Fastex-ը մասնակցել է DigiTec-ին․ Web3 քննարկումներ նորարարության և օրենսդրական կարգավորումների վերաբերյալ (տեսանյութ)
Տարածաշրջանի խոշորագույն տեխնոլոգիական իրադարձության՝ DigiTec Expo 2024-ի շրջանակում Fastex-ը ներկայացրել է իր վերջին նորարարական լուծումները` հանդիսանալով միջոցառման գլխավոր գործընկեր։ Meridian Expo Center-ում հոկտեմբերի 4-6-ը աշխարհի տարբեր անկյուններից Հայաստան էին ժամանել  շուրջ 30,000 այցելու, ավելի քան 15 լրատվական, 200 մասնակից՝ ներկայացնելու իրենց նորարարական լուծումները։
DigiTec Expo 2024-ին ներկայացված էին Էկոհամակարգի Web3 պրոդուկտները, ներառյալ՝ Fastex Exchange կրիպտոփոխանակման հարթակը, Fastex Wallet-ը, Fastex Card-ը,  AKNEYE, ftNFT հարթակը, YoCerebrum մետավերս տիրույթը և YoHealth՝ առողջ ապրելակերպը խթանող հավելվածը։
DigiTec Expo 2024-ի շրջանակում անցկացվող պանելային քննարկումներին մասնակցել են հայաստանյան տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարներ՝ կիսվելով իրենց գիտելիքներով և փորձով։
Fastex-ի իրավաբանական գծով տնօրեն և տնօրենների խորհրդի անդամ Վարդան Խաչատրյանը պանելային քննարկմանը ներկայացել է «Նորարարությունը՝ պաշտպանված օրենդրությամբ․ թերի օրենսդրության կարգավորումների ռիսկերը Հայաստանում» թեմայով։ Պանելային քննարկումը վարել է Firo-ի գլխավոր կրիպտոգրաֆեր Արամ Ջիվանյանը։ Կրիպտո ոլորտում օրենսդրական կարգավորումների վերաբերյալ հետաքրքիր և արդյունավետ քննարկմանը մասնակցել են Blockstars-ի համահիմնադիր Արտյոմ Հարությունյանը, Bitcoin Armenia-ի գործադիր տնօրեն Էդուարդ Ավետիսյանը և Layerswap-ի գործադիր տնօրեն Արամ Քոչարյանը։
Քննարկումների շրջանակում անդրադարձ է կատարվել  «Կրիպտոակտիվների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծին և կրիպտոակտիվների ոլորտի վրա դրա ազդեցությանը։
Վարդան Խաչատրյանը նշել է․ «Հասկանալ և ընդունել օրենսդրական կարգավորումները՝ նշանակում է լինել մեկ քայլ առաջ։ Հայաստանում կրիպտոակտիվների վերաբերյալ օրենսդրական կարգավորումներն ունեն բացեր, այնուամենայնիվ, կան հստակ կետեր, որոնք թույլ են տալիս իրավական դաշտում ծավալել գործունեություն։ Այս գործընթացն օրեցօր մեծ թափ է հավաքում»:
Fastex-ի համար այս ձևաչափը տեխնոլոգիական աշխարհի ներկայացուցիչների, փորձագետների և ոլորտով հետաքրքրվողների հետ քննարկումների,  նոր ծանոթություններ ձեռք բերելու և գործունեություն համար բարենպաստ Web3 հարթակներ գտնելու հնարավորություն էր:

Fastex участвовала в DigiTec: обсуждения Web3 об инновациях и законодательном регулировании (видео)
В рамках крупнейшего технологического события в регионе, DigiTec Expo 2024, Fastex представила свои последние инновационные решения, став генеральным партнером мероприятия. С 4 по 6 октября Meridian Expo Center посетили около 30 000 человек со всего мира, более 15 новостных агентств и 200 участников, чтобы представить свои инновационные решения.
На выставке DigiTec Expo 2024 были представлены продукты экосистемы Web3, в том числе платформа для обмена криптовалют Fastex Exchange, кошелек Fastex, карта Fastex, AKNEE, платформа ftNFT, домен yocerebrum metavers и приложение yohealth, пропагандирующее здоровый образ жизни.
В панельных обсуждениях, проводимых в рамках DigiTec Expo 2024, приняли участие лидеры технологического сектора Армении, поделившиеся своими знаниями и опытом.
Вардан Хачатрян, директор по правовым вопросам компании Fastex, член Совета директоров, выступил на панельном обсуждении “Инновации, охраняемые законодательством. Риски неполного регулирования законодательства в Армении”. Модератором обсуждения выступил главный криптограф Firo Арам Дживанян. В этом интересном обсуждении о законодательном регулировании в сфере криптографии также участвовали  сооснователь Blockstars Артём Арутюнян, исполнительный директор Bitcoin Армения Эдуард Аветисян и исполнительный директор Layerswap Арам Кочарян.
В рамках обсуждений был затронут проект Закона РА “О криптоактивах” и его влияние на сферу криптоактивов.
Вардан Хачатрян подчеркнул: “Понять и принять законодательные нормы - значит быть на шаг впереди. В законодательном регулировании криптоактивов в Армении есть пробелы, однако есть и четкие пункты, которые позволяют осуществлять деятельность в правовом поле. Этот процесс набирает обороты с каждым днем”.
Для Fastex этот формат был возможностью обсудить с представителями мира технологий, экспертами и с теми, кто интересуется этой областью, познакомиться с новыми людьми и найти подходящие платформы Web3 для своей деятельности.
О Fastex
Fastex - это быстрорастущая экосистема Web3, которая предоставляет своим пользователям огромные возможности и комфортную среду, предлагая,
Платформу криптообмена Fastex Exchange, Fastex Card, Fastex Wallet и ftNFT со своими платформами и цифровыми пространствами, а также YoHealth - приложение для продвижения здорового образа жизни. Fastex придает большое значение обеспечению безопасной и надежной среды в развивающемся мире глобальных цифровых финансов, постоянно следуя тенденциям отрасли.