Արևային լուծումներ Արենիում․ Ucom-ը և FPWC-ն աջակցում են շրջակա միջավայրի պահպանությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինUcom-ի աջակցությամբ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) Արենի համայնքի Ագարակաձոր, Արենի, Մոզրով, Ռինդ և Չիվա բնակավայրերում մեղվապահներին տրամադրել է արևային էլեկտրական ցանկապատներ՝ մեղվափեթակները արջերից պաշտպանելու համար։
Վայոց ձորում վերջին տարիներին վայրի կենդանիների կենսամիջավայրը փոփոխվել է, ինչի հետևանքով արջերը՝ սնունդ հայթայթելու նպատակով, երբեմն մտնում են համայնքների տարածքներ, վնասում մեղվափեթակներ, մրգատու այգիներ և գյուղատնտեսական ենթակառուցվածքներ։ Նշված համայնքներում մեղուների փեթակները պարբերաբար ամբողջությամբ ոչնչացվել են։
«Ucom-ում մենք կարևորում ենք այն նախաձեռնությունները, որոնք նպաստում են Հայաստանի կանաչ ապագային և կենսաբազմազանության պահպանությանը։ Տեխնոլոգիական և բնապահպանական լուծումների համադրությամբ մենք ձգտում ենք ապահովել երկարաժամկետ կայուն արդյունքներ՝ նպաստելով շրջակա միջավայրի երկարաժամկետ պահպանությանը», – նշեց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս էլեկտրական ցանկապատները պաշտպանում են մեղվապահներին վնասներից՝ միաժամանակ հնարավորություն տալով արջերին անվնաս վերադառնալ իրենց բնական միջավայր։ Այսպիսի նախագծերը մեզ ավելի են մոտեցնում մարդու և բնության ներդաշնակ համակեցության մեր վերջնական նպատակին», - ընդգծեց FPWC-ի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։
Արևային էլեկտրական ցանկապատները համարվում են ժամանակակից և բնապահպանական տեսանկյունից անվտանգ լուծում։ Կենդանու դիպչելու դեպքում այն արձակում է թույլ էլեկտրական ազդակ, որը կանխում է հետագա մոտեցումը՝ առանց վնաս պատճառելու։ Էլեկտրական ցանկապատների՝ «հովիվների» տեղադրումը դիտվում է կարճաժամկետ գործնական լուծում՝ քանի դեռ զուգահեռաբար շարունակվում են երկարաժամկետ ծրագրերը։ Դրանցից մեկն էլ գործընկերների կողմից շարունակաբար տնկվող հազարավոր ծառերն են, որոնք անտառ ձևավորելով վայրի կենդանիների համար բնական սննդի բավարար աղբյուր կդառնան։ Վերջին տասնամյակներում կլիմայի փոփոխության, թունաքիմիկատների և կենսավայրերի նվազման հետևանքով կտրուկ պակասել է նաև մեղուների թիվը՝ ինչը լուրջ վտանգ է ստեղծում գյուղատնտեսության և բնության հավասարակշռության համար։
Ucom-ի և FPWC-ի համատեղ այս ծրագիրը միտված է համայնքների ենթակառուցվածքների բարելավմանը և Հայաստանի կենսաբազմազանության երկարաժամկետ կայուն պահպանությանը։

Поддержи А1+!При поддержке Ucom Фонд по сохранению дикой природы и культурных ценностей (FPWC) предоставил пчеловодам в населенных пунктах Агаракадзор, Арени, Мозров, Ринд и Чива общины Арени солнечные электрические ограждения для защиты ульев от медведей.
В последние годы в Вайоц Дзоре изменилась среда обитания диких животных, в результате чего медведи в поисках пищи иногда заходят на территории общин, повреждая ульи, фруктовые сады и сельскохозяйственную инфраструктуру. В указанных общинах пчелиные ульи регулярно полностью уничтожались.
«В Ucom мы ценим инициативы, которые способствуют зеленому будущему Армении и сохранению биоразнообразия. Сочетая технологические и экологические решения, мы стремимся обеспечить долгосрочные устойчивые результаты, способствуя долгосрочной защите окружающей среды», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Эти электрические ограждения защищают пчеловодов от ущерба, одновременно позволяя медведям безопасно вернуться в их естественную среду обитания. Подобные проекты приближают нас к нашей конечной цели — гармоничному сосуществованию человека и природы», — подчеркнул директор FPWC Рубен Хачатрян.
Солнечные электрические ограждения считаются современным и экологически безопасным решением. При прикосновении животного они испускают слабый электрический импульс, который предотвращает дальнейшее приближение, не причиняя вреда. Установка электрических ограждений — «пастухов» рассматривается как краткосрочное практическое решение, в то время как параллельно реализуются долгосрочные программы. Одна из них — постоянная посадка партнерами тысяч деревьев, которые, формируя лес, станут достаточным источником естественной пищи для диких животных.
В последние десятилетия, в результате изменения климата, применения пестицидов и сокращения среды обитания, резко сократилась численность пчёл, что создает серьезную угрозу для сельского хозяйства и экологического баланса.
Совместная программа Ucom и FPWC направлена на улучшение инфраструктуры общин и долгосрочное устойчивое сохранение биоразнообразия Армении.