Բաղրամյան պողոտայի առաջին փակուղին անվանակոչվեց Ռաֆայել Լեմկինի անվամբ (տեսանյութ)
«Ցեղասպանություն» տերմինի հեղինակ, ազգությամբ լեհ Լեմկինը մարդկության պատմության մեջ իր ուրույն տեղն ունի:
1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին Միացյալ ազգերի կազմակերպությունն ընդունեց ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիան, առ այսօր կոնվենցիան ստորագրել է 149 երկիր:
Երևանի ավագանին փողոցն անվանակոչելու մասին որոշումն ընդունել էր անցած ամիս, «ԼՈւՅՍ» դաշինքի անդամները ձեռնպահ էին քվեարկել, նրանց խոսքով կարելի էր լեհ գործչի անունով մեկ այլ փողոց անվանակոչել, այլ ոչ փակուղի, իսկ ինչ կասի Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Սերգեյ Հարությունյանն այս մասով.
«Ինձ թվում է շատ ճիշտ ու գեղեցիկ վայր է ընտրվել , քաղաքի սրտում է և այստեղ շատ զբոսաշրջիկներ կան»,- նշում է նա
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդական Ադամա Դիենգին, որը վերջին երկու օրերին Երևանում մասնակցում էր «Ընդդեմ ցեղասպանություն հանցագործության» երրորդ համաժողովին ողջույնի խոսքում շնորհակալություն է հայտնում քաղաքապետին և առհասարակ հայ ժողովրդին.
«Մենք երբեք չենք մոռանա հայ ժողովրդի մեծ ավանդը ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում»,- նշում է Ադամա Դիենգին:
Միջոցառմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը.
«Հատկանշական է, որ Լեմկինի անվամբ փողոց է անվանակոչվում Հայաստանում, հայ ժողովուրդը շատ լավ ծանոթ է ցեղասպանության արհավիրքին, սակայն հայերն իրենց մեջ ուժ գտան այդ ամենը հաղթահարելու համար»,- ասում է նա:
Ի դեպ, սա Ռաֆայել Լեմկինի անվամբ երկրորդ փողոցն է աշխարհում, մինչ այս, նրա անունով փողոց է անվանակոչվել Նիդեռլանդներում:

Первый тупик проспекта Баграмяна назван именем Рафаэла Лемкина (видео)
Автор термина «геноцид», поляк по национальности Лемкин занимает особое место в истории человечества.
9-го декабря 1948 года Организация Объединённых Наций приняла конвенцию о предотвращении преступления геноцида и наказание за него, на сегодняшний день конвенцию подписали 149 стран.
Совет старейшин Еревана принял решение о наименовании улицы в прошлом месяце, члены альянса «ЛУЙС» проголосовали как воздержавшиеся, по их словам, именем польского деятеля можно было назвать другую улицу, а не тупик, а что скажет по этой части вице-мэр Еревана Сергей Арутюнян:
«Мне кажется, выбрано очень правильное и красивое место, в сердце города, и здесь много туристов», - отмечает он.
Специальный консультант Генерального секретаря ООН по вопросам предотвращения геноцида Адама Диенги, которая в последние два дня участвовала в Ереване в третьем форуме «Против преступления геноцида», в приветственной речи выражает благодарность мэру и армянскому народу в целом:
«Мы никогда не забудем большой вклад армянского народа в предотвращение геноцида», - отмечает Адама Диенги.
На мероприятии также присутствовал постоянный координатор ООН в Армении Шомби Шарп:
«Примечательно, что в Армении называют улицу именем Лемкина, армянский народ очень хорошо знает катастрофу геноцида, однако армяне нашли в себе силы для преодоления всего этого», - говорит он.
Кстати, это вторая улица имени Рафаэла Лемкина в мире, до того, его именем была названа улица в Нидерландах.