467262681_3080868398728283_2086637169123905960_n
«Ուզում եմ առաջ ընկնել պաշտոնանկությունների շրջանառվող շարքից: Այլևս հրաժարվում եմ Բարձրագույն դատական խորհրդի թե´ նախագահությունից և թե´ անդամությունից: Առերևույթ ամեն ինչ պարզ է, իսկ խորքային պատճառները չեմ ուզում ասել: Ինչ էլ ասեմ, հազար ու մի ձև են մեկնաբանելու և շատ կեղծ վարկածներ են առաջ քաշելու: Նման փորձ արդեն ունեցել եմ:
Դրա փոխարեն թույլ տվեք անհամեստորեն ասել, որ դատական համակարգը դուրս եմ բերել խայտառակ ճգնաժամից: Ներսի մարդիկ դա հաստատ գիտեն ու երևի կընդունեն (բացառությամբ մի քանիսի ու նրանց մերձավորների, որոնց ցավեցրել եմ հանուն համակարգի վիրահատական բուժման):
Նաև տասնյակ ինստիտուցիոնալ հիմքեր եմ դրել, որոնք եթե չապականվեն, ապա դատարան մտնող բոլոր մարդիկ մեկ-երկու տարուց կօգտվեն դրանց արդյունքներից: Դատական համակարգում մեր ներկայիս բոլոր անհաջողությունները միջնաժամկետ կտրվածքով են, քանի որ այսօրեական հանրային արդարացի պահանջները երկու տարում հնարավոր չէր բավարարել, իսկ անարդար սպասելիքները չենք էլ ուզել բավարարել: Որպեսզի հիմնավոր բացատրեմ, թե ինչու և ինչպես բեկվեցին բոլորի դրական ակնկալիքները դատական համակարգից, պետք է հատորներով գրեմ: Հրաժարականի տեքստը շատ քիչ է դրա համար:
Անկեղծ շնորհակալ եմ ազնիվ ու արհեստավարժ բոլոր այն դատավորներին և դատական ծառայողներին, ովքեր համակարգում կան ու շատացել են: Մեր ճգնաժամային կառավարմանը սատարելու և, իհարկե, այս շատ ծանր, բայց կարևոր պաշտոնն ինձ վստահելու համար շնորհակալ եմ օրենսդիր ու գործադիր թևերին` Վարչապետի գլխավորությամբ, ինչպես նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի նախկին ու ներկա անդամներին:
Գնում եմ առանց սկանդալի, մաղձի ու հիասթափության և այս թունավոր պաշտոնում` ամենաերկարը դիմացած: Անկեղծ հավատում եմ ուժեղ Հայաստանում արդար դատարան ունենալու վաղվա տեսլականին: Տարբեր կարգավիճակներում կշարունակեմ աջակցել այդ մեծագույն երազանքին»:

467262681_3080868398728283_2086637169123905960_n
“Я хочу опередить чередующуюся серию увольнений. Я отказываюсь как от председательства, так и от членства в Высшем судебном совете. Очевидно, что все понятно, но о глубинных причинах говорить не хочу. Что бы я ни сказал, они прокомментируют тысячами видом и выдвинут множество ложных гипотез. У меня уже был такой опыт.
Вместо этого позвольте мне без излишней скромности сказать, что я вывел судебную систему из позорного кризиса. Люди внутри системы это точно знают и, вероятно, поймут это (за исключением некоторых и их близких, которым я причинил боль ради хирургического лечения системы).
Я также заложил десятки институциональных основ, и если они не будут испорчены, все люди, обращающиеся в суд, смогут воспользоваться их результатами через год или два. Все наши нынешние неудачи в судебной системе - это среднесрочная перспектива, поскольку сегодняшние справедливые общественные требования невозможно было удовлетворить в течение двух лет, а несправедливые ожидания мы и не хотели удовлетворять. Чтобы подробно объяснить, почему и как были разрушены всеобщие позитивные ожидания от судебной системы, мне пришлось бы написать тома. Текста отказа от ответственности слишком мало для этого.
Я искренне благодарен всем честным и профессиональным судьям и судебным служащим, которые есть и их стало больше в системе. Я благодарен законодательному и исполнительному звену во главе с премьер-министром, а также бывшим и нынешним членам Высшего судебного совета за поддержку нашего антикризисного управления и, конечно же, за то, что доверили мне эту очень трудную, но важную должность.
Я ухожу без скандала, желчности и разочарования и в этом токсичном положении я продержался дольше всех. Я искренне верю в то, что завтрашней сильной Армении будет справедливый суд. Я продолжу поддерживать эту величайшую мечту в разных статусах”, - написал Карен Андреасян.
Согласно новостям, циркулирующим в прессе, в правительстве Армении ожидаются серьезные кадровые изменения. Подали в отставку председатель КГД Рустам Бадасян, председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян, министр внутренних дел Ваге Казарян, председатель Антикоррупционного комитета Сасун Хачатрян, министр ТУИ Гнел Саносян.