Նախկինների նման գործող իշխանություններն էլ կփոխվեն և կերազեն, որ իրենց ուժեղ փաստաբաններ պաշտպանեն (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«2024թ․ երբ այս նախագիծը շրջանառվեց, և փաստաբաններն աղմուկ բարձրացրեցին, կառավարությունը, իբրև մեղմելու միջոց, ասաց, որ լրացուցիչ 15 հանրային պաշտպանի հաստիք է տալու, որը կնվազեցնի այդ ռիսկերը։ Եվ, իրոք, տրամադրեցին։ Բայց տարեվերջին 12-13 հաստիքը hետ վերցրեցին։ Իմ տեղեկություններով այս պահին հանրային պաշտպանի գրասենյակն այնքան է ծանրաբեռնված, որ չի հասցնում որոշ քննչական մարմինների պատվերները կատարել, չի հասցնում հանրային պաշտպան տրամադրել։ Դա գնալով ավելի է սրվելու»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Փաստաբանական ակադեմիայի ռեկտոր, փաստաբան Արա Զոհրաբյանը՝ խոսելով հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած՝ հարկային փոփոխությունների մասին։
Հիշեցնենք, որ անցած տարի Հարկային օրենսգրքում կատարված փոփոխությունների համաձայն՝ փաստաբանները նույնպես դուրս են գալու շրջանառության հարկի ռեժիմից և աշխատելու են ավելացված արժեքի հարկի դաշտում։ Արա Զոհրաբյանն ասում է՝ հարկային այդ փոփոխությունների պատճառով ոչ միայն բարձրանալու է փաստաբանների ծառայության գինը, այլև ոլորտում ստվեր է գոյանալու։ Ավելին, տուժելու են հատկապես փոքր շրջանառություն ունեցող և սկսնակ փաստաբանները։
Փաստաբանն ասում է, ինչպես նախկին իշխանություններն են գնացել, այդպես էլ գործող իշխանությունները կփոխվեն և ուժեղ փաստաբանների կարիք կզգան․ «Մի առիթով նախկին պաշտոնյաներին ասել եմ՝ մի խեղճացրեք փաստաբաններին, գալու է ժամանակը, որ ունենալու եք մեր պաշտպանության կարիքը։ Նրանք քմծիծաղ էին տալիս։ Այսօրվա իշխանությունները նույն սխալներն են թույլ տալիս։ Վաղը նրանք փոխվելու են և երազելու են, որ ուժեղ փաստաբաններ իրենց պաշտպանեն»։
Արա Զոհրաբյանը նա նաև հավելում է, որ փաստաբանները մասնագիտացված են խնդիրների լուծումներով։ Եվ զգուշացնում է, որ կարող են լուրջ խնդիրներ ստեղծել պետության համար։ «Գիտեք, բոլոր պետական մարմինները խնդիրներ ունեն։ Փաստաբանը դրանց առնչվում է մասնավոր շահի տեսանկյունից։ Բայց եթե ինստիտուցիոնալ փաստաբանները սկսեն կենտրոնանալ բոլոր պետական մարմինների խնդիրների վրա, պետությունը շատ լուրջ էներգիա պետք է ծախսի դրանից պաշտպանվելու համար։ Օրինակ, ֆինանսների նախարարի կոռուպցիոն գործերը։ Բայց շատ հարցեր հաշվի առնելով՝ փորձում են կառուցողական ճանապարհով լուծել հարցը»,- ասաց Արա Զոհրաբյանը։

Подобно прежним действующие власти тоже сменятся и будут мечтать, чтобы их защищали сильные адвокаты (видео)
«В 2024г. когда этот проект был пущен в оборот, и адвокаты подняли шум, правительство, якобы как мера для смягчения, сказало, что даст дополнительно должности 15 общественных адвокатов, что снизит эти риски. И действительно предоставили. Но в конце года 12-13 должностей отобрали. По моим данным, в настоящий момент офис этого общественного защитника так загружен, что он не успевает выполнять заказы некоторых следственных органов, не успевает предоставить общественного защитника. Это будет со временем обострятся», - сказал в беседе с «А1+» ректор Адвокатской академии, адвокат Ара Зограбян в беседе о налоговых поправках, вступивших в силу с 1-го января.
Напомним, что согласно поправкам, внесённым в Налоговый кодекс в прошлом году, адвокаты также выходят из режима налога на оборот и будут работать в поле налога на добавочную стоимость. Ара Зограбян говорит: из-за этих налоговых изменений не только повысится цена за адвокатскую услугу, но и в отрасли образуется тень. Более того, пострадают главным образом адвокаты с небольшим оборотом и начинающие.
Адвокат говорит, что как прошлая власть ушла, так и нынешние власти изменятся и почувствуют необходимость в сильных адвокатах: «Однажды по некому поводу я сказал бывшим чиновникам: не обижайте адвокатов, придёт время, когда  вы будете нуждаться в нашей защите. Они ухмылялись. Сегодняшние власти допускают те же ошибки. Завтра они сменятся и будут мечтать, чтобы сильные адвокаты их защищали».
Ара Зограбян также добавляет, что юристы специализируются на решении проблем. И предупреждает, что они могут создать серьёзные проблемы для государства. «Вы знаете, у всех государственных органов есть проблемы. Адвокат рассматривает их с точки зрения частного интереса. Но если институциональные адвокаты начнут концентрировать внимание на проблемах всех государственных органов, государству придется потратить много серьезных сил, чтобы защититься от этого. Например, коррупционные дела министра финансов. Но учитывая множество вопросов, они стараются решить вопрос конструктивным путем», - сказал Ара Зограбян.