«Կհամարձակվեմ Ձեր տեսակետը չկիսել, ՀՀ հեղինակությունը վերջին 15 օրերին աճել է». Փաշինյանը՝ Ավագյանին (տեսանյութ)
ԱԺ հատուկ նիստին այսօր «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Զուրաբյանը հայտարարեց. «Ես ուզում եմ ողջունել Հանրապետության հրապարակում հավաքված հասարակությանը։ Ես կարծում եմ, որ կհաղթանակի բանականությունը, որ հասարակությունը հանդարտվի ու վաղվա օրը ունենա։ Ուզում եմ դիմել ՀՀԿ-ին` 2008թ. ձեր կուսակիցները մասսայական եկան ու պատռեցին իրենց կուսակցական վկայականները, սակայն այն ժամանակ այդքան համարձակություն չունեին։ Մենք այսուհետեւ ձեզ, պարոն Փաշինյան, պետք է դիմենք պարոն վարչապետ։ Դուք պետք է ունենաք վճռական երաշխիքներ, զսպումների լուրջ համակարգեր, քանի որ ինքնանպատակ չէ վարչապետ դառնալը, այլ հանուն ՀՀ համար»: ՀՀԿ պատգմավոր Կարեն Ավագյանն էլ հարցրեց՝ ապրիլի 21-25-ը արտերկրում Նիկոլ Փաշինյանի որոշ կողմնակիցներ դեսպանատների առջեւ ակցիաներ են իրականացրել, որոշ դեպքերում ներխուժումով, որը արժանացել է ոստիկանների խոչընդոտմանը. «Ակնհայտ է, որ այս ամենը մեծապես հարվածել է մեր բոլորիս պետության հեղինակությանը, արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները պետությունն են ներկայացնում, ոչ թե իշխանություններին: Դուք պատրաստ էիք անգամ համազգային սգո օրը Ծիծեռնակաբերդում ձեր քաղաքական նպատակների համար օգտագործել՝ ըստ մամուլի հրապարակումների»: Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանն ասաց. «Ըստ նախատեսված պլանի, ապրիլի 24-ին պետք է լինեի կալանավայրում, ապրիլի 23-ին են ինձ ազատ արձակել, իսկ 24-ին իրականացրել եմ ոչ քաղաքական բնույթի ավանդական երթ։ Եթե մյուս սցենարով գնայինք, ես պետք է լինեի կալանավայրում, իսկ այլ սցենարով որ գնացել է, ձեր ասածը տեղի չի ունեցել: Ինչ վերաբերում է դիվանագիտական ներկայացուցիչներին այլ երկրներում, ՀՀ քաղաքացիներն իրականացրել են բողոքի գործողություններ ՀՀ տարածքում, ՀՀ տարածքից դուրս եւ դիվանագիտական ներկայացուցիչները համարվում են ՀՀ տարածք: Ինչ վերաբերում է, որ հարվածել եմ հեղինակությանը, ես կհամարձակվեի ձեր տեսակետը չկիսել, եթե մոնիտորինգ անենք միջազգային մամուլն ու արձագանքները, ՀՀ հեղինակությունը վերջին 15 օրերին աճել է, հայ ժողովրդի հեղինակությունը աճել է եւ շարունակում է աճել: Ես հույս ունեմ, որ դուք ու ձեր խմբակցությունը չեք խոչընդոտի ՀՀ-ի միջազգային դիրքին ու հեղինակությանը»:

«Осмелюсь не разделить Вашу точку зрения: авторитет РА за последние 15 дней возрос»: Пашинян - Авагяну (видео)
Сегодня на специальном заседании НС депутат от фракции «Царукян» Арарат Зурабян заявил: «Я хочу поприветствовать общественность, собравшуюся на площади Республики. Считаю, что победит разум, что общественность успокоится и будет иметь завтрашний день. Хочу обратиться к РПА: в 2008г. ваши товарищи по партии массово пришли и порвали свои партийные билеты, однако тогда у вас не было столько смелости. Мы отныне должны обращаться к вам, господин Пашинян, господин премьер-министр. У вас должны быть решительные гарантии, серьезные системы сдерживаний, поскольку стать премьером – это не самоцель, а ради РА». Депутат от РПА Карен Авагян спросил: 21-25 апреля за рубежом некоторые сторонники Никола Пашиняна провели акции напротив посольств, в некоторых случаях со вторжением, которое удостоилось воспрепятствования полицейских: «Очевидно, что все это нанесло большой удар по государственному авторитету всех нас, дипломатические представительства РА за рубежом представляют государство, а не власти. Вы были готовы даже день общенационального траура в Цицернакаберде использовать для своих политических целей, согласно публикациям в прессе». В ответ Никол Пашинян сказал: «Согласно предусмотренному плану, 24-го апреля я должен был в месте назначения, 23-го апреля меня освободили, а 24-го я провел традиционное шествие неполитического характера. Если б мы пошли по другому сценарию, я должен был быть в месте заключения, а что пошло по другому сценарию, сказанное вами не случилось. Что касается дипломатических представителей в других странах, граждане РА провели действия протеста на территории РА, вне территории РА и дипломатические представительства считаются территорией РА. Касательно того, что я нанес удар по авторитету, осмелюсь не разделить вашу точку зрению, если мониторить международную прессу и реакцию, авторитет РА в последние 15 лет возрос, авторитет армянского народа возрос и продолжает расти. Надеюсь, что вы и ваша фракции не будете мешать международному положению и авторитету РА».