Zenbook A14. Թեթևություն և բացառիկ արտադրողականություն ASUS-ից, որը փոխում է խաղի կանոնները
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻ՞նչն է դարձնում նոթբուքը իսկապես հարմարավետ։ Հիմնականում դա թեթևությունը և մարտկոցի առանց լիցքավորման երկար աշխատանքն է։ Ժամանակակից օգտատերերը չեն ցանկանում ընտրություն անել բարձր արտադրողականության և հարմարավետության միջև: Ավելին, արդիական էներգաարդյունավետ պրոցեսորների շնորհիվ գնորդների թվացյալ ուռճացված սպասումներն իրականություն են դառնում։
ASUS Zenbook A14-ը հենց այդպիսի նոթբուքերից է։ Այն կշռում է ընդամենը 980 գրամ, ինչի շնորհիվ ավելի թեթև է, քան նույնիսկ ամենակոմպակտ MacBook Air-ը: Եվ դա պարզապես թիվ չէ։ Այս քաշի առավելությունը կարող եք զգալ, երբ պահում եք սարքը ձեռքում կամ դնում եք ուսապարկի մեջ․ այն շատ թեթև է, թվում է թե քաշ չունի:
Միևնույն ժամանակ, ASUS-ը զիջումների չի գնացել արտադրողականության հարցում. այն ունի հզոր Snapdragon X պրոցեսոր և կարող է աշխատել առանց վերալիցքավորման մինչև 32 ժամ: Դիտարկենք սարքի հիմնական առանձնահատկությունները։
Թեթևություն յուրաքանչյուր մանրուքում․ դիզայն և նորարարական նյութեր
Zenbook A14 (UX3407)-ն ամբողջովին պատրաստված է Ceraluminum նյութից՝ ալյումինի օքսիդի կերամիկայից։ Այն համատեղում է ինքնաթիռների համար նախատեսված նյութերի դիմացկունությունը պրեմիում որակի հետ։ Այս ծածկույթի վրա չեմ մնում քերծվածքները և մատնահետքերը: Նոթբուքի արտադրությունում ASUS-ն առաջին անգամ օգտագործում է Ceraluminum նյութը ոչ միայն կափարիչի, այլ ամբողջ կորպուսի համար՝ սարքը դարձնելով ոչ միայն թեթև, այլև դիմացկուն:
Նոթբուքը հասանելի է երկու բաց երանգնով՝ բեժ և մոխրագույն: Այն ունի EasyLift կրունկ, որը թույլ է տալիս սարքը բացել ընդամենը մեկ մատի հպումով:
Թաչփադը և ստեղնաշարը, չնայած նոթբուքի չափերին, նույնքան ֆունկցիոնալ են, որքան մյուս սարքերում: Նորմալ չափի ստեղնաշար՝ 19 միլիմետրանող ստեղներով, լուսավորությամբ և հատուկ Copilot ստեղով: Այստեղ այն ավելի մեծ է, քան 14 դյույմանոց մեծ մասի նոթբուքերի թաչփադերը։ Այն ունի գերազանց նավիգացիա և պատահական հպումներից ավտոմատ պաշտպանություն։
Ինտերֆեյսներ և կապի ապահովման հարմարավետություն
Չնայած իր չափազանց բարակ դիզայնին՝ այս նոթբուքն ունի բազմաթիվ պորտեր: Zenbook A14-ն առաջարկում է մի շարք հնարավորություններ, որոնք հասանելի չեն նույնիսկ որոշ ավելի մեծ մոդելներում.
- երկու USB4 Type-C Power Delivery-ի աջակցությամբ և մինչև 40 Գբիթ/վ տվյալների փոխանցման արագությամբ,
- նորմալ չափի HDMI 2.1՝ թարմացման բարձր արագությամբ մոնիտորներ միացնելու համար,
- USB-A 3.2 կրիչների, մկների և այլ աքսեսուարների համար,
- համակցված 3,5 մմ աուդիո միակցիչ ականջակալների համար:
Ժամանակակից Wi-Fi 7-ն ապահովում է արագ միացումներ նույնիսկ ծանրաբեռնված ցանցերում:
Պատկեր և ձայն. OLED-ի առավելությունները
Էկրանը հիմնական պատճառներից մեկն է, թե ինչու ASUS Zenbook A14-ը հիանալի ընտրություն է, եթե դուք օգտագործում եք նոթբուքը ֆիլմեր դիտելու կամ լուսանկարներ խմբագրելու համար: Պրեմիում ASUS Lumina OLED էկրանն ապահովում է ապշեցուցիչ գունային վերարտադրություն և սև գույնի խորը երանգներ վիզուալ բովանդակության հետ աշխատելիս:
1920x1200 պիքսել կետայնությունը օպտիմալ կերպով հավասարակշռված է: Պատկերը շատ պարզ է, սակայն պետք է նշել, որ համակարգը լրացուցիչ ռեսուրսներ չի վատնում շատ բարձր կետայնություն տրամադրելու վրա, ինչի շնորհիվ մարտկոցն ավելի երկար է աշխատում առանց վերալիցքավորման։ 1,000,000:1 կոնտրաստի հարաբերակցությամբ և HDR True Black աջակցությամբ դուք կարող եք տեսնել յուրաքանչյուր մանրուք ինչպես վառ, այնպես էլ մութ տեսարաններում: Նույնիսկ պատուհանի կողքին արևոտ օրերին էկրանը լավ է երևում մինչև 600 կդ/m² պայծառության շնորհիվ: Այս դիսփլեյը նաև ավելի անվտանգ է, քանի որ նվազեցնում է կապույտ լույսի մակարդակը 70%-ով։ Սա իր հերթին նվազեցնում է աչքերի լարվածությունը նույնիսկ երկար օգտագործման ժամանակ:
Ձայնի տեսակետից չափազանց բարակ կորպուսը ունի որոշ սահմանափակումներ, սակայն harman/kardon հավաստագրված ստերեո բարձրախոսները ձայնը դարձնում են պարզ և ճշգրիտ: Ներկառուցված Windows Studio Effects-ը և ASUS AI Noise Cancellation տեխնոլոգիաները ձայնի հստակություն են ապահովում առցանց կոնֆերանսների ժամանակ՝ հեռացնելով ֆոնային աղմուկը, մինչդեռ Snapdragon Sound-ը նվազագույնի է հասցնում ձայնի ուշացումը՝ աուդիո անլար ականջակալներին օգտագործելիս:
Ի՞նչ սպասել Snapdragon X-ից
Zenbook A14-ը հագեցած է Snapdragon X պրոցեսորով, որը նախատեսված է հատուկ Windows 11 օպերացիոն համակարգով Arm ճարտարապետությամբ նոթբուքերի համար։ Կախված կոնֆիգուրացիայից՝ սարքը համալրված է Snapdragon X Plus կամ X Elit պրոցեսորով՝ վայրկյանում ապահովելով մինչև 75 տրիլիոն գործողություն: Դրանցից 45 TOPS-ը գեներացնում է Qualcomm AI Engine-ը՝ նեյրոնային պրոցեսորը, որն արագացնում է AI-ի հետ կապված առաջադրանքները: Թեև Windows Copilot+-ը դեռ մշակման սկզբնական փուլում է, այն արդեն հնարավորություն է տալիս աշխատացնել ձայնային օգնականներին և պատկերի մշակման առաջադեմ գործիքները:
Գրաֆիկայի տեսակետից Snapdragon X-ը նախատեսված չէ «ծանր» խաղերի համար, բայց դրանով կարելի է աշխատել 3D նախագծերի վրա և ոչ շատ ծանր խաղեր խաղալ նորմալ պարամետրերով: Արագ LPDDR5X հիշողության (մինչև 32 ԳԲ) և PCIe 4.0 SSD-ի (մինչև 1 ՏԲ) շնորհիվ հավելվածներն ակնթարթորեն բեռնվում են:
Snapdragon X-ի հիմնական առավելությունը էներգաարդյունավետությունն է։ 70 Վտժ մարտկոցի հետ միասին սա թույլ է տալիս նոթբուքին աշխատել մինչև 32 ժամ առանց վերալիցքավորման: Նույնիսկ ակտիվ ռեժիմում՝ բրաուզինգ, տեսազանգեր, պատկերների խմբագրում, Zenbook A14-ն աշխատում է մինչև 19 ժամ, իսկ արագ լիցքավորումը 0-ից մինչև 60% տևում է ընդամենը 49 րոպե: Սա լուրջ առավելություն է այն օգտատերերի համար, որոնք անընդհատ շարժման մեջ էն և չեն ցանկանում լիցքավորման սարք տեղափոխել։
AI հավելվածների առավելությունները
Եկեք դիտարկենք հավելվածները, որոնք թույլ են տալիս օգտատերերին հեշտությամբ օպտիմալացնել իրենց աշխատանքային հոսքը: Նախ, հասանելի է Copilot AI օգնականը, որն օգնում է ձեզ որոնել տեղեկատվություն, ստեղծել բովանդակություն, փաստաթղթերի կարճ ամփոփում գրել և նույնիսկ իրական ժամանակում տեքստ թարգմանել:
Մուլտիմեդիայի հետ հաճախ աշխատողների համար ASUS-ն առաջարկում է StoryCube մեդիա պատկերասրահը, որն ավտոմատ կերպով դասակարգում է լուսանկարներն ու տեսանյութերը՝ հեշտացնելով անհրաժեշտ բովանդակություն որոնելը: Մեկ այլ հավելված՝ Cocreator-ը, կարող է պարզ էսքիզը վերածել նկարազարդման:
Օգտատերերը, որոնց աշխատանքային օրը բաղկացած է գործընկերների հետ զանգերից և տեսակոնֆերանսներից, կգնահատեն Windows Studio-ի բարելավված էֆեկտները: Այս հավելվածը շտկում է լուսավորությունը և բարելավում է պատկերի որակը: ASUS AI Noise Cancellation-ն ապահովում է աղմուկի ավտոմատ նվազեցումը: Կա նաև Live Captions գործիքը, որը ցանկացած տեսանյութի համար իրական ժամանակում ենթագրեր է ստեղծում:
Zenbook A14-ի հիմնական պլյուսերը
Առաջին հերթին այս նոթբուքը նախատեսված է շարժունակությունը և ժամանակակից տեխնոլոգիաները գնահատողների համար։ Իր նորարարական նյութերի և թեթևության շնորհիվ այն հարմար է տարբեր վայրերում և միջավայրում աշխատելու համար։
Չնայած իր կոմպակտ չափին՝ այն հագեցած է հզոր Snapdragon X-ով, որը թույլ է տալիս երկար աշխատել՝ առանց սարքը անընդհատ լիցքավորելու անհրաժեշտության։ Բացի դրանից այն ունի բազմաթիվ ինտերֆեյսներ և բարձրորակ էկրան՝ պրեմիում գործառույթներով:
Իհարկե, Zenbook A14-ը նախատեսված չէ ծանր խաղերի կամ բարդ ռենդերինգի համար, սակայն այն իր դասի նոթբուքերից լավագույն լուծումներից է գրասենյակային աշխատանքի, սովորելու, տեքստերի հետ աշխատելու և մուլտիմեդիայի համար։

Поддержи А1+!Что делает ноутбук по-настоящему удобным? Легкость и время работы без подзарядки. Сегодня пользователи не хотят выбирать между высокой производительностью и удобством. Благодаря современным энергоэффективным процессорам, казалось бы, завышенные ожидания покупателей становятся реальностью.
ASUS Zenbook A14 – это именно такой ноутбук. Он весит всего 980 г, что делает его легче, чем даже самый компактный MacBook Air. И это не просто цифры, важно ощущение, когда вы берете его в руки или кладете в рюкзак: он настолько легкий, что кажется почти невесомым.
При этом компания ASUS не пошла на компромиссы в вопросе производительности: на нем стоит мощный процессор Snapdragon X, а работать без подзарядки ноутбук может до 32 часов. Рассмотрим ключевые характеристики ноутбука, и насколько он способен эффективно работать при таких размерах.
Легкость во всем: дизайн и инновационные материалы
Zenbook A14 (UX3407) покрыт со всех сторон алюмооксидной керамикой Ceraluminum. Он сочетает в себе прочность авиационных материалов и премиальную отделку, устойчивую к царапинам и отпечаткам пальцев. В этом ноутбуке ASUS впервые использует этот материал не только для крышки, но и для всего корпуса, делая устройство не только легким, но и долговечным.
Ноутбук представлен в двух светлых оттенках: бежевом и сером с логотипом ASUS Zenbook на крышке. На нем установлен шарнир EasyLift, с помощью которого можно одним пальцем открыть ноутбук.
Тачпад и клавиатура, несмотря на размеры ноутбука, такие же функциональные, как и на других устройства. Полноразмерная клавиатура с расстоянием клавиш 19 мм с подсветкой и отдельной клавишей Copilot. Тачпад больше по размеру, чем у большинства 14-дюймовых ноутбуков. Сенсорная панель с отличной навигацией и автоматической защитой от случайного нажатия.
Интерфейсы и удобство подключения
Несмотря на ультратонкий корпус, на этом ноутбуке много портов. Zenbook A14 предлагает широкий набор, которого нет даже у некоторых более габаритных моделей:
- два USB4 Type-C с поддержкой Power Delivery и скоростью передачи данных до 40 Гбит/с,
- полноразмерный HDMI1 для подключения мониторов с высокой частотой обновления,
- классический USB-A 2 для флешек, мышей и других аксессуаров,
- комбинированный 3.5 мм аудио разъем для наушников и гарнитур.
Суперсовременный Wi-Fi 7 обеспечивает быстрое подключение даже в перегруженных сетях.
Картинка и звук: преимущества OLED
Экран – одна из главных причин, почему ASUS Zenbook A14 станет отличным выбором в том случае, если вы используете ноутбук для просмотра фильмов или редактирования фотографий. Премиальный OLED-дисплей ASUS Lumina обеспечивает потрясающую цветопередачу и глубокий черный цвет для работы с визуальным контентом.
Разрешение 1920×1200 пикселей оптимально сбалансировано. Картинка чёткая, но при этом система не тратит лишние ресурсы на рендеринг ультравысоких разрешений, что положительно сказывается на автономности. Контрастность 1 000 000:1 и поддержка HDR True Black позволяют видеть каждую деталь как в ярких, так и в более темных сценах. Даже в солнечный день рядом с окном экран остается читаемым благодаря яркости до 600 кд/м2. А еще этот дисплей более безопасен для глаз, поскольку снижает уровень синего света на 70%, уменьшая нагрузку даже при длительной работе.
Что касается звука, ультратонкий корпус накладывает свои ограничения, но сертифицированные harman/kardon стереодинамики делают звук четким и объемным. Встроенные технологии Windows Studio Effects и ASUS AI Noise Cancelation обеспечивают четкость голоса во время онлайн-конференций, убирая посторонние шумы, а Snapdragon Sound минимизирует задержку при передаче звука в беспроводные наушники.
На что способен Snapdragon X?
Zenbook A14 оснащен процессором Snapdragon X, который создан специально для ноутбуков на Windows 11 с архитектурой Arm. В зависимости от конфигурации, в ноутбуке установлен Snapdragon X Plus или X Elite, обеспечивающий до 75 триллионов операций в секунду. Из них 45 TOPS приходятся на нейропроцессор Qualcomm AI Engine, ускоряющий задачи, связанные с ИИ. Пока Windows Copilot+ только набирает обороты, но уже сейчас это позволяет запускать голосовых ассистентов и продвинутые инструменты обработки изображений.
Что касается графики, Snapdragon X не предназначен для «тяжелых» игр, но может запускать 3D-проекты и нетребовательные игры на достойных настройках. За счет быстрой LPDDR5X памяти (до 32 ГБ) и SSD PCIe 4.0 (до 1 ТБ) загрузка приложений происходит мгновенно.
Главное преимущество Snapdragon X – энергоэффективность. В сочетании с аккумулятором на 70 Втч это позволяет ноутбуку работать до 32 часов без подзарядки. Даже в режиме активной работы – браузинг, видеозвонки, редактирование изображений Zenbook A14 выдерживает до 19 часов, а быстрая зарядка от 0 до 60% происходит всего за 49 минут. Для тех, кто работает в дороге или не хочет носить с собой зарядное устройство, это серьезный плюс.
Преимущество ИИ приложений
Рассмотрим приложения, с помощью которых пользователи могут с легкостью оптимизировать рабочий процесс. Во-первых, это интеграция ИИ-помощника Copilot, который помогает искать информацию, генерировать контент, делать краткие резюме документов и даже переводить текст в реальном времени.
Для тех, кто часто работает с мультимедиа, ASUS предлагает медиагалерею StoryCube, которая автоматически упорядочивает фотографии и видео, облегчая поиск нужного контента. Другое приложение Cocreator может превратить простой эскиз в полноценную иллюстрацию.
Пользователи, у которых рабочий день состоит из созвонов с коллегами и видео конференций оценят улучшенные студийные эффекты Windows Studio. Это приложение корректируют освещение, улучшают качество изображения. Автоматическое шумоподавление обеспечивает ASUS AI Noise Cancelation. Также есть инструмент Live Captions, который в режиме реального времени создает субтитры к любым видео.
Основные плюсы Zenbook A14
Прежде всего это ноутбук для тех, кто ценит мобильность, автономность и современные технологии. Благодаря инновационным материалам и легкости он подходит для тех, кто привык работать из разных локаций.
Несмотря на компактный размер, на нем мощный Snapdragon X, позволяющий долго работать - без необходимости постоянно заряжать устройство, много интерфейсов и качественный дисплей с премиальными характеристиками.
Конечно, Zenbook A14 не предназначен для тяжелых игр или сложного рендеринга, но для офисной работы, учебы, работы с текстами и мультимедиа он является одним из лучших решений в своем классе.