ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն արձագանքել է Ռուսաստանում «Ջերմուկ Գրուպ»-ի վերաբերյալ հնչած մեղադրանքին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտնում է՝ ՀՀ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը ստուգումների արդյունքներով ապացուցել է, որ «Ջերմուկ» հանքային ջուրը համապատասխանում է միջազգային ստանդարտներով սահմանված պահանջներին և նախատեսված է սննդի մեջ օգտագործելու համար: «Արմենպրես»-ի թղթակցին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից:
«Որևէ ընկերության դեմ դատական հայց ներկայացնելն անձի կամ նրա իրավահաջորդների որոշման տիրույթում գտնվող հարց է, որը նախարարությունը չի կարող մեկնաբանել։
Ինչ վերաբերում է հայցի բուն նյութին, ապա ՍԱՏՄ-ն ռուսական կողմին է ներկայացրել համապատասխան ապացույցներ՝ հիմնված ստուգումների վրա, որոնք ապացուցել են, որ «Ջերմուկ» հանքային ջուրը համապատասխանում է միջազգային ստանդարտներով սահմանված պահանջներին և նախատեսված է սննդի մեջ օգտագործելու համար։
Հայկական կողմի ապացույցների բավարար լինելը վկայում է այն մասին, որ ՌԴ ամբողջ տարածքում «Ջերմուկ» ՓԲԸ-ի նկատմամբ կիրառված արգելքները վերացվել են։ Կարծում ենք, որ արդար դատաքննությունը ևս մեկ անգամ կփաստի ընկերության անմեղությունը»,-նշված է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հաղորդագրությունում։
Ռուսական մամուլի հաղորդմամբ՝ Ռուսաստանում թունավորումից մահացած ձեռնարկատեր Օլեգ Գուսովի ազգականները 1.5 մլրդ ռուբլու փոխհատուցման պահանջով դատական հայց են ներկայացրել հայկական «Ջերմուկ գրուպ» ընկերության դեմ՝ պնդելով, որ իրենց հարազատը վախճանվել է «Ջերմուկ» հանքային ջուր օգտագործելուց հետո ստացած այրվածքներից: Նրանց պնդմամբ՝ հանքային ջրի շշում եղել է քացախաթթու:
«Ջերմուկ Գրուպ» ընկերությունից «Արմենպրես»-ին հայտնեցին, որ այս կապակցությամբ ավելի ուշ հանդես կգան հայտարարությամբ:

Поддержи А1+!Министерство экономики Республики Армения сообщает, что Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армения на основании результатов проверок доказал, что минеральная вода “Джермук” соответствует требованиям, установленным международными стандартами, и предназначена для питья. Об этом Арменпресс сообщили в Министерстве экономики Армении.
“Подача иска против любой компании является вопросом, находящимся в компетенции отдельного лица или его правопреемников, и министерство не может комментировать этот вопрос”.
Что касается сути самог иска, то ИОБПП представила российской стороне соответствующие доказательства, основанные на результатах проверок, которые подтверждают, что минеральная вода “Джермук” соответствует требованиям, установленным международными стандартами, и предназначена для питья.
Доказательство армянской стороны свидетельствует о том, что запреты, наложенные на деятельность ЗАО “Джермук” на всей территории Российской Федерации, дожны быть сняты. “Мы считаем, что справедливый суд еще раз докажет невиновность компании”, - говорится в заявлении Министерства экономики.
По данным российских СМИ, родственники бизнесмена Олега Гусова, скончавшегося от отравления, подали иск к армянской компании “Джермук групп” с требованием возместить ущерб в размере 1,5 млрд рублей, утверждая, что их родственник скончался от ожогов слизистой полости рта, глотки, пищевода и желудка после употребления минеральной воды “Джермук”, якобы в бутылке вместо минеральной воды была уксусная кислота.
В компании “Джермук Групп” сообщили агентству “Арменпресс”, что заявление по этому поводу сделают позднее.