Վստահություն և հասանելիություն ողջ աշխարհում
• Ամերիաբանկն այս կամ այն ​​կերպ ներգրավված է Հայաստանում իրականացվող յուրաքանչյուր խոշոր կորպորատիվ նախագծում
• Միաժամանակ, այն միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունները համարում է Հայաստանի տնտեսության ողնաշարը
4.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար կազմող իր վարկային պորտֆելով՝ Ամերիաբանկը Հայաստանի ֆինանսական ոլորտի առաջատար հաստատությունն է։
Որպես Հայաստանի խոշորագույն վարկատուն` կայացած թվային ենթակառուցվածքներով և ռիսկերի արդյունավետ կառավարման համակարգով, Ամերիաբանկը վստահելի գործընկեր է բազմաթիվ սփյուռքահայերի համար, որոնք նախընտրում են իրենց խնայողությունները պահել և ներդրումներ կատարել Հայաստանում։ Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը ներկայացնում է բանկի կայացման ուղին։
- Ինչպե՞ս է Ամերիաբանկը դարձել Հայաստանի առաջատար ֆինանսական հաստատություններից մեկը։
- Ամերիաբանկը պարզապես բիզնես չէ, այն մարդկանց շուրջ կառուցված միջավայր է։ Ամենասկզբից մենք առանձնացանք նրանով, որ մեր գործունեության հիմքում դրեցինք հաճախորդների կարիքները։ Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջիններից էր, որ բանկային գործունեության մեջ ներդրեց իսկապես հաճախորդակենտրոն մոտեցում՝ հիմնված ուշադիր լսելու, իրական կարիքներն ու խնդիրները հասկանալու և պրոդուկտներն ու ծառայություններն այդ կարիքների ու խնդիրների շուրջ մշակելու վրա։
Ժամանակի ընթացքում զարգացնելով այս մոտեցումը՝ մենք բռնեցինք թվայնացման ուղին։ Այդ ուղու ամենավաղ փուլերում մենք սկսեցինք ներդրումներ իրականացնել սպասարկման բազմաֆունկցիոնալ հարթակի, թվային պրոդուկտների և էկոհամակարգի զարգացման ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով ապահովել բանկային ծառայությունների անխափան մատուցումը և հասանելիությունը։ Մեզ համար թվային բանկինգը կարևոր է ոչ միայն արդյունավետության տեսանկյունից. այն նաև ներառականության և ինտեգրման գործիք է։ Այսօր թվային լուծումները մեզ թույլ են տալիս սպասարկել հաճախորդներին Հայաստանի ողջ տարածքում և արտերկրում, այդ թվում՝ Սփյուռքի ներկայացուցիչներին և միջազգային ներդրողներին։ Մենք ունենք ընդամենը 28 մասնաճյուղ, սակայն ներկայում սպասարկում ենք Հայաստանի չափահաս (15+ տարեկան) բնակչության ավելի քան 30%-ին։ Սա խոսում է մեր թվային ծառայությունների լայն հասանելիության մասին։
- Ինչպե՞ս է զարգացել Ամերիաբանկի մշակույթը։
- Ամերիաբանկի մշակույթը զարգացել է բանկի ինստիտուցիոնալ աճին համընթաց։ Երբ ես միացա բանկին, թիմում կար ընդամենը 30 աշխատակից։ Այսօր նրանց թիվը 2400-ից ավել է։ Կազմակերպության աճին համընթաց միասնականությունը, վստահությունը և ընդհանուր նպատակները պահպանելը լուրջ և հետևողական ջանքեր է պահանջել։ Մի քանի տարի առաջ մենք վերանայեցինք և վերաձևակերպեցինք մեր առաքելությունն ու արժեքները՝ նպատակ դնելով դուրս գալ ավանդական բանկի սահմաններից և դառնալ տեխնոլոգիական հաստատություն, որի գործունեության կենտրոնում բոլոր շահագրգիռ կողմերի կարիքներն են։
Մեր մշակույթը հիմնված է ներառականության և մարդկանց արժանիքների վրա. մենք գնահատում ենք թիմի յուրաքանչյուր անդամի անհատականությունն ու ներդրումն ընդհանուր գործում։ Մենք մեծածավալ ներդրումներ ենք կատարում հաղորդակցության, աշխատակիցների ինտեգրման, վերապատրաստման, նրանց մոտ առաջնորդության հմտությունների զարգացման և ներքին երկխոսության ձևավորման ուղղությամբ՝ ապահովելու համար մեր արժեքների հետևողական կիրառումն ամբողջ կազմակերպությունում։
- Ո՞ր ոլորտներում է գործում բանկը։
- Մենք ունիվերսալ բանկ ենք և ակտիվորեն ներգրավված ենք Հայաստանի տնտեսության բոլոր ոլորտներում։ Մենք սպասարկում ենք նաև տնային տնտեսություններին։ Թե՛ կորպորատիվ, թե՛ մանրածախ ոլորտներում երկրի խոշորագույն վարկատուն լինելը հսկայական պատասխանատվություն է, որը մենք ուրախությամբ ստանձնել ենք։ Մեր պորտֆելում ամենամեծ մասնաբաժիններն ունեցող ոլորտներն են շինարարությունը, արդյունաբերական գյուղատնտեսությունը և առևտուրը։
Կորպորատիվ կամ ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր գնահատելիս մենք առաջնորդվում ենք խիստ չափանիշներով։ Հիմնականում հաշվի ենք առնում ներդրողի հեղինակությունը, փորձը և կարողությունները, ինչպես նաև առևտրային տեսանկյունից նախագծի կենսունակությունը և ներդրումը տնտեսական զարգացման մեջ։ Նույնքան կարևոր են թափանցիկությունը և ԲՍԿ (ESG, Բնապահպանական և սոցիալական կառավարման) սկզբունքների պահպանումը։ Թե՛ ներդրողը, թե՛ նախագիծը պետք է համապատասխանեն Ամերիաբանկի ESG նվազագույն չափանիշներին, որոնք համապատասխանում են միջազգային ստանդարտներին։
- Որպես Հայաստանի խոշորագույն վարկատուն՝ ի՞նչ գործոններ եք հաշվի առնում ՄՓՄՁ-ներին ուղղված լուծումներ մշակելիս։
- ՄՓՄՁ-ները Ամերիաբանկի առանցքային ուղղություններից են։ Մենք համարում ենք, որ դրանք մեր տնտեսության հիմքն են և խիստ անհրաժեշտ` մարզերի հավասարաչափ զարգացման համար։ Մեր ծառայություններն ուղղված են ՄՓՄՁ-ների կարիքների բավարարմանը, և մենք պարբերաբար հետազոտություններ ենք իրականացնում` այդ կարիքներն ավելի լավ հասկանալու համար։ Մենք նաև առաջարկում ենք անհատականացված ֆինանսական պրոդուկտներ, որոնք մշակվել են բազմաթիվ միջազգային ֆինանսական հաստատությունների աջակցությամբ։ Դրանք ներառում են կանանց կողմից ղեկավարվող ընկերությունների, կանաչ և մաքուր էներգիա արտադրող ՓՄՁ-ների, երիտասարդների ֆինանսավորման և այլ ծրագրեր։ Հպարտ ենք, որ վայելում ենք նորաստեղծ ընկերությունների ավելի քան 30%-ի վստահությունը, որոնք իրենց առաջին հաշիվը բացում են մեզ մոտ։
Մենք վայելում ենք զարգացման ֆինանսավորման բազմաթիվ կազմակերպությունների վստահությունը, հանդիսանում ենք նրանց գործընկերը։ Նախորդ տարի այս ուղղությամբ կնքել ենք շուրջ 800 միլիոն ԱՄՆ դոլարի գործարքներ։
Ընդհանուր առմամբ, այս համագործակցությունները խթանում են կայուն ներդրումները, ուժեղացնում ՄՓՄՁ-ները և նպաստում երկարաժամկետ տնտեսական կայունությանն ու ներառական աճին։ Ամերիաբանկն իրականացնում է մի շարք ծրագրեր, որոնց նպատակն է աջակցել կանանց պատկանող և նրանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսներին` մի սեգմենտի, որը կայուն աճ է արձանագրում։ Բանկի հետ հարաբերություններում այս ընկերություններին բնորոշ է պատասխանատվության բարձր մակարդակ և թափանցիկություն, ինչը նրանց դարձնում է արժեքավոր հաճախորդ։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում մարզային հաճախորդներին և նոր վարկառուներին։
- Ի՞նչ ուղերձ կցանկանայիք հղել ԱՄՆ ներդրողներին՝ մասնավորապես Ամերիկայի հայկական Սփյուռքին։
- Հայաստանն առաջարկում է հիանալի պայմաններ կյանքի և գործարարության համար։ Միջազգային հիմնական քարտերը` Visa-ն, MasterCard-ը և որոշ American Express քարտեր, լայն կիրառում ունեն։ Անխափան գործում են թվային դրամապանակները, օրինակ` Apple Wallet-ը, իսկ բանկոմատներն ու առևտրային ենթակառուցվածքներն ապահովում են հարմարավետ և հուսալի սպասարկում երկրի ողջ տարածքում։ Չնայած վերջին տարիները լի էին մարտահրավերներով՝ տարածաշրջանում կայունության վերահաստատմանը զուգահեռ ստեղծվել են նոր հնարավորություններ։ Տաղանդավոր և կրթական բարձր մակարդակ ունեցող իր մասնագետներով, առողջապահական ուժեղ համակարգով և աճող զբոսաշրջությամբ՝ Հայաստանը բարենպաստ պայմաններ ունի ներդրումներ ներգրավելու և տարածաշրջանային կենտրոն դառնալու համար։

• Америабанк так или иначе участвует во всех крупных корпоративных проектах в Армении.
Обладая кредитным портфелем в размере около 4,5 миллиардов долларов США, Америабанк является важной фигурой финансовой системы Армении.
Будучи крупнейшим кредитором в Армении, обладающим развитой цифровой инфраструктурой и системой управления рисками, Америабанк является надежным партнером для многих армян Диаспоры, которые предпочитают хранить свои сбережения и осуществлять инвестиции в Армении. Председатель Директората-генеральный директор Артак Анесян рассказал о пути становления банка.
- Как Америабанк стал одним из ведущих финансовых учреждений Армении?
- Америабанк – это не просто бизнес, это среда, выстроенная вокруг людей, – отметил г-н Анесян. С самого начала мы отличались тем, что ставили клиентов в центр всего, что мы делаем. Мы одними из первых в Армении внедрили по-настоящему клиентоориентированный подход в банковском деле. Суть данного подхода состояла в умении внимательно слушать клиентов, понимать их реальные потребности, выявлять болевые точки и разрабатывать продукты и услуги, с учетом полученной информации.
Со временем этот подход перерос в сфокусированность на цифровизации. Мы довольно рано начали инвестировать в омниканальную дистрибуцию, цифровые продукты и развитие экосистемы, чтобы сделать банковские услуги бесшовными и доступными. Для нас цифровой банкинг – это не просто повышение эффективности, это инструмент для обеспечения инклюзивности и интеграции. Сегодня цифровые решения позволяют нам обслуживать клиентов по всей Армении и за рубежом, включая представителей диаспоры и международных инвесторов. Несмотря на то, что мы обслуживаем более 30% взрослого населения Армении (старше 15 лет), у нас всего 28 филиалов, что говорит о широкой доступности наших цифровых услуг по всей стране.
- Как развивалась культура Америабанка?
- Развитие культуры Америабанка отражало его институциональный рост. Когда я начал работать в банке, команда состояла примерно из 30 человек. Сегодня их более 2400. Масштабирование организации, с одновременным сохранением согласованности, доверия и стремления к единой цели, потребовало немалых усилий. Несколько лет назад мы пересмотрели и переформулировали нашу миссию и ценности, четко обозначив стремление выйти за рамки традиционного банка и стать технологическим пространством для всех заинтересованных сторон.
Наша культура основана на заслугах и принципе инклюзивности. Мы признаем уникальную ценность каждого члена команды. Мы вкладываем значительные средства в коммуникацию, адаптацию и обучение сотрудников, в развитие лидерских навыков и внутреннего диалога, чтобы обеспечить последовательное внедрение наших ценностей во всей организации.
- Какие секторы охватывает деятельность банка?
- Мы являемся универсальным банком и активно работаем во всех секторах экономики Армении, а также удовлетворяем потребности домохозяйств. Статус крупнейшего кредитора как корпоративного, так и розничного секторов влечет за собой огромную ответственность, которую мы с радостью принимаем. Наибольшую долю нашего портфеля составляют строительство, промышленное сельское хозяйство и торговля.
Мы применяем строгие критерии оценки крупных корпоративных или инфраструктурных проектов. Ключевыми факторами являются репутация инвестора, его опыт и потенциал, а также коммерческая эффективность проекта и его ценность с точки зрения экономического развития. Не менее важны прозрачность и соблюдение принципов экологического, социального и корпоративного управления (ESG). Как инвестор, так и проект должны соответствовать минимальным стандартам ESG Америабанка, которые соответствуют международно признанным стандартам.
- Являясь крупнейшим кредитором в Армении, какие факторы вы учитываете при разработке решений по поддержке ММСП?
- ММСП является ключевым направлением деятельности Америабанка. Мы рассматриваем их как основу нашей экономики и считаем, что они абсолютно необходимы для сбалансированного развития регионов. Наши услуги разработаны с учетом потребностей ММСП, и мы периодически проводим исследования, чтобы лучше понимать потребности наших клиентов. Мы также предлагаем персонализированные финансовые продукты, разработанные при поддержке многих международных финансовых институтов. К таким продуктам относятся программы для предприятий, возглавляемых женщинами, для МСП, работающих в сфере зеленой энергетики, для финансирования молодежи и другие программы. Мы очень гордимся тем, что пользуемся доверием более 30% вновь открывающихся предприятий, которые открывают свои первые счета у нас.
Нам доверяют и с нами сотрудничают многие структуры, работающие в сфере развития, и за последний год мы заключили сделки на сумму около 800 миллионов долларов США.
В целом, данное сотрудничество помогает обеспечивать устойчивые инвестиции, укреплять микро-, малые и средние предприятия, а также способствует долгосрочной экономической устойчивости и инклюзивному росту. Америабанк реализует ряд программ по поддержке женщин-предпринимателей. Данный сегмент продолжает расти и расширяться. Компании, принадлежащие женщинам и управляемые ими, как правило, отличаются высоким уровнем ответственности и прозрачности в своих отношениях с банками, что делает их ценным сегментом клиентов. Особое внимание уделяется региональным клиентам и новым заемщикам.
-Какое послание Вы хотели бы передать американским инвесторам, особенно представителям армянской диаспоры в США?
- Армения предлагает отличные условия для жизни и ведения бизнеса. Основные международные карты (Visa, MasterCard и некоторые карты American Express) принимаются повсеместно, цифровые кошельки, такие как Apple Wallet, работают бесперебойно, а банкоматы и инфраструктура торговых точек обеспечивают удобное и надежное обслуживание по всей стране. Несмотря на то, что последние годы были довольно сложными, с ростом стабильности в регионе открылись новые возможности. Армения, с ее талантливыми и высокообразованными специалистами, устойчивой системой здравоохранения и растущим сектором туризма, имеет все возможности для привлечения инвестиций и развития в качестве регионального центра.