Արա Բաբլոյանն ընդունել է Իտալիայի նախագահին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 31-ին հանդիպել է պետական այցով Երեւան ժամանած Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջո Մատարելայի հետ: Հանդիպումը կայացել է ընդլայնված կազմով:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում` խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Սերջո Մատարելայի այցը նոր լիցք կհաղորդի հայ-իտալական բազմադարյա հարաբերություններին:
Ազգային ժողովի նախագահն անդրադարձել է երկկողմ խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը եւ բարեկամական խմբերի գործունեության խթանմանը, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական հարթակներում արդյունավետ համագործակցելու անհրաժեշտությանը: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ երկու երկրների խորհրդարանական կառավարման համակարգ ունենալը համագործակցության մեծ հնարավորություններ է ընձեռում: Ըստ օրենսդիր մարմնի ղեկավարի` խորհրդարանական կառավարման Իտալիայի արդյունավետ փորձի ուսումնասիրությունը կարող է օգտակար լինել Հայաստանի համար:
Խոսելով Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին` խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Իտալիայի Սենատը հնարավորինս սեղմ ժամկետում կվավերացնի փաստաթուղթը, ինչը լրացուցիչ ազդակ կլինի երկկողմ կապերի առավել խորացման համար:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ երկու երկրներին միավորում եւ հարաբերություներն առավել ամրապնդում ու ջերմացնում են Իտալիայի հայ համայնքն ու պատմամշակութային, քաղաքակրթական եւ ժողովրդավարական ընդհանուր արժեքները:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել այս հարցում Իտալիայի Հանրապետության հավասարակշռված դիրքորոշումը:
Խորհրդարանի ղեկավարը վստահեցրել է, որ անկախ նրանից, թե Հայաստանում ինչպիսի քաղաքական փոփոխություններ կլինեն, հայ-իտալական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ եւ խորանալ:
Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլան, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, պատրաստակամություն է հայտնել խթանելու Իտալիայի եւ Հայաստանի դարավոր բարեկամական հարաբերություններն ու փոխգործակցությունը: Սերջիո Մատարելլան կարեւորել է միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության ակտիվացումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի համատեղ աշխատանքը, ինչպես նաեւ տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցությունը: Այս համատեքստում Իտալիայի նախագահը նշել է, որ իրենք կաջակցեն ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի վավերացմանը, ինչը, ըստ նրա, կնպաստի Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների առավել սերտացմանը:

Ара Баблоян принял президента Италии
Председатель Национального собрания РА Ара Баблоян 31-го июля встретился с прибывшим в Ереван с государственным визитом президента Итальянской Республики Серджо Маттареллой. Встреча состоялась в расширенном составе.
Поприветствовав гостей в Национальном собрании РА, глава парламента выразил надежду, что визит Серджо Маттареллы придаст новый заряд многовековым армяно-итальянским отношениям.
Председатель Национального собрания затронул развитие двухсторонней парламентской дипломатии и стимулирование действия дружественных групп, а также необходимость эффективного сотрудничества на межпарламентских плалтформах. В этом контексте Ара Баблоян подчеркнул, что иметь систему парламентского правления в двух странах предоставляет большие возможности для сотрудничества. По словам главы законодательного органа, изучение эффективного опыта Италии в парламентском правлении может быть полезным для Армении.
Говоря о Всеобьемлющем и расширенном партнерстве Армения – Евросоюз, глава парламента выразил надежду, что Сенат Италии в возможно сжатые сроки ратифицирует документ, что станет дополнительным стимулом для еще большего углубления двухсторонних связей.
Ара Баблоян подчеркнул, что две страны обьединяют и еще более укрепляют отношения армянская община в Италии и общие историко-культурные, цивилизационные и демократические ценности.
Обратившись к процессу мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, председатель Национального собрания высоко оценил сбалансированную позицию Итальянской Республики в этом вопросе.
Глава парламента заверил, что независимо от того, какие политические перемены будут в Армении, армяно-итальянские отношения продолжат развиваться и углубляться.
Президент Итальянской Республики Серджо Маттарелла, поблагодарив за теплый прием, выразил готовность стимулировать многовековые дружеские отношения и сотрудничество между Италией и Арменией. Серджо Маттарелла отметил важность активизации взаимного сотрудничества на межпарламентских платформах, совместную работу депутатских дружественных групп, а также взаимовыгодное сотрудничество в различных отраслях. В этом контексте президент Италии отметил, что они будут содействовать ратификации Всеобьемлющего и расширенного соглашения ЕС-Армения, что, по его словам, будет способствовать еще большему углублению отношений Армения – ЕС.
В завершение встречи Серджо Маттарелла сделал запись в журнале почетных гостей Национального собрания РА.