Բաքուն էլ իր հերթին, Ֆրանսիայի դեսպանին է կանչել ԱԳՆ
2024 թվականի նոյեմբերի 20-ին Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Բուայոնը կանչվել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն։
Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:
Տարածված տեղեկության համաձայն՝ հանդիպման ընթացքում ադրբեջանական կողմը բողոք է հայտնել Ֆրանսիայի կողմից Ադրբեջանի նախագահությամբ Բաքվում ընթացող Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը խափանելու Ֆրանսիայի փորձերի դեմ։
Ադրբեջանը Ֆրանսիային մեղադրել է նաև Հայաստանի հետ խաղաղության գործընթացը խաթարելու մեջ։
«Փարիզը ակտիվորեն զինում է Երևանին՝ խրախուսելով միլիտարիզմն ու ռևանշիզմը, ինչը հարված է երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման ջանքերին։ Մենք պահանջում ենք, որ Ֆրանսիան դադարեցնի Ադրբեջանի դեմ ուղղված քայլերը, որոնք վտանգում են կարգավորման գործընթացը», - նշվում է տեղեկատվության մեջ։

Поддержи А1+!Посол Франции в Азербайджане Анн Бойон 20 ноября 2024 года была вызвана в МИД Азербайджана.
Согласно распространенной информации, в ходе встречи азербайджанская сторона выразила протест против попыток Франции сорвать 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции об изменении климата (COP-29), которая проходит в Баку под председательством Азербайджана.
Азербайджан также обвинил Францию в подрыве мирного процесса с Арменией.
«Париж активно вооружает Ереван, поощряет милитаризм и реваншизм, что является ударом по усилиям по нормализации отношений между двумя странами. Мы требуем, чтобы Франция прекратила направленные против Азербайджана шаги, которые ставят под угрозу процесс урегулирования», - говорится в информации.
Как сообщалось ранее, 19 ноября посол Азербайджана Лейла Абдуллаева была вызвана в МИД Франции из-за «неприемлемых заявлений властей Азербайджана в адрес Франции и европейцев» в рамках COP-29.