Ucom-ի աջակցությամբ կանցկացվի «Արևորդի» 13-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը
Աջակցիր «Ա1+»-ինUcom-ի աջակցությամբ սեպտեմբերի 26-30-ը Հայաստանի կինոգործիչների միությունում (Վարդանանց 18) կկայանա «Արևորդի» 13-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը՝ «Համակեցություն մարդկանց և բնության միջև» խորագրով։ Այս տարի փառատոնը նպատակ ունի ընդգծել մարդու և բնության խաղաղ համակեցության անհրաժեշտությունը՝ ներկայացնելով համաշխարհային ու տեղական բնապահպանական կարևոր խնդիրները ֆիլմերի և մշակութային միջոցառումների միջոցով։
«Արևորդին» ամենակայացած կանաչ կինոփառատոնն է, որն իր 19-ամյա պատմության ընթացքում ներկայացրել է ավելի քան 760 ֆիլմ շուրջ 150 երկրից՝ բնապահպանության շուրջ շարունակաբար ստեղծելով երկխոսության և համագործակցության հարթակ։ Փառատոնի առաքելություններից մեկն է հանրության իրազեկվածության բարձրացումը՝ բնապահպանական և կենսաբազմազանության խնդիրների վերաբերյալ։ Այս տարվա շեշտադրումը հատկապես կարևոր է, քանի որ այն համընկնում է 2026 թվականին Հայաստանում նախատեսված ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական շրջանի հետ՝ ավելի ընդգծելով փառատոնի ուղերձների նշանակությունը։
«Ucom-ը՝ որպես կանաչ ընկերություն, կարևորում է բնության պահպանությունը, ուստի սիրով է աջակցում նման նախաձեռնություններին։ Մեր նպատակն է, որ Ucom-ի բնապահպանական ուղերձները հասնեն որքան հնարավոր է շատ մարդկանց, հատկապես՝ երիտասարդներին, քանի որ հենց նրանք են ապագայում ձևավորելու Հայաստանի բնապահպանական ապագան»,- նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս օրերին մենք ջանում ենք ներկայացնել տարբեր երկրների առաջատար ֆիլմեր՝ բացահայտելու «Մարդու և բնության համակեցություն» թեման իր բազմաշերտությամբ։ Միջոցառումներից յուրաքանչյուրը յուրովի կփորձեն ներկայացնել, թե որքան բարդ ու կարևոր է պահպանել այդ համակեցությունը՝ հաղթահարելով ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերները», - ասել է Սոնա Քալանթարյանը, «Արևորդի» միջազգային փառատոնի համակարգողը։
Ucom-ի աջակցությամբ փառատոնի շրջանակներում ցուցադրվող տասնյակ ֆիլմերը թարգմանվել են և կներկայացվեն հայերեն ենթագրերով։ Դրանց թվում են․
· Արքայադուստր Մոնոնոկե (Princess Mononoke)՝ Հայաո Միյազակի, Ճապոնիա, 1997- (Հայաստանում առաջին անգամ մեծ էկրանին, 4K ֆորմատ)
· Սև ցուլ (Black Ox), Ճապոնիա, 2024. Ֆիլմը ներկայացնում է մարդ-բնություն համակեցությունը, երաժշտության հեղինակ Ռյուիչի Սակամոտո
· Յանունի (Yanuni), Ավստրիա, Կանադա, Գերմանիա, ԱՄՆ, 2025` Լեոնարդո Դի Կապրիոյի պրոդյուսերական ֆիլմը, նկարագրում է բնիկ համայնքների բնապահպանական պայքարը
· Սնկերը․ կյանքի ոստայնը (Fungi: The Web of Life), Ավստրալիա, 2025 – կենսաբան Մերլին Շելդրեյքի ուղեկցությամբ և հայտնի երգչուհի Բյորկի ներկայացմամբ՝ ֆիլմը բացահայտում է, թե ինչպես են այս բացառիկ օրգանիզմները պահպանում կյանքը։
Փառատոնն ամեն տարի միավորում է շուրջ 4000 այցելուի, որոնց մեծ մասը երիտասարդներ են։ Ֆիլմերի ցուցադրություններին զուգահեռ այս տարի ևս կկազմակերպվեն մի շարք թեմատիկ
հանդիպումներ՝ նպատակ ունենալով խթանել գիտելիքների և փորձի փոխանակումը բնապահպանական ոլորտում։ Փառատոնի հատուկ և ամենավառ հատվածը կլինի վտանգված կենդանիներին նվիրված դիմակահանդես-շքերթը, որը կանցկացվի քաղաքի կենտրոնական հատվածում՝ ընդգծելով կենսաբազմազանության պահպանության կարևորությունը և հանրային իրազեկվածության բարձրացման անհրաժեշտությունը։
«Արևորդի» 13-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի իրականացմանը աջակցում են նաև Երևանի քաղաքապետարանը, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանատունը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը։

Ucom поддержит 13-й Международный экологический фестиваль SunChild
При поддержке компании Ucom с 26 по 30 сентября в Союзе кинематографистов Армении (ул. Вардананц, 18) состоится 13-й Международный экологический фестиваль «SunChild» под девизом «Симбиоз в неантропоцентрическом мире». В этом году фестиваль ставит своей целью подчеркнуть необходимость мирного сосуществования человека и природы, представляя глобальные и локальные экологические вызовы через фильмы и культурные мероприятия.
SunChild — самый авторитетный зелёный кинофестиваль. За свою 19-летнюю историю он представил более 760 фильмов примерно из 150 стран, неизменно создавая платформу для диалога и сотрудничества в сфере охраны окружающей среды. Одной из ключевых миссий фестиваля является повышение общественной осведомлённости о проблемах экологии и биоразнообразия. Особое значение нынешнего фестиваля заключается в том, что он совпадает с подготовительным периодом к 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17), которая пройдёт в Армении в 2026 году, что ещё более подчёркивает значимость его основных идей.
«Ucom, как зелёная компания, придаёт большое значение сохранению природы, поэтому мы с радостью поддерживаем такие инициативы. Наша цель – донести экологические послания Ucom до как можно большего числа людей, особенно до молодых людей, ведь именно они будут формировать экологическое будущее Армении», - сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«В эти дни мы стремимся представить ведущие фильмы из разных стран, чтобы раскрыть тему Симбиоз в неантропоцентрическом мире во всей её сложности. Каждое мероприятие по-своему постарается показать, насколько непросто и важно сохранить это сосуществование, преодолевая вызовы современного мира», – сказала координатор Международного фестиваля «Ареворди» Сона Калантарян.
При поддержке Ucom десятки фильмов, показанных в рамках фестиваля, были переведены и будут представлены с армянскими субтитрами. Среди них:
·Принцесса Мононоке — реж. Хаяо Миядзаки (Япония, 1997) — впервые в Армении, в формате 4K
· Чёрный Бык — Япония, 2024 (фильм о симбиозе человека и природы, музыка Рюити Сакамото)
· Янунӣ — продюсер Леонардо ДиКаприо (фильм о местных экологических проблемах коренных народов)
· Грибы: Всемирная паутина жизни — Австралия, 2025 (в сопровождении биолога Мерлина Шелдрейка и при участии певицы Бьорк)
С полным списком фестивальных фильмов можно ознакомиться здесь.
Фестиваль ежегодно объединяет около 4000 посетителей, большинство из которых – молодёжь. Наряду с кинопоказами в программе этого года вновь запланированы тематические встречи, направленные на обмен знаниями и опытом в сфере экологии. Одним из самых ярких событий фестиваля станет Карнавальное шествие животных, посвящённое исчезающим видам, которое пройдёт в центре города, подчёркивая важность сохранения биоразнообразия и необходимости повышения общественной осведомлённости.
13-й Международный экологический фестиваль «SunChild» также поддерживают мэрия Еревана, Посольство Соединённого Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении и Фонд сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC).