Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումները Հայաստանի համար բավականին վտանգավոր են․ Ա․ Մարգարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Այս զարգացումները մեզ համար բավականին վտանգավոր են, որովհետև երբ Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները լարվում են, մենք դրա անմիջական տուժողն ենք դառնում»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Կանայք և գլոբալ անվտանգային ճարտարապետությունը մտակենտրոնի» ղեկավար Արմինե Մարգարյանը՝ անդրադառնալով Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումներին։
Վերջինիս ներկայացմամբ՝ եթե մի տարածաշրջանում երկրների միջև կան հակասող շահեր, և նրանք որոշակի պայմանավորվածություն են ձեռք բերում, դա անում են մեկ այլ տարածաշրջանի հաշվին։ «Այդպես եղավ նաև 2020թ․ արցախյան պատերազմի դեպքում։ Եվ նրանք Սիրիայում կարող են գալ պայմանավորվածության մեր տարածաշրջանի հաշվին։ Այստեղ պետք է հասկանալ, թե հիմա ՌԴ-ն ինչ լծակներ ունի Հայաստանի կամ առհասարակ տարածաշրջանի վրա և ինչ կարող է վաճառել Թուրքիային։ ՀՀ անվտանգային էլ ո՞ր շահը կվաճառի Թուրքիային»,- հարցնում է Արմինե Մարգարյանը։
Ինչ վերաբերում է արդեն հայ-ռուսական հարաբերություններին և Ռուսաստանից պարբերաբար հնչող հայտարարություններին, թե ՀԱՊԿ-ի դռները բաց են Հայաստանի համար, բանախոսը գտնում է, որ այդ երկիրը կուժեղացնի Հայաստանի վրա ճնշումները։ «Տարածաշրջանում ու աշխարհում ազդեցությունների բաժանում է գնում, և ռուսները մեզ կոչ են անում՝ կողմնորոշվեք։ Գնալով մեր վրա ճնշումներն ավելանալու են»,- հավելեց նա։
Արմինե Մարգարյանն անդրադարձել է նաև Վրաստանի ներքաղաքական իրավիճակին ու Հայաստանի վրա դրա ազդեցությանը, սիրիահայերի վիճակին, Հայաստանի՝ Եվրամիությանն ինտեգրվելու և այլ հարցերին։

Нам будет труднее, чем грузинам: А. Маргарян (видео)
«Для нас такое развитие событий весьма опасно, поскольку, когда отношения между Россией и Турцией обостряются, мы становимся непосредственными пострадавшими»,- сказала в беседе с «А1+» руководитель интеллектуального центра «Женщины и глобальная архитектура безопасности» Армине Маргарян, коснувшись событий в Сирии.
По словам последней, если в каком-либо регионе есть противоречивые интересы  между странами, и они достигают определённой договорённости, делают это за счёт другого региона. «Так случилось в случае арцахской войны 2020г. И они могут пойти на договорённость в Сирии за счёт нашего региона. Здесь нужно понимать, что какими рычагами сегодня обладает РФ по отношению к Армении или региону в целом, и что она может продать Турции. Какой ещё интерес безопасности продаст РА Турции?» - спрашивает Армине Маргарян.
Уже касательно армяно-российских отношений и периодически звучащих из России заявлений, что двери ОДКБ открыты для Армении, спикер считает, что эта страна усилит давление на Армению. «В регионе и в мире идёт разделение влияний, и русские призывают нас: сориентируйтесь. Со временем давление на нас будет увеличиваться», - добавила она.