Տիտանիկի տոմս չենք գնել, և այնպես չէ, որ ՌԴ-ի հետ շփումները զրոյի ենք հասցնելու․Եղոյանը՝ Օվերչուկին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Շատ բան չեմ կարող ասել, բայց խոսքը եղած հարաբերությունները ռազմավարական համագործակցության մակարդակի բարձրացնելն է»,- «Ա1+»-ի հետ հարցազրույցում ասաց ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթի ստորագրմանը։
Պատգամավորը համաձայնեց, որ այդ գործընկերության արդյունքում Հայաստանն ակնկալում է ԱՄՆ-ի հետ ձևավորել անվտանգային և տնտեսական հնարավորությունների դիվերսիֆիկացում։ Ինչ վերաբերում է հարցին, թե արդյոք նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը նույնքան հասանելի կլինի՞ Հայաստանի համար, որքան Ջո Բայդենի վարչակազմն էր, Ա․ Եղոյանն ասաց․ «Չեմ կարծում, որ նոր պետքարտուղար պարոն Ռուբիոն Բլինքենից քիչ հասանելի լինի մեզ»։
Անդրադառնալով արդեն կառավարության կողմից ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ նախագծի ընդունմանը՝ պատգամավորը ենթադրեց, որ գործադիրը գնաց այդ քայլին, քանի որ մինչ այդ ԵՄ-ից որոշակի ազդակներ են եղել։ Իսկ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին պատասխանեց, որ Հայաստանը «Տիտանիկի տոմս չի գնել, և այնպես չէ, որ ՌԴ-ի հետ շփումներն էլ կզրոյացնի»։
«Մենք գիտենք, թե ինչ պատասխան է լինելու, դիմենք ՀԱՊԿ-ին, որ ի՞նչ։ ՀԱՊԿ-ին դիմելու իմաստ չեմ տեսնում»,- հակադարձեց արդեն նախկին նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին։

Мы не покупали билет на «Титаник» и не собираемся сводить контакты с Россией к нулю: Егоян – Оверчуку (видео)
«Я не могу много сказать, но речь идет о поднятии существующих отношений на уровень стратегического сотрудничества», - сказал в беседе с «А1+» председатель постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции, депутат фракции "Гражданский договор" Арман Егоян, касаясь подписания документа о стратегическом партнерстве РА-США.
Депутат согласился, что в результате этого партнерства Армения рассчитывает сформировать диверсификацию безопасности и экономических возможностей с США. Что касается вопроса о том, будет ли администрация нового президента Дональда Трампа столь же доступной для Армении, как была администрация Джо Байдена, А. Егоян сказал: «Я не думаю, что новый госсекретарь г-н Рубио будет для нас менее доступен, чем Блинкен».
Касаясь принятия правительством проекта членства в ЕС, депутат предположил, что власть пошла на этот шаг потому, что до этого были определенные импульсы со стороны ЕС. А вице-премьеру РФ Алексею Оверчуку ответил, что Армения «не покупала билет на "Титаник" и не собирается сводить контакты с Россией к нулю».
«Мы знаем, какой будет ответ, обратимся к ОДКБ, и что? Не вижу смысла обращаться в ОДКБ», - возразил Дмитрию Медведеву.