Յան Գիլան Թոմի Այոմի
Ռոք երաժշտության լեգենդները՝ Deep Purple-ի վոկալիստ Իէն Գիլանը եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին, հունիսին կժամանեն Հայաստան, որպեսզի Երեւանում տոնեն Rock Aid Armenia բարեգործական ծրագրի 30-ամյակը:
Այցի եւ տոնակատարության կազմակերպիչներն են Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը եւ DoSomething կազմակերպությունը (Ավստրալիա): DoSomething-ի համահիմնադիր Ջոն Դին 1989 թվականին նախաձեռնել էր Rock Aid Armenia ծրագիրը՝ Սպիտակի երկրաշարժից տուժած Հայաստանին օգնելու նպատակով:
2019 թվականի հունիսի 5-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բարձր հովանու ներքո Երեւանում տեղի կունենա հանդիսավոր երեկո Իէն Գիլանի, Թոնի Այոմիի եւ Ջոն Դիի մասնակցությամբ, որի ժամանակ կներկայացվի Rock Aid Armenia նախագծի պատմությունը:
Rock Aid Armenia ծրագրի 30-ամյակի եւ ռոք աստղերի այցի գլխավոր հովանավորը
IDBank-ն է: Միջոցառման գործընկերը Koor գինին է:
«Շնորհակալություն ենք հայտնում ID Bank-ին եւ Koor-ին՝ այս կարեւոր նախաձեռնությանը աջակցելու համար: 30 տարի առաջ ռոքի աստղերը միավորվեցին՝ օգնելու մեր ժողովրդին, իսկ շուտով, ID Bank-ի եւ Koor-ի աջակցության շնորհիվ, մենք կտոնենք այդ հրաշալի նախաձեռնության հոբելյանը», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Իէն Գիլանը, Թոնի Այոմին եւ Ջոն Դին կայցելեն Գյումրիի N 6 երաժշտական դպրոց, որը կառուցվել է Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock նախագծի շրջանակում:
2009 թվականի հոկտեմբերին՝ Rock Aid Armenia-ի 20-ամյակի կապակցությամբ, Մեդիամաքսը եւ Do Something-ը նախաձեռնել էին Armenia Grateful 2 Rock ծրագիրը, որի շրջանակում Հայաստան էին այցելել Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին: Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց այցի ժամանակ, որը 1989 թվականից գործում էր երկաթյա տնակներում, ռոք-աստղերը որոշեցին օգնել կառուցել նոր շենք:
2010 թ. մարտին Երեւանում անցկացվեցին Իէն Գիլանի եւ Հայաստանի Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի բարեգործական համերգները: Նույն թվականին Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին հիմնեցին WhoCares սուպեր խումբը:
Դպրոցի կառուցման համար անհրաժեշտ միջոցների դրամահավաքը եւ շինարարությունը համակարգում էին Հայկական օգնության ֆոնդը (ՀՕՖ), Մեդիամաքսը եւ DoSomething- ը: 2013 թ. սեպտեմբերին բացվեց դպրոցի նոր շենքը՝ Իէն Գիլանի եւ Ջոն Դիի մասնակցությամբ:
«Հրաշալի է, որ Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին հունիսին Երեւանում մեզ հետ կլինեն: Արա Թադեւոսյանը եւ ես ցանկանում ենք երախտագիտություն հայտնել Իէնին եւ Թոնիին՝ Հայաստանին օգնելու իրենց անհավատալի 30-ամյա հավատարմության համար: Հունիսի 5-ի միջոցառումը թույլ կտա հայերին հիշել եւ գնահատել այն աջակցությունը, որոնք իրենց ցուցաբերել են երկրաշարժի գոտու երեխաներին», – ասել է Rock Aid Armenia-ի հիմնադիր Ջոն Դին:

Ян Гиллан и Тони Айомми отпразднуют в Ереване 30-летие проекта Rock Aid Armenia
Поддержи А1+!Легенды рок-музыки – вокалист Deep Purple Ян Гиллан и гитарист Black Sabbath – в июне прибудут в Армению, чтобы отпраздновать в Ереване 30-летие благотворительной программы Rock Aid Armenia.
Организаторы визита и празднования – Медиа холдинг Медиамакс и организация DoSomething (Австралия). Соучредитель DoSomething-а Дон Дин в 1989 году иниицировал программу Rock Aid Armenia с целью помощи Армении, пострадавшей от Спитакского землетрясения.
5-го июня 2019 года под покровительством премьер-министра Никола Пашиняна в Ереване состоится торжественный вечер при участии Яна Гиллана, Тони Айомми и Джона Ди, во время которого будет представлена история проекта Rock Aid Armenia.
Главный спонсор 30-летия программы Rock Aid Armenia и визита рок-звезд – IDBank. Партнер мероприятияи – вино Koor.
«Благодарим ID Bank и Koor за поддержку этой важной инициативы. 30 лет назад рок-звезды обьединились, чтобы помочь нашему народу, а вскоре, благодаря ID Bank-у и Koor-у мы отпразднуем юбилей этой чудесной инициативы», - сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.
Ян Гиллан, Тони Айомми и Джон Ди посетят музыкальную школу N 6 в Гюмри, которая была построена в рамках проекта Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock.
В октябре 2009 года, в связи с 20-летием Rock Aid Armenia, Медиамакс и Do Something инициировали программу Armenia Grateful 2 Rock, в рамках которой Армению посетили Гиллан и Тони Айомми. Во время визита в гюмрийскую музыкальную школу номер 6, которая с 1989 года действовала в железных домиках, рок-звезды решили помочь построить новое здание.
В марте 2010г. в Ереване прошли благотворительные концерт Яна Гиллана и Национального филармонического оркестра Армении. В том же году Ян Гиллан и Тони Айомми основали супер-группу WhoCares.
Сбор необходимых средств для строительства школы и ее строительство координировали Армянский фонд помощи (АФП), Медиамакс и DoSomething. В сентябре 2013г. было открыто новое здание школы, при участии Яна Гиллана и Дона Ди.
«Чудесно, что Ян Гиллан и Тони Айомми в июне будут с нами в Ереване. Ара Тадевосян и я хотим выразить благодарность Яну и Тони, за их невероятную 30-летнюю верность помощи Армении. Мероприятие 5-го июня позволит армянам помнить и ценить ту помощь, которую они оказали детям зоны землетрясения», - сказал учредитель Rock Aid Armenia Джон Ди.