«Պրեսս Ստենդ»-ը կրպակավարներից հսկայական գումարներ է պահանջում
67-ամյա Ռուզաննա Քոչարյանն արդեն 1 միլիոն դրամ գումար է վճարել «Պրեսս Ստենդ» ընկերությանը՝ որպես վնասի փոխհատուցում։ 2015-ի մարտի 21-ին թերթերի, ամսագրերի վաճառքով զբաղվող ընկերությունում ընդունվել է աշխատանքի որպես կրպակավար, ու հենց առաջին օրն էլ գույքագրման ժամանակ պակասորդ է գրանցվել նրա անունով։ Տիկնոջ պատմելով՝ իրենից առաջ աշխատած աշխատակցի պարտքը իրեն է փոխանցվել։
«Երբ մենեջերի օգնությամբ դասավորում էինք նոր գույքագրված կրպակը, ներկայացավ գույքագրողը, կատարեց գույքագրում ու արդյունքում ինձ վրա պակասորդ դրվեց, ինչի արդյունքում աշխատանքի հենց առաջին օրը առանց առևտուր անելու ունեցա 117 000 դրամ պարտք»,- «Ա1+»-ին պատմում է տիկին Ռուզաննան։
Հասկանալով իր նկատմամբ անարդար վերաբերմունքը՝ տիկինը բարձրաձայնել է դրա մասին, ասել, որ չի պատրաստվում վճարել այդ գումարը։ Արդյունքում ընդհարվել են գույքագրման բաժնի պետ Դավիթի հետ. «Նույնիսկ որոշեցի դատի տալ նրան։ Դավիթն իրեն երևակայում է հիմնարկի թագավոր, անպատվելով իմ ինքնասիրությունը՝ ինձ անվանելով գող և սուտասան»,- նշում է տիկին Ռուզաննան։ Այնուհանդերձ, տիկին Ռուզաննան վճարել է այդ գումարը, սակայն ամեն ինչ այդքանով չի ավարտվել։
55 000 դրամ աշխատավարձ ստացող կինը նշում է՝ փակելով նախորդ պարտքերը՝ էլի տուգանքներ են ավելանում իր անունով։ «Դեռ չվերջացրած այդ 117 000 դրամի վճարումը, մեկ էլ 150 000 դրամ տուգանք էլի եկավ։ Մեկ անգամ որ վճարեցի, դրանից հետո սովորեցին ու էլի գումարներ պահանջեցին, և այդպես մինչև՝ 1 000 000դրամ»։
Ռուզաննա Քոչարյանը նկարագրում է այն սխեման, որի միջոցով իրենից ու մյուս կրպակավարներից հսկայական չափերի գումարներ է պահանջում «Պրեսս Ստենդ» ընկերության ղեկավարությունը. «Օրինակ՝ ծխախոտ ստանալիս մեկ տուփի փոխարեն 10-ն են գրում՝ գումարը ստանալիս վնաս հաշվելով աշխատողի վրա։ Կամ ապրանքը ստանում ես, բայց համակարգչում 5 օր ուշացումով են մուտքագրում, սխալ թվեր են գրում»։
Տիկին Ռուզաննայի պնդմամբ՝ ինքը միակը չէ, որ տուժել է «Պրեսս Ստենդ»-ի ղեկավարության գործելակերպից. «Աշխատավարձ ստանալու օրերին եկեք տեսեք ինչ է կատարվում, աշխատողները հերթ կանգնած են, չեն հասցնում աշխատավարձը ստանալ, ստանում ու տանում են տուգանքները վճարելու։ Բոլորի նկատմամբ են այսպես վարվում»։
Կրպակավարը փորձել է խնդրի մասին տեղեկացնել նաև «Պրեսս Ստենդ»-ի սեփականատեր, պատգամավոր Արման Սահակյանին, սակայն չի կարողացել կապ հաստատել. «Պարոն Սահակյան, խնդրում եմ Ձեզ, ընդունել ինձ, լսել այն ամենի մասին, ինչ կատարվում է Ձեր հիմնարկում։ Այնտեղ ախպերական ոչ մասնագետների մի հավաքածու է՝ բացառությամբ մի քանիսի, որը միայն կարող է գոռալով վախեցնել թոշակառու կանանց»,- այսպես է դիմում պատգամավորին կրպակավար Ռուզաննա Քոչարյանը։
Մեկնաբանություն ստանալու համար «Ա1+»-ը փորձեց կապ հաստատել «Պրեսս Ստենդ» ընկերության ղեկավարության հետ, սակայն մեր հեռախոսազանգերին չպատասխանեցին։ Պատրաստ ենք նաև ներկայացնել «Պրեսս Ստենդ» ընկերության պարզաբանումները։

"Пресс Стенд" требует огромных денег у продавцов
67-летняя Рузанна Кочарян выплатила уже 1 миллион драм компании "Пресс Стенд" в качестве компенсации за ущерб. 21 марта 2015 года она была принята на работу в компанию, которая занимается продажей газет и журналов, и в самый первый день во время инвентаризации на ее имя была записана недостача. По ее словам, долг предыдущего сотрудника записали на нее.
"Когда с помощью менеджера раскладывали вещи в киоске, пришел инвентаризатор, провел инвентаризацию и в результате на меня записали недостачу, в результате чего в первый же день работы, еще не начав торговлю, у меня появился долг в 117 000 драм",- корреспонденту "А1+" рассказала г-жа Рузанна.
Осознавая несправедливое отношение, женщина сообщила, что не собирается выплачивать этот долг. В результате она поспорила с начальников отдела инвентаризации Давидом: "Даже решила подать в суд. Давид себя считает королем компании, оскорбив мое личность, назвав меня воровкой и лгуньей",- говорит г-жа Рузанна. Затем г-жа Рузанна выплатила деньги, но на этом все не закончилось.
Женщина, которая получает 55000 драм зарплату, отмечает, что закрывая предыдущие долги, на ее имя записывают новые: "Еще не выплатив 117 000 драм, пришел долг в размере 150 000 драм. Когда я один раз заплатила, они привыкли и потребовали еще, и так до 1000000 драм".
Рузанна Кочарян описывает схему, с помощью которой у нее и у других руководство компании "Пресс Стенд" требует огромные деньги. "Например, получая сигареты, вместо 1 пачки пишут 10, записывая недостачу на работника. Или получают товар, но информацию в компьютер вводят через 5 дней, пишут неправильные цифры".
По словам г-жи Рузанны, не она одна пострадала от действий руководства "Пресс Стенд"-а. "Придите посмотрите, что происходит в дни получения зарплаты, работники стоят в очереди, не успевают получить, как идут платить штрафы. Со всеми так поступают".
Она попыталась сообщить о проблеме также собственнику компании, депутату Арману Саакяну, однако не смогла связаться с ним: "Г-н Саакян, прошу Вас принять меня, выслушать о том, что происходит в вашей компании. Там сборище непрофессионалов, за исключением нескольких, которые только крича могут напугать пенсионерок",- так обращается к депутату Рузанна Кочарян.
"А1+" попытался связаться с руководством компании "Пресс Стенд" для того, чтобы получить комментарии, однако на звонки не ответили. Готовы также представить разъяснения компании "Пресс Стенд".