Արձանագրվել է թվով 60 բնապահպանական  իրավախախտում
ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի տարածքային ստորաբաժանումների կողմից անցյալ շաբաթվա ընթացքում կատարված շրջայցերի արդյունքում հայտնաբերվել է.
• ապօրինի ձեռքբերված փայտանյութի տեղափոխման 47 դեպք,
• մթնոլորտային օդի պահպանության, թափոնների տեղաբաշխման պահանջների խախտման 6 դեպք,
• խեցգետնի, ձկան ապօրինի որսի 5 դեպք,
• հողի օգտագործման և պահպանման պահանջների խախտման 2 դեպք:
Արձանագրված թվով 60 իրավախախտումների դեպքերից 16-ի վերաբերյալ անցկացվել է քննություն, ըստ որի նշանակվել է 960000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։ 2 գործով հաղորդում է ներկայացվել իրավապահ մարմիններին՝ քրեական գործ հարուցելու հարցի քննարկման վերաբերյալ, իսկ 3 վարչական գործով նշանակված տուգանքների և հասցված վնասների բռնագանձման համար գործերը ներկայացվել են ՀՀ ԱՆ դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայություն: 39 գործ գտնվում է ընթացքի մեջ: Ընդհանուր առմամբ բնապահպանական իրավախախտումների հետևանքով շրջակա միջավայրին հասցված վնասի չափը կազմել է 15551500 ՀՀ դրամ: Բնապահպանության նախարարություն

Зарегистрированы 60 экологических правонарушений
Поддержи А1+!В результате обходов, совершенных за прошлую неделю, в территориальных подразделениях надзирательного органа экологии и недр Министерства экологии РА, обнаружены:
- 47 случаев перевозки незаконно приобретенной древесины,
- 6 случаев нарушения требований охраны атмосферного воздуха, распределения доходов,
- 5 случаев незаконной охоты на рак, рыбу,
- 2 случая нарушения требований использования и охраны земли.
Относительно 16-и из 60 зарегистрированных правонарушений был проведен экзамен, согласно которому был назначен административный штраф в размере 960.000 драм РА.
По 2-м делам были представлены сообщения правоохранительным органам относительно обсуждения вопроса о возбуждении уголовного дела, а дела по конфискации штрафов и нанесенных ущербов по 3 административным делам были представлены в службу принудительного исполненияи судебных актов МЮ РА.
39 дел находятся в процессе.
В целом вследствие экологических правонарушений размер ущерба, нанесенного окружающей среде, составил 15.551.500 драм РА.