Արցախի ՄԻՊ-ը կոչով դիմել է «Եվրատեսիլ»-ի կազմակերպիչներին
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը բաց նամակով դիմել է «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի կազմակերպիչներին՝ Եվրոպական հեռարձակողների միությանը և «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի Ռեֆերենտ խմբին:
Նամակում նշվում է. «Լինելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ ես պետք է հպարտորեն և համեստորեն պաշտպանեմ Լեռնային Ղարաբաղի մոտավորապես 150 000 խաղաղ բնակչության ազատությունն ու իրավունքները: Ես եվրոպացի եմ, ում երկրի մուտքը Եվրոպական հանրություն մերժվում է և որի դրոշը հայտնվել է զայրույթի, վախի, ամոթի և որ ամենակարևորն է՝ անտարբերության կենտրոնում: Այս ամենի արդյունքը եղավ ձեր՝ մայիսի 11-ին տարածած հաղորդագրությունը: Առաջին հերթին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անունից, ես ուզում եմ իմ խիստ անհամաձայնություն արտահայտել հայտարարության մեջ կիրառվող լեզվի հանդեպ, որտեղ ԼՂ հակամարտությունը ներկայացվում է որպես զուտ տարածքային վեճ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Մենք՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, օգտագործել ենք ինքնորոշման հիմնարար և անժխտելի իրավունքը՝ սկսած 1991 թվականից՝ հայտարարելով և պաշտպանելով մեր անկախությունը Ադրբեջանի Սովետական Հանրապետությունից: Դա արվել է Միջազգային իրավունքին համապատասխան և ապա կիրառվող Խորհրդային Սահմանադրական իրավունքի համաձայն: Այսպիսով, ԼՂ հակամարտության ձեր բնութագիրը ոչ ճիշտ է և վիրավորական իմ ժողովրդի համար: Երկրորդ, ես ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել Ապրիլի 2-5 ընկած իրադարձություններին, որով գուցե բացատրվում է մրցույթի մասնակցի կողմից Արցախի դրոշը ցուցադրելու շատ հասկանալի անձնական դրդապատճառը:
Ես ուզում եմ նաև ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստերի վրա, որոնք հիմնավոր կերպով ներկայացված են ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի Միջանկյալ զեկույցում, որը ներկայացնում է այն բոլոր վայրագությունները և բռնությունները, որոնք իրականացվել են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ապրիլի 2-ից 5-ը ընկած ժամանակահատվածում: Եվ որպես պատասխանատվության զգացում ունեցող եվրոպացի, ով մտածում է եվրոպական արժեքների մասին և ձգտում է ժողովրդավարության և խաղաղության՝ մրցույթի մասնակիցը պարզապես կոչ է արել խաղաղության և միասնության՝ ցուցադրելով ԼՂՀ դրոշը հանուն այն մարդկանց, ովքեր կորցրել են իրենց կյանքը ընդամենը 40 օր առաջ այն հողի վրա, որը մեր տունն է:
Այնուամենայնիվ, դուք սպառնացել եք պատժամիջոցներ կիրառել մրցույթի մասնակցի հանդեպ՝ լռեցնելով նրա խոսքի ազատության պատշաճ և համեստ արտահայտումը: Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից այդ վայրագությունները կատարվել են ընդամենը 40 օր առաջ, և Ադրբեջանը բացահայտ կերպով սպառնում է կրկնել դրանք, եթե իմ ժողովուրդը չհնազանդվի Ադրբեջանի տիրապետությանը:
Ես կոչ եմ անում հիշել Եվրոպայի հիմնարար արժեքների մասին, որոնք առկա են Ջոն Լոկի, Վոլտերի, Կանտի ուսմունքներում և ոչ թե սիրել Հիտլերին ու Մուսոլինիին:
Ես կոչ եմ անում ձեզ լինել խաղաղության և միասնության կողմնակիցը: Վերջում կոչ եմ անում մնալ երաժշտական մրցույթի ձևաչափի շրջանակներում և դուրս չգալ միջազգային քաղաքականության ոլորտ:

Омбудсмен НКР обратился к организаторам конкурса "Евровидение"
Омбудсмен НКР Рубен Меликян направил открытое письмо организаторам песенного конкурса "Евровидение - 2016" - Европейскому вещательному союзу и референтной группе песенного конкурса "Евровидение".
В письме говорится: "Будучи омбудсменом НКР, я с гордостью должен защищать свободу и права народа Нагорного Карабаха, 150 000 мирных жителей. Я европеец, чью страну отказывается признавать европейское сообщество и чей флаг вызвал злость, страх, смущение, стыд, и что более важно апатию. Это привело к вашему официальному заявлению от 11 мая. Прежде всего, от имени народа Карабаха, я хотел бы выразить свое решительное несогласие с вашим заявлением, в котором карабахский конфликт описан как просто территориальный спор между Арменией и Азербайджаном.
Мы - народ Нагорного Карабаха, используя основательное право на самоопределение с 1991 года, защитив свою независимость от Азербайджанской Советской Республики. Это было сделано в полном соответствии с нормами международного права, а затем, согласно советскому конституционному закону. Таким образом, ваше описание карабахского конфликта является неверным и оскорбительным для моего народа. Во-вторых, хочу напомнить о событиях 2-5 апреля 2016 года, которые, возможно, объясняют мотивацию участника музыкального конкурса продемонстрировать национальный флаг Арцаха.
Конкурсантка, как ответственный европеец, который заботится о европейских ценностях и стремится к демократии и миру, всего лишь призвала к миру и единству, продемонстрировав флаг НКР ради людей, которые потеряли свою жизнь всего 40 дней назад на своей земле, которая является нашим домом.
Тем не менее, вы угрожали применить санкции по отношению к ней, заглушая свободу слова. Эти варварства были совершены ВС Азербайджана всего 40 дней назад, и Азербайджан открыто угрожает повторить события, если мой народ не подчинится тирании Азербайджана.
Я призываю вспомнить об основных ценностях Европы, которые были в учениях Джона Локка, Вольтера, Канта, а не Гитлера и Муссолини.