Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ (տեսանյութ)
Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպեց Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացին և այս շրջանակում տեղի ունեցած վերջին հանդիպումներին։ Երկուստեք կարոևորվեց ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին իրական բովանդակություն հաղորդելու անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ կարևորեց ղեկավարների մակարդակով իրենց հասարակություններին խաղաղության հրապարակային ազդակների և ուղերձների հղումը և նշեց, որ ադրբեջանական կողմը հրապարակային դաշտում շարունակում է հանդես գալ Արցախի ժողովրդի իրավունքները մերժող առավելապաշտական դիրքորոշումներով, որոնք հնարավորություն չեն տալիս առաջընթաց արձանագրելու խաղաղ գործընթացում:
Կողմերը մտքեր փոխանակեցին ՀՀ-ԵՄ գործընկերության բազմաշերտ օրակարգի շուրջ, անդրադարձան միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների։

Зограб Мнацаканян встретился со специальным представителем ЕС Тойво Клааром (видео)
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара.
Собеседники коснулись процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и недавних встреч, проведенных в этих рамках. Стороны двусторонне подчеркнули необходимость придания реального значения мирным соглашениям, достигнутым между народами. В этом контексте министр иностранных дел Армении подчеркнул важность направления публичных сигналов и месседжей о мире своим обществам на уровне руководства и отметил, что азербайджанская сторона продолжает занимать максималистские позиции, отрицающие права народа Арцаха, что препятствует прогрессу в мирном процессе.
Стороны обменялись мнениями по многосторонней повестке партнерства Армения-ЕС, затронули актуальные международные и региональные вопросы.