10 լավագույն մարզիկների պարգևատրման արարողությունը (լուսանկարներ) (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր տեղի է ունեցել «Սպորտի ոլորտում տարվա լավագույնների ընտրություն 2024» մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, տարբեր մարզաձևերի ֆեդերացիաների ղեկավարներ, մարզիկներ, մարզիչներ:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել մարզիկներին՝ 2024 թվականին ունեցած մրցելույթների համար: Վարչապետը նշել է, որ բազմաթիվ մեդալներ են նվաճվել, բայց ցավոք, մի կարևոր խնդիր հնարավոր չի եղել լուծել, մասնավորապես՝ Օլիմպիական խաղերում չենք կարողացել ոսկե մեդալ նվաճել: «Նման առիթով մենք վերադառնում ենք մեր քաղաքականություններին և փորձում հասկանալ, թե ինչն այնպես չենք անում և ինչ ավելի լավ բան պետք է անենք, որպեսզի այդ նպատակին հասնենք, որովհետև նման դեպքերում սովորաբար մեր կանխավարկածն այն է, որ ինչքան էլ մեծ ցանկություն ունենք, երևի մի բան ճիշտ չենք անում, որ այդ արդյունքը չի գրանցվում:
Մենք հետևողական ենք լինելու մարզական ոլորտում մեր քաղաքականությունների ուղղությամբ և մրցանակաբաշխության բովանդակության փոփոխությունն էլ ինչ-որ առումով կապ ունի դրա հետ, որովհետև ամեն անգամ վերադառնում ենք, փորձում ինչ-որ մի բան ավելի լավ անել կամ փոխել և փորձել: Բայց ես, իհարկե, գնահատանքի, խոնարհումի իմ խոսքերն ասելուն զուգահեռ ուզում եմ նաև պատմել, թե օրինակ, ընթացիկ շրջանով բուռն քննարկումների առիթ տվող մի շարք թեմաներ ինչպիսի մեծ կարևորություն ունեն հենց սպորտի բնագավառում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն անդրադարձել է համընդհանուր հայտարարագրման թեմային և հավելել, որ այդ համակարգով ամեն տարի Կառավարությունը նախատեսում է վերադարձնել 70 մլրդ դրամ սոցիալական կրեդիտների ձևով: «Ի՞նչ է սոցիալական կրեդիտը: Եթե մարդը երեխային տարել է որևէ մարզական խմբակ, վճարել դրա համար և վճարել է եկամտային հարկ, տարին առավելագույնը 100 հազար դրամի չափով՝ մենք այդ վճարը վերադարձնում ենք: Եվ խոսքը 800 հազար մարդու մասին է: Բայց, իհարկե, հաջորդ արձագանքը հետևյալն է, որ այն մարդիկ, ովքեր ինչ-որ պատճառով խուսափում են կամ վճարման, այլ խնդիրների պատճառով երեխաներին սպորտային խմբակներ տանել, հիմա այս համակարգի շնորհիվ ես ձեզ հավաստիացնում եմ՝ տասնյակ հազարավոր երեխաներ գնալու են սպորտի»,- ասել է երկրի ղեկավարը:
Վարչապետի խոսքով՝ այստեղ կարևոր է, որ մարզիչները և մարզական ենթակառուցվածքները պատրաստվեն այդ հոսքն ընդունել: Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ մարդիկ յուրաքանչյուր նորամուծությունից նյարդայնանում են, բայց հաջորդ պահին ջղայնությունն անցնելու է և մնալու է բովանդակությունը: «Բազմաթիվ մարդիկ, որ այսօր հնարավորություն չունեն, տեսնելու են, որ ֆինանսներ է առաջանում, և պետությունը, ըստ էության, ֆինանսավորելու է, այդ թվում՝ մարզական խմբակներում երեխաների ներգրավվածությունը: Հույս ունեմ, որ մեր մարզիչները, մարզիկներն իրենք էլ այդ գործունեությունից մի հատված կառաջարկեն, որպեսզի երեխաներն այդ առաջարկից օգտվելու Կառավարության տված հնարավորությունը կարողանան իրացնել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ մեծ սպորտում հաջողություններ ունենալու կարևորագույն գրավականը մանկապատանեկան սպորտը հնարավորինս զանգվածային դարձնելն է:
Միաժամանակ, վարչապետը նկատել է, որ երեխաներին դեպի սպորտ հրավիրելու ամենամեծ խթանը մեր մեծավաստակ մարզիկներն են՝ նրանց վառ շողացող աստղերը մեր մարզական երկնակամարում: «Եվ մենք այսօր հավաքվել ենք, իհարկե, առաջին հերթին կրկին մեր մեծարանքի և գնահատանքի խոսքերը, մեր սերը, մեր հարգանքը, մեր գնահատանքը մատուցելու նրանց և շնորհակալություն հայտնելու, որ նրանք մեր բոլորի անունից բարձր են պահում Հայաստանի Հանրապետության դրոշը, և մեզ հնարավորություն են տալիս հպարտանալ, հնարավորություն են տալիս հուզվել, հնարավորություն են տալիս ապրել, ապրումակցել և հնարավորություն են տալիս ուրախանալ, որ մեր երկիրը, մեր մարզական համայնքը, մեր մարզական աշխարհն այդպիսի վառ աստղեր է շարունակում պարգևել Հայաստանի Հանրապետությանը, որը շատ կարևոր է, և բոլորին՝ մեծ, փոքր, Կառավարություն, ոչ Կառավարություն, ընդդիմություն, իշխանություն, բոլորին շատ մեծ և կարևոր դրական լիցքեր է հաղորդում»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ շատ խոսվում է ազգային միասնության անհրաժեշտության մասին, բայց մեր մարզիկներն ազգային միասնության ամենավառ օրինակներն են, որովհետև այդտեղ է ազգային միասնությունը: «Երբ մեր մարզիկները Հայաստանի դրոշը բարձրացնում են՝ բոլորը միավորվում են մեր մարզիկների շուրջ, որովհետև այդ դեպքում ձևավորվում է ազգային կոնսենսուս: Կապ չունի՝ ով ինչ քաղաքական հայացքի տեր է, ընդդիմադիր է, իշխանամետ է, հազար ներողություն՝ հարուստ է, ոչ այդքան ապահով է, անապահով է, աշխատանք ունի, գործազուրկ է, Հայաստանում է ապրում, թե Հայաստանից դուրս է ապրում, այդ պահին ձևավորվում է ազգային միասնություն: Եվ ես շնորհակալ եմ ձեզ՝ ազգային միասնության գործում ունեցած անուրանալի և անգնահատելի վաստակի համար: Մենք նույնիսկ հավակնություն չունենք, որ գնահատանքի արժանացնենք ձեր վաստակը, որովհետև ինչպես ասացի՝ դա անգնահատելի է: Այսօր մենք մեր համեստ հարգանքի տուրքն ենք մատուցում բոլորիդ»,- իր խոսքը եզրափակել է վարչապետը:
Հաջորդիվ մրցանակակիրներին պարգևները հանձնել է վարչապետ Փաշինյանը:
«Լավագույն երեք մարզիկ» անվանակարգում հաղթող են ճանաչվել հունահռոմեական ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը, սպորտային մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը, ծանրորդ Վարազդատ Լալայանը:
«Լավագույն կին մարզիկ» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել ծանրորդ Ալեքսանդրա Գրիգորյանը, «Հաշմանդամություն ունեցող լավագույն մարզիկ» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել պարածանրամարտիկ Գրետա Վարդանյանը:
«Լավագույն թիմ» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել շախմատի տղամարդկանց թիմը հետևյալ կազմով՝ Հայկ Մարտիրոսյան, Շանթ Սարգսյան, Կարեն Գրիգորյան, Ռոբերտ Հովհաննիսյան:
«Լավագույն երիտասարդ մարզիկ» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել ծանրորդ Էմմա Պողոսյանը, «Վերադարձ մեծ սպորտ և /կամ հայտնություն» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել ծանրորդ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը:
«Լավագույն մարզիչ» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել սպորտային մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը, «Հանդիսատեսի համակրանք» անվանակարգում առցանց քվեարկության արդյունքներով հաղթող է ճանաչվել 2024 թվականի աշխարհի չեմպիոն, Փարիզի օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, ծանրորդ Վարազդատ Լալայանը:
«Հայաստանի Հանրապետությունը լավագույնս հանրահռչակած մարզիկ» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանը. մրցանակը կհանձնվի նրան կամ ներկայացուցչին՝ պատեհ առիթով:

Церемония награждения 10 лучших спортсменов (видео)
Поддержи А1+!Сегодня состоялась церемония награждения победителей конкурса «Лучший спортсмен 2024 года».
В мероприятии приняли участие премьер-министр Никол Пашинян, президент Ваагн Хачатурян, председатель Национального Собрания Ален Симонян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, руководители различных спортивных федераций, спортсмены и тренеры.
В своей речи премьер-министр Пашинян сначала поблагодарил спортсменов за их выступления в 2024 году. Премьер-министр отметил, что было завоевано много медалей, но, к сожалению, одну важную задачу решить не удалось: не было золотой медали на Олимпийских играх.
«По такому поводу мы возвращаемся к нашей политике и пытаемся понять, что мы делаем неправильно и что нужно сделать лучше, чтобы достичь этой цели, потому что в таких случаях наше предположение заключается в том, что как бы мы того ни хотели, мы, наверное, делаем что-то неправильно, из-за чего не можем достичь этого результата.
Мы будем последовательными в своей политике в спортивной сфере, и изменение содержания церемонии награждения в какой-то степени связано с этим, потому что каждый раз мы возвращаемся, пытаемся сделать что-то лучше или изменить. Параллельно с поздравлениями я хочу также рассказать, насколько важны ряд тем, которые в настоящее время вызывают бурные обсуждения, в том числе и для сферы спорта», - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр коснулся темы всеобщего декларирования и добавил, что посредством этой системы правительство планирует ежегодно возвращать 70 млрд драмов в виде социальных кредитов.
«Что такое социальный кредит? Если человек отвел ребенка в спортивный клуб, заплатил за него и заплатил подоходный налог, мы возвращаем этот платеж в размере максимум 100 тыс драмов в год. А речь идет о 800 тыс человек. Но, конечно, далее реакция будет такой, что те люди, которые по каким-то причинам избегают водить своих детей в спортивные секции, будь то из-за оплаты или по другим причинам, теперь благодаря этой системе десятки тысяч детей начнут заниматься спортом», — сказал глава государства.
По словам премьер-министра, здесь важно, чтобы тренеры и спортивные инфраструктуры были готовы принять этот поток. По словам Никола Пашиняна, люди нервничают из-за каждого новшества, но впоследствие нервозность проходит, а содержание остается.
«Многие, у кого сегодня нет возможности, увидят, что появляются средства, и государство по сути будет финансировать, в том числе и вовлечение детей в спортивные секции. Я надеюсь, что наши тренеры и сами спортсмены будут способствовать, чтобы дети могли воспользоваться предоставленной правительством возможностью», - сказал Никол Пашинян, добавив, что важнейшим залогом успеха в большом спорте является максимальная популяризация детского и юношеского спорта.
Премьер-министр отметил, что самым большим стимулом для привлечения детей в спорт являются наши заслуженные спортсмены, их яркие сияющие звезды на нашем спортивном небосклоне.
«И мы собрались сегодня, конечно, прежде всего для того, чтобы высказать слова благодарности, выразить нашу любовь, наше уважение, выразить им нашу признательность и поблагодарить их за то, что они поднимают флаг Республики Армения от нашего имени и дают нам возможность гордиться, сопереживать и радоваться тому, что наша страна, наш спорт, наше общество, наш спортивный мир продолжают дарить такие яркие звезды Республике Армения, что очень важно, и они дарят всем - взрослым, детям, правительству, оппозиции, властям - очень большой и важный позитивный заряд», - отметил премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, много говорится о необходимости национального единства, но наши спортсмены являются самым ярким примером национального единства, потому что именно в этом и заключается национальное единство.
«Когда наши спортсмены поднимают флаг Армении, все объединяются вокруг наших спортсменов, потому что в этом случае формируется национальный консенсус. Неважно, какие у человека политические взгляды, богатый он или не очень обеспеченный, имеет он работу или является безработным, проживает ли в Армении или за ее пределами, в этот момент формируется национальное единство. И я благодарю вас за ваш неоспоримый и бесценный вклад в национальное единство. Мы даже не претендуем на то, чтобы по достоинству оценить ваш вклад, потому что, как я сказал, он бесценен. Сегодня мы отдаем вам всем нашу скромную дань уважения», - заключил премьер-министр.
Затем премьер-министр Пашинян вручил награды победителям.
Победителями в номинации «Лучшие три спортсмена» признаны борец греко-римского стиля Артур Алексанян, гимнаст Артур Давтян и тяжелоатлет Вараздат Лалаян.
Победительницей в номинации «Лучшая спортсменка» признана тяжелоатлетка Александра Григорян, а победительницей в номинации «Лучшая спортсменка с ограниченными возможностями» признана художественная гимнастка Грета Варданян.
Победителем в номинации «Лучшая команда» стала мужская сборная по шахматам в составе Айка Мартиросяна, Шанта Саргсяна, Карена Григоряна, Роберта Ованнисяна.
Победительницей в номинации «Лучший молодой спортсмен» признана тяжелоатлетка Эмма Погосян, а победительницей в номинации «Возвращение в большой спорт и/или спортивное открытие» признана тяжелоатлетка Рипсиме Хуршудян.
Победителем в номинации «Лучший тренер» признан главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян. В номинации «Зрительские симпатии» победителем по результатам онлайн-голосования стал чемпион мира 2024 года, серебряный призер Олимпийских игр в Париже, тяжелоатлет Вараздат Лалаян.
Победителем в номинации «Самый популярный спортсмен Республики Армения» признан футболист Генрих Мхитарян. Награда будет вручена ему или его представителю при удобном случае.