Բարձրագույն դատական խորհուրդը մեկ տարեկան է
Ապրիլի 10-ին Բարձրագույն դատական խորհուրդը կազմակերպեց ընդունելություն գործունեության մեկ տարվա կապակցությամբ։ Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետը, կառավարության անդամներ, ԱԺ պատգամավորներ, դես­պաններ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, այլ պաշտոնատար անձինք։
Ներկայացվեց Խորհրդի գործունեության ծավալուն «Տարեկան հաղորդումը», որն ամփոփում է ոչ միայն կատարված աշխատանքը, այև դատական իշխանության բարեփոխումների ռազմավարական առաջնահերթությունները։ Բարձրագույն դատա­կան խորհրդի  գործունեության հիմքում դրված հիմնական սկզբունքները  միտ­ված են անկախ, անաչառ, մատչելի, արդյունավետ, հաշվետվողական, թափանցիկ  արդարադատության իրականացմանը։ Ելակետային է եղել այն համոզմունքը, որ դատական իշխանությունը պետք է դիտարկել ոչ թե որպես ինստիտուտների հա­մակարգ, այլ իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման համակարգում իր համարժեք տեղն ու դերն ունեցող իշխանություն։
Այսօր Բարձրագույն դատական խորհրդի գործունեությունն իրականացվում է համակարգային մոտեցմամբ՝ խնդիրների լուծումը դիտարկելով փոխպայմանավորվածության մեջ, իրականացնելով ծրագրանպատակային քաղաքականություն։ Առանցքային են դատական իշխանության ապակենտրոնացման ու գործունեության իրավական երաշխիքների ամրապնդման, հանրային հաշվետվողականության ապա­հովման, արդյունավետ արդարադատության նախադրյալների ստեղծման ուղղու­թյամբ ձեռնարկված քայլերը: Առանձնապես կարևորվում են էլեկտրոնային արդարադատության փուլային ներդրման, դատական գործերի կառավարման ժամանակակից թվայնացված համա­կարգի արմատավորման, արդարադատության համակարգային մշտադիտարկման ապահովման, արդարադատության ծախսատա­րության կրճատման, դատական արխիվների և ընթացիկ գործերի ամբողջական թվայնացման համակարգի արմատավորման, դատարանների շենքային ու նյութա­տեխնիկական պայմանների որակական բարելավման, դատարանների ու դատա­վորների նյութական ու սոցիալական անկախու­թյան անհրաժեշտ ու բավարար երաշխիքների ապահովման, դատավորների օպտիմալ ծանրաբեռնվա­ծության, նրանց գործունեության գնահատման՝ օբյեկտիվ չափանիշների վրա խարսխված համակարգի ներդրման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Անիմացիոն տեսահոլովակների միջոցով ներկայացվեց մեկ տարվա ընթացքում դատական իշխանության մշտադիտարկման արդյունքներն ու էլեկտրոնային արդարադատության զարգացման ուղենիշները, ճանապարհային քարտեզը։ Ներկայացվեց նաև դատական իշխանության պաշտոնական նոր կայքը։
Միջոցառման ավարտին Խորհրդի նախագահ Գ․ Հարությունյանի ուղեկցությամբ վարչապետ Ն. Փաշինյանը շրջայց կատարեց Խորհրդի նոր շենքում։

Высшему судебному совету исполнился один год
10-го апреля Высший судебный совет организовал прием в связи с годом деятельности. На мероприятии присутствовали премьер-министр РА, члены правительства, депутаты НС, послы, представители международных организации, иные должностные лица.
Было представлено “Годовое сообщение” деятельности Совета, которое подводит итоги не только проделанной работы, но и стратегические приоритеты реформ судебной власти. Основные принципы, лежащие основе деятельности верховного судебного совета, нацелены на осуществление независимого, беспристрастного, доступного, эффективного, подотчетного, прозрачного правосудия. Исходным было убеждение, что судебную власть нужно рассматривать не в качестве системы институтов, а в качестве власти, имеющей свое место и роль в системе разделения и уравновешивания властей.
Сегодня деятельность Высшего судебного совета осуществляется с системным подходом, рассматривая решение проблем во взаимодоговоренности, осуществляя целенаправленную деятельность. Ключевыми являются шаги, направленные на децентрализацию судебной власти и укрепление правовых гарантий деятельности, обеспечение общественной подотчетности, создания предпосылок эффективного правосудия. Особенно важны работы, проводимые в направлении поэтапного внедрения электронной юстиции, укоренения современной цифровой системы управления судебными делами, обеспечения системного мониторинга правосудия, сокращения затратности правосудия, обеспечения системы полной оцифровки судебных архивов и текущих дел и качественного улучшения зданий и материально-технических условий судов, обеспечения необходимых и достаточных гарантий материальной и социальной независимости судов и судей,  оптимальной загруженности судей, оценки их деятельности, основанной на объективных критериях.
Посредством анимационных видеороликов представлены результаты мониторинга судебной власти в течение года и пути развития электронной юстиции, дорожная карта. Представлен также новый официальный сайт судебной власти.
В завершение мероприятия в сопровождении председателя Совета Г. Арутюняна премьер-министр Н. Пашинян совершил обход в новом здании Совета.