Կոչ հանրությանը՝ չտրվել անհիմն ապատեղեկատվության
«ՎԵ՛ՐՋ ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ՀԱՆԴԵՊ ԲՌՆՈՒԹՅԱՆԸ» ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՂ ԽՄԲԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման վերաբերյալ «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի լրամշակումն ու շրջանառության մեջ դնելը պետության կողմից կարևոր քայլ է ՀՀ-ում ընտանեկան բռնության խնդիրը կարևորելու և վերջինիս դեմ արդյունավետ պայքար մղելու հաստատակամություն արտահայտելու առումով։ Բռնության որևէ ձևի կիրառումը, իսկ երեխայի հանդեպ բռնությունն առավել ևս, համընդհանուր կարևորության խնդիր է: Միջազգային նորմերով այն գնահատվում է երեխաների հիմնական իրավունքների և ազատությունների խախտում։ Մասնավորապես՝ «Երեխաների իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի 19-րդ հոդվածն ուղղակիորեն երաշխավորում է երեխաների պաշտպանությունը բռնություններից ու չարաշահումներից, իսկ երեխայի պաշտպանության ապահովումը պետության հիմնական պարտականություններից մեկն է: Որպես երեխայի պաշտպանության ոլորտում բազմաթիվ տարիների փորձառություն ունեցող միջազգային և տեղական հասարակական կազմակերպություններ, ինչպես նաև հարգելով նախագծի վերաբերյալ քաղաքացիական որոշ խմբերի ու անհատների բարձրաձայնած կարծիքներն ու արտահայտած անհանգստությունները՝ հայտարարում ենք, որ «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրինագիծը նպաստում է Հայաստանում բռնության կանխարգելմանը և ընտանիքի ինստիտուտի ամրապնդմանը։ Օրինագիծը կանոնակարգում է ընտանեկան բռնության կանխարգելման և ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության իրավական երաշխիքներն ու ձևերը: Այս օրենքի նախագիծը չի նախատեսում երեխաներին անհիմն կամ անօրինական ճանապարհով ընտանիքից առանձնացնում։ Ստորև ներկայացնում ենք այն հիմնական փաստարկները, որոնք ցույց են տալիս, որ օրինագծի դրույթները որևէ աղերս չունեն երեխաներին նպատակադրված կերպով ընտանիքից առանձնացնելու պնդումների հետ։
- Ինչպես բխում է օրենքի նախագծի վերնագրից և բովանդակությունից, այն միտված է կանխարգելել ընտանեկան բռնությունը, և «աջակցել ընտանիքին՝ որպես հասարակության բնական և հիմնական բջիջի»։
- Ծնողական իրավունքներից զրկելը և/կամ դրանք սահմանափակելը, մեր երկրում կատարվել և կատարվում է բացառապես դատարանի որոշմամբ՝ օրենքով սահմանված դեպքերում և կարգով:
- Այսօր պետությունն իրականացնում է լայնածավալ բարեփոխում՝ առաջնորդվելով «Երեխան պետք է ապրի ընտանիքում» կարգախոսով, փորձելով վերամիավորել մանկատներում և շուրջօրյա խնամքի այլ հաստատություններում գտնվող երեխաներին իրենց կենսաբանական ընտանիքների հետ:
- Ընդդիմախոսներն, ովքեր սույն օրենքի նախագծի դեմ հակաքարոզչություն են իրականացնում, հիմնվում են բացառապես հուզական հայտարարությունների վրա՝ այդպիսով փորձելով ազդել հասարակության որոշ շերտերի ընկալումների վրա:

Призыв к общественности не поддаваться безосновательной дезинформации
ЗАЯВЛЕНИЕ ИНИЦИАТИВНОЙ ГРУППЫ «КОНЕЦ НАСИЛИЮ В ОТНОШЕНИИ ДЕТЕЙ»  относительно обсуждения законопроекта РА «О предотвращении семейного насилия и защите лиц, подвергнутых семейному насилию» Доработка и ввод в действия законопроекта РА «О предотвращении семейного насилия и защите лиц, подвергнутых семейному насилию» - важный шаг со стороны государства в плане подчеркивнаия важности проблемы семейного насилия в РА и эффективной борьбы против последнего. Применение какой-либо формы насилия, а тем более насилия в отношении ребенка, это – проблема всеобщей важности. По международным нормам, оно считается нарушением основных прав и свобод детей. В частности, 19-я статья Конвенции ООН «О правах детей» прямым образом гарантирует защиту детей от насилия и злоупотреблений, а обеспечение защиты ребенка – одной из основных обязанностей государства. В качестве международных и местных общественных организаций,  имеющих многолетний опыт в сфере защиты ребенка, а также уважая мнения и беспокойства, выраженные некоторыми гражданскими группами и частными лицами относительно данного проекта, заявляем, что законопроект «О предотвращении семейного насилия и защите лиц, подвергшихся насилию» способствует предотвращению насилия в Армении и укреплению института семьи. Законопроект регулирует правовые гарантии и формы предотвращения семейного насилия и защиты лиц,  подвергшихся семейному насилию. Проект этого закона не предусматривает отделение детей от семей безосновательным или незаконным путем. Ниже представляем основные документы, которые показывают, что положения законопроекта не имеют онтошения к утверждениям об отделении детей от семьи целенаправленным образом.
1. Как вытекает из заголовка и содержания закона, он нацелен на предотвращение семейного насилия, и «помочь семье в качестве естествнной и основной ячейки общества».
2. Лишение родительских прав и/или их ограничение, в нашей стране производилось и производится исключительно решением суда, в установленных законах случаях и порядке.
3. Сегодня государство осуществляет широкомасштабную реформу, руководствуясь лозунгом «Ребенок должен жить в семье», пытаясь воссоединить детей, находящихся в детских садах и других учреждениях круглосуточной опеки, со своими биологическими семьями.
4. Оппоненты, представляющие контрпропаганду против настоящего законопроекта, основываются исключительно на эмоциональных заявлениях, тем самым  пытаясь оказать влияние на восприятие некоторых слоев общества.
Учитывая вышеуказанное, призываем общественность, не поддаваться на безосновательную дезинформацию, направленную на дискридитации важности этой инициативы. «Конец насилию по отношению к детям» - это пятилетняя общественная кампания, цель которой – снизить физическое  и психологическое насилие по отношению к детям в Армении. Кампания намерена способствовать благоприятной для развития ребенка среды в семье и социальной среде, во имя благополучия ребенка.   Наименования организаций: Ворлд Вижн Армения Армянское представительство «Сейв де чилдрен интернейшенл» Детские деревни СОС – Армения Фонд малыши Армении Институт гражданского общества Сеть защиты детей НПО «Семья и община» «Центр помощи детям» Фонда армянской помощи