Հայաստանն ու Արցախը Համաշխարհային զբոսաշրջության ցուցահանդեսում
Նոյեմբերի 5-7-ը Լոնդոնում անց է կացվել հեղինակավոր Համաշխարհային զբոսաշրջության ցուցահանդեսը (London World Travel Market)։ Յուրաքանչյուր տարի այս միջոցառմանը մասնակցում են բազմաթիվ երկրներ, ավելի քան 50 հազար զբոսաշրջային ոլորտի մասնագետներ։
Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամը կազմակերպել էր հայաստանյան զբոսաշրջային գործակալությունների մասնակցությունը հիշյալ ցուցահանդեսին։ Հայկական տաղավարում ներկայացված է եղել նաև Արցախը՝ ի դեմս Զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի և զբոսաշրջային գործակալության։ Միջոցառման շրջանակներում հայկական տաղավար են այցելել բազմաթիվ հյուրեր, այլ երկրների զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ, հայ համայնքի անդամներ։
Արցախի ներկայացուցիչները միջոցառմանն իրենց մասնակցությունն ավարտել են նոյեմբերի 6-ին և վերադարձել հայրենիք։ Հայաստանը ներկայացնող ընկերությունները շարունակել են մասնակցել ցուցահանդեսին նաև նոյեմբերի 7-ին։
Արցախի մասնակցության երկու օրերին էլ ադրբեջանական կողմը բողոք է հղել կազմակերպիչներին՝ պահանջելով տաղավարից հեռացնել Արցախ անվանումն ու նյութերը։ Սակայն հայկական կողմը միջոցառման կազմակերպիչների հետ տարված աշխատանքի արդյունքում ապահովել է Արցախ անվան գործածումը և տաղավարում առկա բոլոր նյութերի հասանելիությունը տաղավարի հյուրերին։ Արցախյան կողմը կարողացել է հաջողությամբ ներկայացնել երկրի զբոսաշրջային հնարավորությունները, ինչպես նաև՝ հաստատել գործնական կապեր։

Армения и Арцах – на Всемирной туристической выставке
5-7-го ноября в Лондоне прошла авторитетная Всемирная туристическая выставка (London World Travel Market). Ежегодно в этом мероприятии принимают участие многочисленные страны, более 50 тысяч специалистов в сфере туризма.
Фонд развития туризма Армении организовал участие армянских туристических агентств в упомянутой выставке. В армянском павильоне был также представлен Арцах в лице Фонда развития туризма и туристического агентства. В рамках мероприятия армянский павильон посетили многочисленные гости, представители туристических компаний других стран, журналисты, члены армянской общины.
Представители Арцаха завершили свое участие в мероприятии 6-го ноября и вернулись на родину. Компании, представляющие Армению, продолжили участвовать в выставке и 7-го ноября.
На протяжении двух дней участия Арцаха азербайджанская сторона направила жалобу организаторам, требуя убрать из павильона название Арцах и материалы. Однако армянская сторона в результате работы, проведенной с организаторами мероприятия, обеспечила использования наименования Арцах и видимость всех материалов павильона гостям павильона. Арцахская сторона смогла успешно представить туристические возможности страны, а также установить деловые связи.