Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Լիբանանի նախագահի հետ
Լիբանանի նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել վարչապետ Կարեն Կարապետյանի և Լիբանանի նախագահ Միշել Աունի հանդիպումը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ ուրախ է գտնվել Լիբանանում. «Ընդամենը երկու շաբաթ առաջ Երևանում մենք առիթ ունեցանք մտքեր փոխանակելու Հայաստանի և Լիբանանի միջև բազմաբնույթ հարաբերությունների շուրջ: Կարևորում ենք բարեկամ Լիբանանի և Հայաստանի միջև բարձր մակարդակի մշտական շփումներն ու երկխոսությունը: Ինչպես ես նշեցի մեր նախորդ հանդիպմանը, մեր երկկողմ հարաբերությունների տնտեսական ներուժը մեծ է, և այն պետք է հնարավորինս իրացնել», - ասել է ՀՀ վարչապետը:
Լիբանանի նախագահը ողջունել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այցը Լիբանան՝ վստահություն հայտնելով, որ այն կնպաստի հայ-լիբանանյան բարեկամական հարաբերությունների առավել զարգացմանը: Միշել Աունը պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել երկու երկրների կառավարությունների նախաձեռնություններին, ինչպես նաև համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցեր, անդրադարձել Հայաստանի համար գործող առևտրային արտոնյալ ռեժիմներից լիբանանյան ընկերությունների օգտվելու հնարավորություններին, տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խթանելու հեռանկարներին:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացման տեսանկյունից կարևոր է համատեղել այն առավելությունները, որոնք ունեն Հայաստանի և Լիբանանի տնտեսությունները` ընդգծելով նաև, որ այսօր Հայաստանի տնտեսությունը աճի լավ միտում ունի և այն առաջիկա տարիներին պահպանվելու է:
Հայաստանի վարչապետն ասել է նաև, որ այսօր ավելի վաղ իր գործընկերոջ հետ քննարկել են հայ-լիբանանական հիմնադրամի ստեղծման հնարավորությունները, որը կաջակցի թե Լիբանանում, թե Հայաստանում հետաքրքրություն ունեցող բիզնեսին:
Երկուստեք կարևորվել է լիբանանահայ համայնքի դերակատարությունը՝ որպես երկու երկրներին կապող և հարաբերություններն ամրապնդող օղակ:

Карен Карапетян встретился с президентом Ливана
В резиденции президента Ливана сегодня состоялась встреча между премьер-министром Кареном Карапетяном и президентом Ливана Мишелем Ауни.
Премьер поблагодарил за теплый прием и отметил, что рад находиться в Ливане: “Всего две недели назад в Ереване у нас была возможность обменяться мыслями о разносторонних отношениях между Арменией и Ливаном. Мы придаем большое значение постоянному общению и диалогу между Ливаном и Арменией на высшем уровне. Как я отметил на нашей предыдущей встрече, велик экономический потенциал наших двухсторонних отношений, и его нужно по возможности реализовать”, - сказал премьер-министр РА.
Президент Ливана поприветствовал визит премьер-министра РА Карена Карапетяна в Ливан, выразив уверенность, что он будет способствовать наибольшему развитию армяно-ливанских дружественных отношений. Мишель Аун выразил готовность содействовать инициативам правительств двух стран, а также реализации совместных программ.
Собеседники обсудили ряд вопросов, относящихся к расширению торгово-экономических связей, затронули возможности ливанских компаний пользоваться действующим для Армении льготным торговым режимом, перспективы стимулирования сотрудничества в различных отраслях.
Премьер-министр РА отметил, что с точки зрения развития двухсторонних экономических связей важно совмещать те преимущества, которые есть у экономик Армении и Ливана, также подчеркнув, что сегодня у экономики Армении есть тенденция к росту, и она сохранится в ближайшие годы.
Премьер-министр Армении также сказал, что сегодня ранее они обсуждали с коллегой возможности создания армяно-ливанского фонда, который будет содействовать бизнесу, имеющему интересы или в Ливане, или Армении.
Обоюдно отметили важность роли армянской общины в Ливане в качестве звена, связывающего две страны и укрепляющего отношения.