստում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ներկայացրել է Կառավարության կողմից նախանշված բարեփոխումների հիմնական շրջանակը: Փոխվարչապետը կարևորել է Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրվող խորհրդատվական աջակցության շարունակականությունը հատկապես՝ կապիտալի շուկայի զարգացման, պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացման և մարդկային կապիտալի զարգացման ոլորտներում:
Փոխվարչապետը և Համաշխարհային բանկի պաշտոնյաները քննարկել են համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը և մտքեր փոխանակել դրանց արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի շուրջ:
Այնուհետև փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի՝ Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան տարածաշրջանի, Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով փոխնախագահ Գեորգինա Բեյքերի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Վիբկե Շլոմերը և տարածաշրջանային կառավարիչ Յան Վան Բիլսենը:
Փոխվարչապետը բարձր է գնահատել ՄՖԿ-ի կողմից Հայաստանում մասնավոր հատվածում իրականացվող ծրագրերը և հույս հայտնել, որ ՄՖԿ-ն աջակցություն կցուցաբերի Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացման գործում՝ վստահեցնելով, որ դա կնպաստի երկրում առավել թափանցիկ և գրավիչ բիզնես միջավայրի ստեղծմանը:

Стартовал рабочий визит вице-премьера Мгера Григоряна в США
Поддержи А1+!В рамках весенних встреч группы Международного валютного фонда и Всемирного банка 2019г. вице-премьер Мгер Григорян вылетел в Соединенные Штаты Америки с рабочим визитом.
11-го апреля визит вице-премьера начался с встреч с вице-председателем Всемирного банка по вопросам Европы и Центральной Азии Сирилом Мюллером, затем с исполнительным директором ВБ по Армении Коеном Давидсе.
На встречах обоюдно было высоко оценено сотрудничество между Арменией и Всемирным банком, а также подчеркнута важность утвержденного последним стратегического документа “Рамки деятельности страны 2019-2023” с точки зрения дальнейшего развития. Собеседники затронули шаги, предусматриваемые в дальнейшем по основным направлениям, вытекающим из документа, в частности, в сфере развития инфраструктур. В этом контексте вице-премьер Мгер Григорян представил основные рамки реформ, намеченных Правительством. Вице-премьер отметил важность постоянства консультационной поддержки, оказываемой Всемирным банком, в особенности в сферах развития рынка капитала, повышения эффективности государственного управления и развития человеческого капитала.
Вице-премьер и чиновники Всемирного банка обсудили ход совместно проводимых программ и обменялись идеями о необходимых шагах в направлении повышения их эффективности.
Затем вице-премьер Мгер Григорян встретился с вице-председателем Международной финансовой корпорации по Латинской Америке и Карибскому региону, Европе и Центральной Азии Георгиной Бейкер. На встрече также присутствовал директор Европы и Центральной Азии Вибке Шломер и региональный управляющий Ян Ван Бильсен.
Вице-премьер высоко оценил программы, проводимые в частном секторе Армении МФО и выразил надежду, что МФО окажет поддержку в развитии рынка капитала в Армении, заверив, что это будет способствовать созданию в стране более прозрачной и привлекательной бизнес-среды.