Անգելա Մերկելին հաղթածների քարոզարշավը (տեսանյութ)
Բրեքսիթը՝ Մեծ Բրիտանիայի՝ Եվրամիությունը լքելու վերաբերյալ հանրաքվեն կարող է ազդել գերմանական ՏԻՄ ընտրությունների վրա։
« Բրեքսիթը լավ դաս էր նաեւ մեր երիտասարդների համար։ Շատ երիտասարդներ չմասնակցեցին անգլիական հանրաքվեին, բայց ստիպված են ապրել Բրեքսիթի արդյունքով։ Եթե երիտասարդները մասնակցեին հանրաքվեին, գուցե Մեծ Բրիտանիան մնար Եվրամիության կազմում»,- բացատրում է 46-ամյա գրասենյակային ծառայող Տանյա Բունդուլը, որը Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության / SPD/ ցուցակով սեպտեմբերի 11-ին մասնակցելու է Հաննովերի տեղական ընտրություններին։
Գերմանիայում էլ երիտասարդությունը ակտիվ չէ ընտրություններում։ Վերջին տարիների վիճակագրության համաձայն՝ ընտրողների միայն 50 տոկոսն է մասնակցում ընտրություններին:
Տանյա Բունդուլը երկրորդ անգամ է առաջադրվել քաղաքային խորհրդի անդամ դառնալու համար։ Սա հասարակական հիմունքներով պաշտոն է։
«Սա իմ ազատ ժամանակն է։ Ես ցանկանում եմ այն օգտագործել հանուն իմ քաղաքի եւ լավ կյանքի»,- ասում է թեկնածուն հայ լրագրողներին, որոնք Հաննովերում են «Միջսահմանային դիտարկումներ. Ներքին Սաքսոնիայում և Հայաստանում ՏԻՄ ընտրությունների անաչառ լուսաբանում» ծրագրով, որը կազմակերպել է Բեռլինի լրագրության դպրոցը «Լրագրողներ հանուն ապագայի» հայաստանյան ՀԿ-ի հետ համատեղ։
Բայց Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության թեկնածուները առանձնապես ծրագրեր չեն առաջարկում փոփոխությունների համար։
«Ես չեմ ցանկանում ոչինչ փոխել։ Ես ցանկանում եմ շարունակել այն ուղղությունը, որը եղել է անցյալում»,-ասում է Ներքին Սաքսոնիայի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցող Քրիստինե Ռանկե-Հեքը։
Սա այնքան էլ զարմանալի չէ, քանի որ Ներքին Սաքսոնիայի վարչական կենտրոն Հաննովերի քաղաքապետը հենց այս կուսակցությունից է։ Ու թեեւ քաղաքապետը սոցիալ դեմոկրատ է, որոշ քաղաքացիներ, այնուհանդերձ, մերժում էին վերցնել նախընտրական բուկլետները, որոնք փողոցներում անձամբ բաժանում էին այս կուսակցության թեկնածուները։
Ի դեպ, սեպտեմբերի 11-ին Հաննովերում քաղաքապետ չեն ընտրելու։ 8 տարով ընտրված գործող քաղաքապետը պաշտոնավարելու է մինչեւ 2021թ։
Բայցեւայնպես, Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության թեկնածուները առաջիկա կիրակի Ներքին Սաքսոնիայում տեղի ունենալիք ՏԻՄ ընտրություններում չեն բացառում անակնկալները. ընտրողները միշտ անկանխատեսելի են, որքան էլ որ, սեպտեմբերի 4-ին նրանք հաղթել են Անգելա Մերկելի կուսակիցներին՝ նրա իսկ հայրենի՝ Մեքլենբուրգ – Արեւմտյան Փոմերանիա երկրամասում։
Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը ստացել էր ձայների 30.5 տոկոսը:Երկրորդ տեղում՝ երեք տարի առաջ ստեղծված «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունն էր՝ 21 տոկոս։ Կանցլեր Մերկելի ի ղեկավարած քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցությանը ընդամենը 19 տոկոս ձայն է հավաքել:
Նման պատկերի հիմնական պատճառը, ըստ վերլուծաբանների, փախստականների խնդիրն է եւ երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը։ Այդ իսկ պատճառով էլ սեպտեմբերի 11-ի ՏԻՄ ընտրությունները համարվում են ստուգողական՝ 2017 թ համապետական ընտրություններից առաջ։

Агитационная кампания победителей Ангелы Меркель (видео)
Брексит – референдум о выходе Великобритании из ЕС – может повлиять на немецкие выборы в органы местного самоуправления.
«Брексит стал хорошим уроком для молодежи. Многие молодые люди не приняли участия, но вынуждены жить по результатам референдума. Если бы они приняли участие в референдуме, возможно Великобритания осталась бы в составе ЕС»,- объясняет 46-летняя офисная работница Таня Бундул, которая 11 сентября от Социал-демократической партии Германии примет участие в выборах ОМС Ганновера.
В Германии молодежь также не активна на выборах. Согласно статистическим данным за последние годы, только 50 процентов избирателей участвуют в выборах.
Таня Бундул во второй раз выставляет свою кандидатуру для того, чтобы стать членом городского совета. Это должность на общественных началах.
«Это мое свободное время. Я желаю его использовать во благо моего города и хорошей жизни»,- говорит кандидат в беседе с армянскими журналистами, которые находились в Ганновере по программе «Межграничные наблюдения: беспристрастное освещение выборов ОМС в Нижней Саксонии и Армении», которая была организована Берлинской школой журналистики совместно с армянской общественной организацией «Журналисты ради будущего».
Но кандидаты от Социал-демократической партии Германии особо не предлагали программ для изменений.
«Я не хочу ничего менять. Я хочу продолжить тот путь, который был раньше»,- говорит участница в выборах ОМС Нижней Саксонии Кристина Ранке-Хек.
Это не так удивительно, так как мэр административного центра Нижней Саксонии Ганновера также из этой партии. И, несмотря на то, что мэр является социал-демократом, некоторые граждане отказывались брать предвыборные буклеты, которые на улицах раздавали сами кандидаты от партии.
Кстати, 11 сентября в Ганновере не будут избирать мэра. Избранный сроком на 8 лет действующий мэр останется на должности до 2021 года.
Тем не менее, кандидаты от Социал-демократической партии Германии не исключают неожиданностей на выборах ОМС, которые пройдут в ближайшее воскресенье в Нижней Саксонии: избиратели всегда непредсказуемы, хотя и 4 сентября они победили сопартийцев Ангелы Меркель в ее родном районе Мекленбург-Западная Померания.
Социал-демократическая партия получила 30.5 процентов голосов. На втором месте была партия, созданная три года назад, «Альтернатива для Германии» - 21 процент. Христианско-демократическая партия Ангелы Меркель набрала всего 19 процентов голосов.
По словам аналитиков, основная причина такой ситуации, проблема мигрантов и социально-экономическое положение страны. Именно по этой причине выборы 11 сентября ОМС считаются проверочными перед общегосударственными выборами.