Վարչապետն ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթին:
Վարչապետը ողջունել է Միխայել Ռոթի այցը Հայաստան և կարևորել Գերմանիայի հետ միջխորհրդարանական համագործակցության հետևողական զարգացումն ու ընդլայնումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Գերմանիայի հետ նաև տնտեսական փոխգործակցության շարունակական զարգացման անհրաժեշտությունը և նշել, որ երկկողմ հարաբերությունները վերջին տարիներին ունեն դինամիկ բնույթ:
Միխայել Ռոթը շեշտել է Հայաստանի խորհրդարանի գործընկերների հետ ակտիվ և սերտ համագործակցության փաստը՝ հավելելով, որ այդ փոխգործակցությունը ծավալվում է նաև միջազգային հարթակներում:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերություններին, մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է, որ ՀՀ Կառավարության համար ժողովրդավարության զարգացումը և ժողովրդավարական բարեփոխումներն ունեն ռազմավարական նշանակություն, և այդ ուղղությամբ քայլերը կրելու են հետևողական բնույթ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, երկու երկրների միջև սահմանազատման գործընթացին, ինչպես նաև ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին` ուղղված տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդուղիների ապաշրջափակմանը: Վերոնշյալ թեմաների շուրջ վարչապետը ներկայացրել է հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումները:

Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Комитета Бундестага Германии по иностранным делам Михаэлем Ротом.
Никол Пашинян приветствовал визит Михаэля Рота в Армению и подчеркнул важность последовательного развития и расширения межпарламентского сотрудничества с Германией. Премьер-министр подчеркнул необходимость продолжительного развития экономического сотрудничества с Германией и отметил, что двусторонние отношения в последние годы носят динамичный характер.
Михаэль Рот подчеркнул факт активного и тесного сотрудничества с коллегами из парламента Армении, добавив, что это сотрудничество происходит и в рамках международных площадок.
Собеседники также обсудили вопросы, связанные с отношениями Армения-Европейский союз и ходом реализации демократических реформ в нашей стране. Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что развитие демократии и демократические реформы имеют стратегическое значение для правительства Республики Армения, и шаги в этом направлении будут носить последовательный характер.
Были также затронуты обсуждения вокруг мирного договора между Арменией и Азербайджаном, процесс делимитации границ между двумя странами, а также разработанный правительством Республики Армения проект “Перекресток мира”, который направлен на разблокирование региональных транспортных коммуникаций. Премьер-министр представил принципиальные позиции армянской стороны по вышеуказанным темам.