ՀՀ-ում սեռական բնույթի հանցագործությունների մեծ մասը կատարվում են երեխաների նկատմամբ. Ս. Տռուզյան (տեսանյութ)
Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է մտահոգիչ վիճակագրական տվյալներ.
«Մտահոգիչ վիճակագրական տվյալներ, որոնք վկայում են հասակարական, ընտանեկան հարաբերություններում տեղի ունեցող բացասական ձեւախեղումների մասին։ Հանրապետությունում գրանցվող սեռական բնույթի հանցագործությունների մեծ մասը կատարվում են երեխաների նկատմամբ։
Այսպես՝ 2015թ. ընթացքում ՀՀ ՔԿ վարույթում սեռական հանցագործությունների վերաբերյալ քննվել է 131 քրեական գործ, որից 84-ը կատարվել է երեխաների նկատմամբ (սեռական հանցագործությունների ընդհանուր թվի 64 տոկոս), 2016թ. ընթացքում քննվել է 157 քրեական գործ, որից 110-ը՝ կատարված երեխաների նկատմամբ (70 տոկոս), իսկ 2017թ. ընթացքում քննվել է 161 քրեական գործ, որից 101-ը՝ կատարված երեխաների նկատմամբ (62.7տոկոս): Իհարկե նվազելու միտումն առկա է, բայց ինքնին այդ ցուցանիշը չի կարող գոհացուցիչ համարվել»։

Большинство преступлений сексуального характера в РА совершаются по отношению к детям: С. Трузян (видео)
Советник председателя Следственного комитета Сона Трузян на своей странице в фейсбук опубликовала вызывающие беспокойство статистические данные: «Вызывающие беспокойство статистические данные, свидетельствующие о негативных отклонениях в общественных, семейных отношениях. Большинство преступлений сексуального характера, регистрируемых в республике, совершаются по отношению к детям. Так, в 2015г. в СК РА расследовалось 131 уголовное дело, относящееся к сексуальным преступлениям, 84 из которых были совершены по отношению к детям (64% общего числа сексуальных преступлений), в 2016г. расследовалось 157 уголовных дел, 110 из которых совершены по отношению к детям (70%), а на протяжении 2017г. расследовались 161 уголовное дело, 101 из которых совершено по отношению к детям (62,7Ъ). Конечно, есть тенденция к снижению, но этот показатель сам по себе не может считаться удовлетворительным”.