Կտեսնեք, որ առաջիկայում Մինսկի խումբը կլուծարվի, ՀՀ-ն տվել է իր համաձայնությունը․ Էդմոն Մարուքյան (տեսանյութ)
«Այս փաստաթուղթը պարտադիր ուժ չունի, Կոնգրեսի կողմից վավերացված համաձայնագիր չէ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով երեկ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի կանոնակարգի ստորագրմանը։
Մարուքյանը կասկածում է, որ հունվարի 20-ին ԱՄՆ նախագահի պաշտոնական լիազորությունները ստացող Թրամփը կկատարի այդ փաստաթղթով նախատեսվող գործողությունները։ Օրինակ, փաստաթղթի կետերից մեկի համաձայն «հաջորդ ամիս՝ առաջիկա շաբաթներին, մեր մաքսային և սահմանապահ թիմը կուղևորվի ՀՀ՝ իրենց հայ գործընկերների հետ աշխատելու սահմանային անվտանգության կարողությունների զարգացման վրա»։ «Ես պնդում եմ, որ ԱՄՆ-ն ավելի լավ հարաբերություններ ունի Ադրբեջանի, քան ՀՀ-ի հետ։ Ադրբեջանն ԱՄՆ-ից տասնյակ տարիներ իր սահմանների համար միլիոնավոր դոլարների օգնություն է ստացել։ Ես ասում եմ, որ ԱՄՆ-ի համար հետաքրքրություն է ներկայացնում Հայաստան-Իրան սահմանը»,- հակադարձում է Մարուքյանը։

Вы увидите, что Минская группа в ближайшее время будет распущена, РА дала свое согласие: Эдмон Марукян (видео)
«Этот документ не имеет обязательной силы и не является соглашением, ратифицированным Конгрессом»,- сказал в беседе с «А1+» председатель партии «Просвещённая Армения» Эдмон Марукян, коснувшись подписания Устава комиссии по стратегическому партнёрству Армения-США.
Марукян сомневается, что Трамп, который получит официальные полномочия президента США 20 января, осуществит действия, предусмотренные этим документом. Например, согласно одному из пунктов документа, «в следующем месяце, в ближайшие недели, наша команда таможенников и пограничников отправится в РА для работы со своими армянскими коллегами над развитием потенциала пограничной безопасности». «Я утверждаю, что у США отношения с Азербайджаном лучше, чем с Арменией. Азербайджан на протяжении десятков лет получал от США миллионы долларов помощи для своих границ. Я говорю, что граница Армения-Иран представляет интерес для США»,- возражает Марукян.